$
בארץ

משבר הקורונה

האוצר התקפל: יעניק הטבות ב-6 מיליארד שקל למעסיקים הגדולים

הלחץ של הרשתות הגדולות השפיע - הכסף יועבר ל"שימור והחזרת עובדים למעגל התעסוקה במשק". האוצר: המענקים יותנו בהחזרת העובדים לעבודה. מטה המאבק: ממליצים לפתוח חנויות

עמרי מילמן ואורנה יפת 20:2526.04.20

משרד האוצר הודיע היום (א') כי יקצה עוד 6 מיליארד שקל "לשימור והחזרת עובדים למעגל התעסוקה במשק". בשלב זה עדיין לא קיים מודל להקצאת אותה מסגרת תקציבית לעסקים, אולם מדובר בפועל במענקים לחברות ולרשתות הגדולות שהפעילו לחצים כבדים על הפוליטיקאים להעניק גם להם מענקים כפי שמקבלים העסקים הקטנים. את ההודעה פרסמו יחד עם משרד ראש הממשלה. לפי הערכות, בשלב זה מדובר במענקים של בין מיליונים לעשרות מיליוני שקלים לחברה.

 

מוקדם יותר היום גורמים באוצר תקפו את הרשתות הקמעונאיות שהכריזו כי לא יפתחו את הסניפים כל עוד לא יקבלו מענקים מהאוצר ואמרו ל"כלכליסט" כי "מדובר בניסיון לסחוט את המדינה ולהחזיק את העובדים כבני ערובה". אותם גורמים באוצר התייחסו לדרישת הרשתות, בהובלת מנכ"ל קבוצת פוקס הראל ויזל לקבל 10 אלף שקל עבור כל עובד שיחזור מחל"ת ופיצוי בהיקף של 10% מהמחזור שמרץ אפריל אשתקד.

 

במשרד האוצר תוקפים את אותן דרישות שהועלו בשבוע שעבר בפני ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר היוצא משה כחלון וטענו כי הרשתות הגדולות מתעלמות מהסיוע הרב שניתן להן עד כה - הפטור מארנונה לשלושה חודשים, שבעבורן משמעותי מאד ביחס לעסקים קטנים; האפשרות להוציא את כל אותם עובדים לחל"ת בידיעה שאלו יקבלו דמי אבטלה בתנאים יחסית נוחים, וכן קרן ההלוואות בערבות מדינה לעסקים גדולים שמעניקה ערבות של 75% עבור הלוואות לעסקים עם מחזור של מעל 200 מיליון שקל שנפגעו.

 

גורמים באוצר ביקשו להבהיר כי המענקים יחולקו לכל המשק וכי בפועל רשתות האופנה יקבלו הרבה פחות ממה שהם מצפים לקבל לאור כך שמדובר ברשתות שמעסיקות כ-80 אלף עובדים בעוד שגורמי המקצוע יקפידו כי אותה קרן תחולק בין כלל מיליון המובטלים ובכל מקרה חלוקת המענקים תותנה בהחזרת העובדים לעבודה.

 

בעקבות הסיכום עם האוצר, החל ממחר ייפתחו רשתות האופנה והמסחר ששבתו. מטה המאבק של הרשתות מסר: "אנו שמחים כי הממשלה החליטה לסייע לנו לצלוח את המשבר ומצפים ליישומה בפועל של הודעת הממשלה. לבקשת ראש הממשלה ושר האוצר, ממליצה ההתאגדות לחבריה לפתוח את חנויותיהן החל ממחר, בהתאם ליכולת ההתארגנות שלהן".

 

 

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום מסך: Ynet

 

x