בארץ

משבר הקורונה

מכון גרטנר: ילדים נדבקים בקורונה ב-20%-50% פחות ממבוגרים

המחקר שנערך בבני ברק מלמד שסיכויי הילדים להדביק עומדים על 25%-75% מאלה של מבוגרים. למרות זאת הוא ממליץ לבצע את החזרה ללימודים בזהירות רבה ובצורה הדרגתית. המחקר הוגש לממשלה לקראת הדיון מחר על פתיחת בתי הספר וגני הילדים

שחר אילן 22:0830.04.20

ילדים מדביקים ונדבקים בקורונה בצורה משמעותית פחות ממבוגרים. כך עולה ממחקר של מכון גרטנר, מכון המחקר הלאומי לאפידמיולוגיה.

 

המחקר הוגש היום (ה') לממשלה לקראת הדיון מחר על פתיחת בתי הספר גני הילדים ומעונות היום ביום ראשון.

 

במחקר של מכון גרטנר נעשה שימוש בשני מודלים. הוא נערך בקרב משפחות בבני ברק וגילה שסיכויי הילדים להדביק עומדים על 25%-75% מאלה של מבוגרים וסיכויי ההידבקות שלהם עומדים על 20%-50%. למרות זאת הוא ממליץ לבצע את החזרה ללימודים בזהירות רבה ובצורה הדרגתית.

 

המכון קובע ש"פוטנציאל ההשפעה של פתיחת מערכת החינוך על התפשטות המגיפה עשוי להיות משמעותי, אך לא ניתן להעריכו בצורה וודאית בשלב זה". הוא מסביר ש"על מנת לענות על שאלה זו יש צורך להתייחס למאפייני ההדבקה, למאפיינים חברתיים של מוסדות החינוך (ריבוי מפגשים בין ילדים), ולמידת היישום של כללי הריחוק החברתי ודרישות שמירת ההיגיינה במוסדות אלו".

 

בית ספר היובל במודיעין . מתכוננים לחזרה ללימודים בית ספר היובל במודיעין . מתכוננים לחזרה ללימודים צילום: יריב כץ

 

על רקע זה המכון ממליץ למקבלי ההחלטות כאמור  "לנהוג במשנה זהירות, ובשלב זה לבצע את פתיחת מערכת החינוך והחזרה ללימודים, באופן מדורג ובפריסה על פני זמן תוך כדי ניטור ובקרה".

 

השאלה שעליה התבקש המכון לענות היא האם מאפייני ההדבקה של ילדים שונים משל מבוגרים, האם הם נדבקים יותר או פחות ומדביקים יותר או פחות.

 

סקירת המחקרים בעולם מגלה שחלק מהחוקרים סבורים שסיכוייו של ילד להידבק הם חצי משל מבוגר וחלק סבורים שהם זהים. בהולנד ובאוסטרליה פורסם תיעוד לכך שילדים חולים לא הדביקו אנשים שאיתם היו במגע קרוב. אך חלק מהמחקרים מעלים השערה שבשל העובדה שילדים מגלים פחות סימפטומים ולכן מאובחנים פחות כחולים, הסיכויים שלהם להדביק דווקא גדולים יותר.

 

היום הודיע משרד הבריאות על התנגדותו להחזרת גני הילדים ומעונות היום לפעילות ביום ראשון ותמיכתו בפתיחת כיתות א'-ג' של בתי הספר היסודיים בלבד. המשרד מבסס את עמדתו בין היתר על כך שמכון גרטנר מגלה אחוזי הדבקה משמעותיים גם אצל ילדים . נייר קודם של מכון גרטנר המליץ לפתוח אןו את הכיתות המוכנות או את גני הילדים אבל לא את שניהם ביחד.

  

 

 

 

x