בארץ

פרסום ראשון

ההסתדרות תומכת בבקשת אל על למשוך 115 מיליון שקל מקופת הפנסיה של העובדים

לכלכליסט נודע שבהסתדרות, שמלווה את העובדים במאבקם נגד ההנהלה, שינו את עמדתם: "השתכנענו שללא שחרור הכסף לא ישולמו משכורות ל-700 עובדים שעבדו בזמן המשבר". מחר יכריע בית הדין לענייני עבודה בסוגייה. העובדים צפויים להפגין

נווית זומר 13:1329.04.20

כשייצא יום העצמאות ישובו הרוחות באל על לסעור. מחר (ה') יתקיים בבית הדין לעבודה בבת ים דיון מכריע עבור חברת התעופה. בית הדין יצטרך לפסוק האם אל על יכולה למשוך 115 מיליון שקל מקופת הפנסיה של עובדיה, מאחר וקופת החברה - שפעילותה כמעט מושבתת לגמרי - מרוקנת. הסכום נחוץ לאל על כמימון ביניים עד לקבלת סיוע ממשלתי - הלוואה בערבות מדינה בסך 400 מיליון דולר, שטרם אושרה.  

 

לכלכליסט נודע כי ההסתדרות - בניגוד לעמדתה בעבר ובניגוד לעמדת העובדים המתנגדים למשיכה - תומכת בבקשת אל על. מקור בהסתדרות הסביר את המפנה בעמדתה: "השתכנענו שללא שחרור של הסכום לא תהיינה משכורות ל-700 עובדים שעבדו בזמן המשבר ולא יהיו לחברה כספים לתשלומים להוצאות קבועות.

 

מה דעתך על מניית אל על:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
66% 0% 34%

"לאור העובדה שמרבית הכספים בקופת הפנסיה לא ישוחררו ונותרו להחלטת בית המשפט, ולאור העובדה שללא שחרור הסכום החברה לא תשלם משכורות ולא תעמוד בהתחייבויותיה - החלטנו להציג עמדה שמאפשרת את שחרור הכספים".

 

יש לציין שההסתדרות היא הגוף המייצג ומלווה את נציגות עובדי אל על במאבקם נגד ההנהלה והפיטורים, הכלולים בתוכנית ההבראה. מחר יפגינו העובדים מול בית הדין לעבודה. לדברי הוועד: "נפגין נגד כוונת הנהלת החברה לפגוע בזכויות הסוציאליות של העובדים, בעוד הבעלים והמדינה לא מסייעים".

 

מנכ"ל אל על גונן אוסישקין מנכ"ל אל על גונן אוסישקין צילום: אל על , SIVANFARAG

 

 

115 מיליון השקל הנדרשים כעת הם חלק מסכום של 500 מיליון שקל שנמצאים בקופת הפנסיה. הכספים הופקדו בקופה בזמן הפרטת החברה על ידי המדינה, לטובת העובדים שהמשיכו לעבוד בה עם המעבר לידיים פרטיות.

 

הסכום הזה עומד במחלוקת משפטית שנמשכת מזה שנים. המדינה תובעת מאל על את היתרות שנשארו בקרן אחרי הפרשת הכספים לעובדים, ואילו אל על טוענת שהסכום שייך לה ודורשת כעת למשוך 115 מיליון שקל לצרכיה. בעבר, ההסתדרות בדעה אחת עם העובדים התנגדה למשיכה.

 

פרסום הדוחות נדחה בשבועיים

 

במקביל, אל על ממשיכה לחפש בנק שיעמיד לה את ההלוואה בערבות המדינה והיא נמצאת במגעים עם בנק לאומי ובנק הפועלים, לאחר שהמגעים עם דיסקונט לא צלחו משום שטרם הושגו התנאים המתלים - הסכמות עם העובדים והסכמות עם האוצר על גובה הערבות שתיתן המדינה.

 

אתמול קיבלה אל על ארכה בת שבועיים מרשות ניירות ערך להגשת דוחותיה הכספיים, שאם היו מוגשים במועדם היו כוללים "הערת עסק חי". יש לציין כי אל על היא החברה היחידה שקיבלה ארכה מיוחדת מכלל החברות הנסחרות בבורסה בתל אביב, שנומקה בכך שהנהלתה עסוקה כל כולה בנסיונות ההצלה של החברה ולא מתפנה לדוחות הכספיים.

 

 מה כולל תוכנית ההבראה?

 

תוכנית ההבראה של אל על, כוללת פיטורי 2,000 עובדים מתוכם כ-200 טייסים. שכר הטייסים יקוצץ בכ-30%. קיצוצי השכר של כל עובדי החברה יסתכמו בכ-200 מיליון דולר, מתוכם 110 מיליון דולר אמורים לתרום הטייסים. הטייסים מוכנים לוויתור של 110 מיליון דולר בשכרם בתנאי שייוצגו בוועד נפרד ויקבלו אופציות או ערובות אחרות שכשא לעל תתאושש, יוחזר להם כספם.

 

בנוסף יצומצם צי המטוסים המונה 48 מטוסים בלמעלה משליש, על ידי מכירה או גריעה מהשירות.

 

במקביל אל על תבטל יעדי טיסה שאינם רווחים כמו סן פרנסיסקו ותקפיא תוכנית להשקת קווים חדשים לטוקיו, דיסלדורף, ניס, דבלין ומנצסט'ר, זאת בהתבסס על התחזית שעד סוף 2020 הפעילות תחזור ל-40% פעילות בהשוואה לטרום המשבר. בתחילת החזרה לפעילות הצפויה ביוני, תעמוד הפעילות על 15% בלבד בהשוואה לטורם קרונה.

 

סעיף חיסכון נוסף מהווה את אחד ממוקדי אי ההסכמה בין ההנהלה לעובדים - הוא הסעיף המאפשר לפתוח את הסכמי העבודה הקיבוציים של העובדים ולאפשר הוצאת עבודות למיקוד חוץ, על חשבון מחלקות קיימות במערך התחזוקה של אל על. חיסכון נוסף יושג מצמצום פעולות רווחה לעובדים, החזרת קב"טים ומשפחותיהם מחו"ל. הירידה הצפויה בפעילות אל על ,תחסוף למדינה כ-300 מיליון שקל בסעיף הוצאות הביטחון של החברה.

x