$
בארץ

משרד הבריאות מציב מכשול נוסף בדרך לפתיחת המעונות והגנים

המשרד אינו מסתפק בחלוקת הגנים לקבוצות של עד 17 ילדים, אלא דורש גם לחלק כל קבוצה כזו לשתיים-שלוש קבוצות משנה. הדבר יכפיל את כוח האדם הדרוש, ולמעשה יסכל את המהלך. מוקדם יותר הודיע מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב כי הוא לא ממליץ לפתוח את הגנים, וכי יש להתחיל קודם עם כיתות א'-ג'

שחר אילן 18:1830.04.20
נמשכות המחלוקות בנושא פתיחת גני הילדים ומעונות היום. מתברר שמתווה הפתיחה שלפיו יחולקו הילדים בגנים ובמעונות לשתי קבוצות של עד 17 תלמידים אינו מקובל על משרד הבריאות. המשרד דורש שכל קבוצה כזו תחולק במחיצות לשתיים-שלוש קבוצות משנה. זו דרישה שאם תתקבל תסכל בפועל את פתיחת המעונות והגנים בשל המחסור בכוח אדם להפעלת קבוצות רבות כל כך.

 

 

 

הממשלה החליטה להפעיל ביום ראשון הקרוב את מעונות היום, גני הילדים וכיתות א-ג. כיתות א-ג ילמדו בימים א'-ה' ויחולקו לקבוצות של עד 15 ילדים. לשם כך ישתמשו בתי הספר בחדרים של כיתות ד-ו ובמורים וסייעות נוספים. לעומת זאת לרוב גני הילדים והמעונות אין חדרים נוספים ולכן הם יצטרכו לחלק את התלמידים לשתי קבוצות שכל אחת מהן תפעל רק חצי שבוע. זה מצב בעייתי מאוד משום שההוצאות של המעונות והגנים כמעט לא יקטנו. זה אומר שאם האוצר לא יעמיד תקציב סיוע, ההורים ישלמו רגיל אבל יקבלו חצי שירות.

 

פעוטון (ארכיון) פעוטון (ארכיון) צילום: שאול גולן

 

בתוך כך, גם מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הודיע היום (חמישי) לשרים כי הוא ממליץ לפתוח ביום ראשון רק את כיתות א'-ג'.

 

בתוך כך, בכיר במשרד הבריאות הביע בתדרוך עיתונאים התנגדות לפתיחת הגנים ומעונות ביום ראשון וקרא לדחות זאת לפעימה הבאה בעוד שבוע שבועיים. הוא הסביר שבתי הספר זו הקבוצה הבטוחה ביותר לפתוח איתה "צריך לעשות מהלך מדורג, כשמוכנים לפתוח". לדבריו, "זו ההמלצה שלנו. אבל אפשר להחליט אחרת או הפוך". דברי הבכיר מתיישבים עם המלצת מכון גרטנר לאפידמיולוגיה שקרא לא לפתוח את כיתוב א-ג וגני הילדים ביחד.

 

המעונות והגנים אמורים להיפתח ביום ראשון בקבוצות של 15 או 17 ילדים שיפעלו כל אחת שלושה ימים או יומיים בלבד. הבכיר גם הבהיר שאם פותחים את גני הילדים והמעונות המשרד דורש חלוקה פנימיות של כל קבוצה לשתיים שלוש קבוצות משנה של 5-8 ילדים, שישהו בנפרד וכן ישתמשו בכיורים ושירותים נפרדים. הוא גם אמר שמשרד החינוך הסכים לחלוקת הגנים לקבוצות של 15 ילדים ואז נסוג והודיע שזה בלתי אפשרי וצריך 17. לדבריו, "17 זה פחות טוב. זה ענין של ניהול סיכונים".

 

לדבריו, בישראל כ-1040 ילדים חולים עד גיל 9 ו-2300 בגילאי 10-19. הוא אמר, שברור שבמחקר שיציג מכון גרטנר לאפידמיולוגיה לממשלה מחר לא תהיה מסקנה שילדים אינם מדביקים. "ילדים נדבקים פחות ומדביקים דומה או פחות. הם לוקחים את המחלה יותר קל, אבל יש תסמונת פוסט קורונה נדירה של ילדים שמביאה אותם למצב מאוד קשה".

 

כאמור,  הקשיים בדרך לפתיחת המעונות והגנים רבים מאוד. המגזר החרדי כבר הודיע שלא יפתח מוסדות חינוך של ילדים קטנים כיוון שאינם מורגלים לשמור על הנחיות הריחוק. בכירי הרבנים החרדים טוענים שמדובר בפיקוח נפש. מנהיגי המגזר הערבי מסרבים לפתוח את מערכת החינוך כולה בגלל גל ההדבקה אצלם. מעונות היום המפוקחים והפרטיים גם יחד הודיעו שלא יפתחו ביום ראשון כיוון שלא קיבלו פיצוי וסיוע תקציבי מהאוצר.

 

כזכור המליץ מכון גרטנר לאפידמיולוגיה לפתוח רק את כיתות א-ג ולא את גני הילדים ונראה שמשרד הבריאות מעוניין שזה מה שיקרה בפועל. דברי בר סימן טוב מתיישבים עם המלצת מכון גרטנר לאפידמיולוגיה שקרא לא לפתוח את כיתות א-ג וגני הילדים ביחד.

 

 יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס האשים היום את משרד הבריאות ש"הוא עושה הכל להכשיל את מהלך פתית הגנים. זו לא חזרה לשגרה אלא עבודה בעיניים". ביבס טוען שהמשרד מקשה על חלוקת הגנים לשתי קבוצות עיקריות ודורש שאם יש יותר מ-15 תלמידים הם יחולקו ל-3 קבוצות, מה שאומר רק שני ימי לימוד בשבוע לכל קבוצה.

x