$
בארץ

שאלות ותשובות

מקיצוץ בשכר ועד חל"ת ללא סוף: שאלות ותשובות בנושא הקורונה והכיס וחזרה לעבודה

האם ניתן לסרב לחזור לעבודה אחרי תקופה של חל"ת? האם מעסיק יכול להאריך את תקופת החל"ת ללא סוף מבלי לפטר? האם קיצוץ חד צדדי בשכר במקום העבודה זה חוקי? ומה בכלל ההבדל בין התפטרות לפיטורים? כלכליסט עושה סדר בנושאי התעסוקה הבוערים עם שאלות ותשובות מקבוצת הפייסבוק "הקורונה והכיס"

אתי אפללו 19:1825.04.20

עם פרוץ משבר הקורונה, התעוררו שאלות רבות בנושאים כלכליים שונים. לשם כך הקים כלכליסט את קבוצת הפייסבוק הקורונה והכיס, בה ניתן לשאול שאלות ולקבל מידע רב על כל הנושאים הכלכליים הנוגעים לזכויות עבודה, פנסיה, פיננסים והתנהלות כלכלית נכונה.

 

ריכזנו כאן עבורכם שאלות בולטות בתחום סיום החל"ת, סיום יחסי עבודה וחזרה לעבודה.

 

 

המעסיק החזיר אותי לעבודה אחרי חודש ושבועיים של חל"ת. האם אקבל דמי אבטלה גם על השבועיים הנוספים, או שצריך להשלים לחודש נוסף?

אחרי שעוברים 30 הימים הראשונים, הזכאות לדמי אבטלה היא זכאות יומית, כך שתקבל דמי אבטלה גם על השבועיים הנוספים.

 

המעסיק החזיר אותי לעבודה אחרי 25 ימי חל"ת. האם אקבל דמי אבטלה? האם אני יכול לסרב לחזור?

אינך זכאי לדמי אבטלה ואתה תישא בעלות הימים שלא עבדת. אתה לא יכול לסרב לחזור.

 

האם המעסיק יכול להאריך לי את החל"ת שוב ושוב, כך ללא סוף, ולא לפטר אותי?

חל"ת זו הרעת תנאים משמעותית. אם החל"ת נמשך לאחר שהחברה חזרה לפעילות, הוא צריך להימשך בהסכמה. אם אין הסכמה העובד יכול להתפטר בדין מפוטר.

 

קבלתי מכתב מהמעסיק שהוא מקצץ את השכר במקום העבודה ב-30%. האם זה חוקי?

קיצוץ חד צדדי בשכר העובד הוא הרעת תנאים, אם אינך מסכים לכך, ניתן להתפטר בדין מפוטר. 

   צילום: שאטרסטוק

 

המעסיק לא החזיר אותי מהחל"ת, אלא פיטר אותי. האם ימי האבטלה שקיבלתי בחל"ת יורדים ממספר ימי האבטלה שאני יכול לחתום?

ראשית נתייחס לפיטורין – גם לאחר החל"ת, סיום יחסי העובד-מעביד צריך להיעשות כחוק, כלומר, לאחר שימוע ומתן הודעה מוקדמת (או תשלום עבור הודעה מוקדמת). לגבי מספר ימי האבטלה – כן, ימי האבטלה אותם ניצלת בחל"ת ירדו מהזכאות הכוללת שלך לדמי הבראה.

 

הוציאו אותי לחל"ת, ועכשיו החזירו. אם יפטרו אותי עוד חודש, האם אני אוכל לחתום אבטלה או שעלי להמתין שוב 12 חודשים?

כעיקרון אם לא ניצלת את כל הזכאות לאבטלה בתקופת החל"ת הנוכחית, תוכלי לחתום אבטלה מבלי להמתין. בעיה יכולה להיות עם מי שקיבל אבטלה על סמך ההקלה של הזכאות לאחר 6 חודשי עבודה בלבד (במקום 12). מכיוון שהקלה זו בוטלה, הוא כרגע לא יוכל להמשיך ולחתום, גם אם הזכאות לא נוצלה.

 

המעסיק מחייב אותי לעבוד משמרות ארוכות, ואינני יכולה כעת בגלל הילדים שנמצאים בבית. האם מותר לו?

אם אלו היו המשמרות אותן עבדת עד עתה, אז כן.

 

היו לי קשיים רבים עם ההגעה למקום העבודה בעקבות הצמצומים בתחבורה הציבורית, והרבה חיכוכים עם המעסיק שאמר לי לא פעם שאם זה לא מתאים לי, אז אני מוזמנת להתפטר. בתשובה ציינתי שאני לא מעוניינת להתפטר, ואם יש בעיה הוא יכול לפטר אותי. קיבלתי הזמנה לשימוע עם מכתב שכותרתו "התפטרות בדרך של פיטורין", ונכתב בו כי כיוון שאני מעוניינת לסיים את העבודה וביקשתי שסיום ההעסקה יהיה בדרך של פיטורין, אז אני מוזמנת לשימוע. מה זה "התפטרות בדרך של פיטורין"?

אין דבר כזה. סיום יחסי העבודה יכול להיות או בהתפטרות, או בפיטורין. מומלץ לפנות למשאבי האנוש בחברה לפני השימוע ולציין שאינך מעוניינת להתפטר, ואם בנסיבות אלו הליך השימוע נמשך, זה בשל סיום יחסי העבודה כפיטורין.

 

מה בעצם ההבדל בין התפטרות לפיטורין? אילו זכויות קיימות?

עם סיום יחסי העבודה יש לעובד זכויות שונות, כמו דמי הודעה מוקדמת ופדיון ימי חופשה צבורים. ההבדל בין פיטורין להתפטרות עקרוני בשתי נקודות: א', הזכות לאבטלה: מתפטר צריך להמתין 90 ימים בטרם יוכל לבקש דמי אבטלה, בעוד שמפוטר יכול לבקש דמי אבטלה באופן מידי; ב', הזכות לפיצויים: כעיקרון, ההסדר הרווח כיום הוא, שהפיצויים הם חלק מהפנסיה של העובד, המעביד מפריש פיצויים לקופה על שם העובד, וזו נשארת אצלו בין אם התפטר או פוטר. אולם, חלק גדול מהמעסיקים מפרישים לקופה 6% משכר העובד לשנה, כאשר החובה על פי חוק במקרה פיטורין היא 8.33% בשנה. במקרה זה: אם העובד התפטר הוא יקבל את הקופה שאליה הופרשו 6% לשנה, ואם הוא יפוטר, המעסיק ישלים לו עוד 2.33%.

 

יש לכם שאלות בנושאי זכויות עבודה, זכויות עצמאיים, פנסיה, משכנתאות, ביטוחים, הלוואות והתנהלות כלכלית נכונה? בואו לשאול אותנו בקבוצת "הקורונה והכיס " של כלכליסט.

x