$
בארץ

המלצות משרד הבריאות: אפשר לפגוש סבא וסבתא

אחרי שמעמדו נחלש מול האוצר שהגיש מתווה - בר סימן טוב הציג את הצעתו: לפי המלצת משרד הבריאות, רק ב-31 במאי יחזרו לבתי הספר תלמידי ד' עד י'. מסעדות? רק באמצע יוני. ביקורי משפחות? כבר מעכשיו. ואלו הפרמטרים שיאפשרו את המעבר משלב לשלב. מחר: הדיון בממשלה

ynet 18:0403.05.20

אחרי שמשרד האוצר הציג את המתווה שלו לאסטרטגיית יציאה, מציג גם משרד הבריאות את המתווה - ואת הפרמטרים שיאפשרו ביצוע כל שלב. הפרמטרים החדשים, שהעביר מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב לראש המל"ל מאיר בן שבת, הם אלו: חולים חדשים - 300 ביום, מתוכם 100 בקהילה ו-200 מחו"ל, מוסדות ומוקדי התפרצות; קצב הכפלה - 10 ימים; חולים קשים - עד 300. בימים האחרונים מספר החולים החדשים היה נמוך מ-150 ביום, מספר החולים הקשים עומד כעת על 103 וקצב הכפלת מספר הנדבקים הוא 28 יום.

 

 

 

"לצד זאת", כתב בר סימן טוב, "חשוב לציין כי מדדים אלה משמשים עבורו 'נורות אדומות', אך ייתכן ויהיו נורות אדומות נוספות אליהן לא ניתן בהכרח להיות ערים מראש. כך לדוגמה, אם ביום אחד או תוך מספר ימים מצומצם יעלה מספר החולים הקשים בשיעור חד, יהיה עלינו לבחון את הנסיבות ולקבל החלטה מושכל. באותו האופן, אם נגלה יותר ילדים שיסבלו חלילה מ'תסמונות פוסט קורונה', בדומה לשני הילדים שהיו מאושפזים בבית החולים רמב"ם, ניאלץ לשוב ולתכנן מחדש את היקפי הפעילות במשק".

 

משה בר סימן טוב משה בר סימן טוב

 

הימים האחרונים היו מבחן מנהיגות שבו בר סימן טוב נכשל. הוא הציע מתווה מצומצם לחזרה ללימודים (רק כיתות א'-ג', לבסוף הוחלט על מתווה הרבה יותר רחב) ומשרד האוצר הפך לדומיננטי יותר, זאת בזמן שראש הממשלה נתניהו ממדר את מנכ"ל משרד הבריאות.

 

על פי מתווה משרד הבריאות, רק ב-31 במאי יחזרו תלמידי ד' עד י' לבתי הספר, בקבוצות קבועות של עד 15 ילדים. לגבי ביקורי משפחות ממליץ משרד הבריאות להתחיל בהם כבר עתה. מדובר, כותב בר סימן טוב, ב"קרבה דרגה ראשונה וגם סבתא וסבא, עם הזהירות הנדרשת ויחל נוהל שייקבע". ההמלצה היא שהממשלה תאפשר מעתה התקהלויות של 19 איש (בחוץ).

 

לגבי מפגשים חברתיים ההמלצה היא להתחיל אותם ב-10 במאי, בעוד שבוע, בכפוף למגבלות (מסכות, מרחק, עד 10 איש). לפי מתווה משרד הבריאות, הקניונים ושווקים ייפתחו בעוד שבועיים, ב-17 במאי. גם המלונות ייפתחו באותו יום, וכך גם הספריות, המוזאונים וגני החיות. ב-17 במאי אמורים להיפתח גם חדרי כושר ובריכות שחייה. כל אלו ייפתחו בכפוף למגבלות (מספר אנשים למ"ר, מסכות, ריחוק חברתי ועוד) - ואם תהיה עמידה במדדי התחלואה. לגבי חתונות ולוויות ההמלצה היא לאפשר שאלו ימנו מ-17 במאי עד 50 איש.

שוק הכרמל שוק הכרמל צילום: איי פי

 

בנוגע למסעדות, שמשרד האוצר ממליץ לפתוח ב-31 במאי, ממליצים במשרד הבריאות לפתוח רק ב-15 ביוני. "אין מחלוקות מהותיות בין משרדי הבריאות לאוצר שלא ניתנות לפתרון", אמר בכיר בממשלה. "הבעיה היא בניסוח הדברים ובחוות דעת משפטית שזה לוקח זמן. אנחנו מנסים להגיע לתקש"ח מוסכם שיובא לדיון בממשלה ואם יישארו מחלוקות הם יוכרעו בישיבה". מחר יתקיים הדיון בממשלה בנושא.

