$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

רשות החשמל יוצאת בשימוע להקמת מערכת ניהול חשמל ארצית

מכוח הרפורמה בחברת החשמל קמה כעת ובאיחור של כשנתיים חברה ממשלתית חדשה ונפרדת לניהול מערכת החשמל הארצית. תפקידיה: לנהל שוק לסחר בחשמל, פיקוח על תחנות הכוח ובעתיד גם לקנות למשק דלק וגז

ליאור גוטמן 14:4803.05.20

רשות החשמל - הרגולטורית שאחראית על כלל יצרני החשמל במשק, צפויה לצאת בשבועות הקרובים בשימוע שיעגן רשמית את עבודת ניהול מערכת החשמל בישראל. כך נודע לכלכליסט.

 

 

 

מערכת החשמל הארצית מנוהלת היום על ידי יחידה שיושבת בתוך חברת החשמל (יחידת ניהול המערכת), ומכוח הרפורמה בחברה היא אמורה לעבור לידי חברה ממשלתית חדשה שרק קמה ששמה "חברת ניהול מערכת החשמל". החברה החדשה אמורה לנהל שוק לסחר בחשמל, לפקח על משטר הפעלת תחנות הכוח (מקור ההכנסות של חברת החשמל ויצרני החשמל הפרטיים) ובעתיד אף לעבוד כקניינית ראשית של דלקים וגז עבור המשק.

תחנת כוח חגית של חברת החשמל תחנת כוח חגית של חברת החשמל צילום: אלעד גרשגורן

 

חברת ניהול המערכת החברה הייתה אמורה לקום עד דצמבר 2018, ובשל עיכובים בירוקרטיים היא החלה לפעול רק במהלך 2019 עם גיוס יו"ר (סמי תורג'מן), מנכ"ל (יורם כהן) וקליטת כ-200 עובדי מחברת החשמל. בפועל עד היום הניתוק מחברת החשמל לא הושלם, ובינתיים ייצור החשמל הפרטי כבר הגיע לרף של כ-35% מכלל המשק.

 

בשבועות האחרונים ספגה החברה מכה בדמות הורדת סיווג אשראי כפולה (מרמה 0 לרמה 8), שבוצעה חד צדדית על ידי רשות החברות, מהלך שגרר מכתב תלונה ליועמ"ש מצד יו"ר רשות החשמל אסף אילת ומנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי תחת הטענה שמדובר לכאורה במהלך חריג העלול לפגוע ברפורמה בחברת החשמל.

 

בשבוע האחרון רשות החברות החזירה את סיווג האשראי של החברה החדש לרמה מקסימלית (רמה 10), כאשר השימוע החדש אמור לסדר את מבנה ההון של החברה ולהעמיד לה יכולת להפוך לחברת סליקה ראשית של חלק ועד רוב חשבונות החשמל בישראל. תעריף החשמל של הלקוחות כבר מגלם עלויות אחזקת מערכת, ועל פי ההערכות לא צפויה השפעה שלילית על התעריף של משקי הבית מעצם השימוע.

x