$
בארץ

תוקם קרן בהיקף של 4 מיליארד שקל להלוואות לעסקים בסיכון

כך עולה מסיכום של כחלון עם ועדת הכספים. הקרן מיועדת לעסקים המתקשים לקבל אשראי מהבנקים בעקבות משבר הקורונה. סך הערבות שתעמיד לה המדינה - 40%-50%. ועדת הכספים צפויה לאשר מחרתיים את הגדלת הקרן שכבר קיימת להלוואות לעסקים קטנים מ-8 ל-14 מיליארד שקל

עמרי מילמן 19:2203.05.20

משרד האוצר יקצה ארבעה מיליארד שקל לקרן הלוואות המיועדת לעסקים קטנים בסיכון, כאשר סך הערבות לקרן יעמוד על 40%-50%. כך עולה מסיכום שהושג בין שר האוצר משה כחלון ליו"ר ועדת הכספים הזמנית ח"כ עודד פורר.

 

הקמת הקרן אמורה להיות מאושרת בוועדת הכספים ביום שלישי הקרוב. כחלון ופורר סיכמו כי באותה ישיבה תאושר גם תוספת של 6 מיליארד שקל לחבילת הסיוע שהובטחה לעידוד תעסוקה בעקבות לחץ הקמעונאים.

 

 

העסקים שלהם מיועדת קרן ההלוואות החדשה הינם עסקים שבשגרה היו ככל הנראה זכאים לקבל הלוואות, אך ההגבלות בעקבות משבר הקורונה הביאו אותם לרמת סיכון כזאת, שאיננה מאפשרת להם ליטול הלוואות מהבנקים.

 

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון

 

כפי שחשף "כלכליסט", באגף החשב הכללי כבר תכננו לפני יותר משבועיים להקים מסלול בגובה של שני מיליארד שקל עבור אותם עסקים, כמו למשל מסעדות או אולמות אירועים, אולם עד כה המתווה היה תקוע. כעת לפי הסיכום, גובה הדיפולט - הסכום הכולל שהמדינה תכסה במקרה של אי עמידה בהלוואות יעלה מ-15% ל- 40-50%.

 

ח"כ פורר אמר ל"כלכליסט": "מהרגע הראשון אמרתי שחייבים להגדיל את ערבות המדינה לעסקים בסיכון ואני שמח שהמסר עבר ובממשלה מבינים שאי אפשר להשאיר את העסקים הקטנים לדמם בצד הדרך. בזכות ההתעקשות של וועדת הכספים על כל חבריה יגיע תיקון חקיקה בהמשך השבוע, שמשמעותו מתן תקווה לעשרות אלפי עצמאים ובעלי עסקים קטנים שלא ניתנו להם הלוואות עד לרגע זה בגלל שהבנקים הגדירו אותם 'מסוכנים'".

 

יו"ר ועדת הכספים הזמנית עודד פורר יו"ר ועדת הכספים הזמנית עודד פורר צילום: גני גפטר

 

ביום שלישי תידרש ועדת הכספים לאשר לצד קרן ההלוואות החדשה גם את הגדלת הקרן למתן הלוואות לעסקים קטנים, שנחשבים לפחות מסוכנים, מ-8 מיליארד שקל ל-14 מיליארד שקל. זאת, לאור העובדה שעד כה אושרו הלוואות בהיקף של חמישה מיליארד שקל לעסקים קטנים ובינוניים מסוג זה. ועדת הכספים צפויה להתנות את האישור של הגדלת הקרן הראשונה בהקמת זו השנייה המיועדת לעסקים בעלי סיכון גבוה יותר.

x