 

מרגע אישור התקנות, יותר לעסק לא רפואי בגוף האדם לפעול, לרבות רפואה אלטרנטיבית. כמו כן תותר הפעלת בריכה לצורך טיפולי לצורך אימון של ספורטאים תחתרותיים או לצורך אימון של אדם שהאימון דרוש לו לשמור על תנאי כשירותו מתוקף תפקידו. ספורטאי תחרותי הוא כזה החבר באיגוד או התאחדות.

 

נקבע כלל של אדם אחד לכל 15 מ"ר משטח עסק. השינוי של המצב הקיים יאפשר ליותר אנשים להיכנס לסופרים וחנויות.

 

מתווה האוצר בארבעה שלבים

 

במקביל, משרד האוצר גיבש כאמור מתווה של ארבעה שלבים לפתיחת עוד ענפים במשק. לפי השלב הראשון בתוכנית, החל מיום שלישי ניתן יהיה לפתוח קניונים וצימרים (ללא שטחים משותפים לרבות הסעדה).

 

בנוסף, תותר כניסת עובדים פלסטינים, אוניברסיטאות ומכללות יוכלו לשוב ללימודים לפי מתווה המל"ג ותתאפשר כניסה לשמורות טבע ופארקים לאומיים. ביום ראשון הבא, 10 במאי, יחזרו לפעילות גם מסגרות לילדים בגיל לידה עד גיל שש.

 

בשלב השני, החל מ-17 במאי, ייפתחו בתי המלון (ללא שטחים משותפים לרבות הסעדה), שווקים, חדרי כושר וסטודיו, בריכות שחייה, ספריות, מוזיאונים ומוסדות תרבות. ענפי ספורט מקצועי יוכלו לשוב לפעילות ללא קהל ויתאפשר גם לקבל טיפול לא רפואי בגוף האדם. חוגים ומרכזים קהילתיים ללא בריכה יוכלו לפעול. כמו כן, תלמידי כיתות ד'-ו' יחזרו לבתי הספר - וכל זאת בכפוף למגבלת ההתקהלות שתותר.

 

השלב השלישי של התוכנית, שיחל ב-31 במאי, כולל פתיחת מסעדות, בתי קולנוע, תיאטראות, אולמות אירועים, ברים, השלמת מענה לכיתות ז'-י' וסמינרים והכשרה על תיכונית לא אקדמית - וזאת בכפוף למתווה ההתקהלות שתיקבע: בין 50 ל-100 איש. לכל ענף יהיה "תו סגול" שיגדיר את ההנחיות. בשלב הרביעי של משרד האוצר תותר כל פעילות אחרת שלא צוינה במפורש כאסורה.

 

קבוצות של עד 15 סטודנטים בקמפוסים

 

בנוסף, הסגל המקצועי של המועצה להשכלה גבוהה גיבש מתווה לחזרה מתונה של סטודנטים לקמפוסים. המתווה סוכם עם משרדי הממשלה הרלוונטיים והמוסדות האקדמיים על מנת לאפשר את סיום סמסטר ב' בהצלחה.

 

המתווה צפוי להיכנס לתוקף השבוע לאחר קביעת הנחיות מנכ"ל משרד הבריאות ומנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה . לצד המשך הלימודים המקוונים, כולל המתווה פעילויות אקדמיות בקבוצות של עד 15 סטודנטים. במסגרות זו תינתן אפשרות לפתוח מעבדות, לקיים סדנאות והתנסויות מעשיות, לפתוח ספריות ולקיים שיעורים בקבוצות קטנות לצורך תגבור והשלמת פערים.

 

יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב, פרופ' יפה זילברשץ, אמרה: "המוסדות להשכלה גבוהה התארגנו בזמן שיא כדי לקיים את כל ההוראה של סמסטר ב' באמצעות למידה מקוונת. יחד עם זאת, נדרשת גישה מוגבלת של סטודנטים לקמפוסים כדי לעמוד בכל המטלות האקדמיות לסיום הסמסטר ובכלל זה קיום מבחנים".

 

בנוגע לאירועי ל"ג בעומר בשבוע הבא, צפוי להיקבע בתקנות כי אדם לא ידליק מדורה במרחב הציבורי ולא ישהה בקרבת מדורה. לא תותר כניסה לשטח הר מירון לכל מי שלא מתגורר באזור. לאדם שאינו מתגורר באזור תינתן האפשרות להיכנס לשטח הר מירון רק בהסכמת שר הבריאות, שר הפנים ושר התחבורה. בנוסף ייקבע כי אדם לא יוכל להפעיל שירותי תחבורה ציבורית אל שטח הר מירון.

x