$
בארץ

משבר הקורונה

הממשלה מתנגדת לפרסום תמלילי דיוני הקורונה

על פי תגובת המדינה לעתירה לבג"ץ שהוגשה על ידי כלכליסט, כלי תקשורת נוספים, עו"ד שחר בן מאיר והתנועה לחופש המידע, מסכימה הממשלה לפרסם פרוטוקולים של החלטות בלבד. תקנון העבודה של הממשלה קובע כי סיווגם של תמלילי הדיונים הוא "סודי ביותר". המדינה: "חשש מפני 'אפקט מצנן' שעלול להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות של חברי הממשלה ועל טיבו"

תומר גנון 16:5123.04.20

הממשלה מתנגדת לפרסום תמלילי הישיבות העוסקות במשבר הקורונה, בטענה שהם סודיים לפי חוק, אך מסכימה לפרסם את פרוטוקולי החלטות הממשלה הקשורות לקורונה. כך עולה מתגובת המדינה לעתירה לבג"ץ שהגישו כלכליסט, כלי תקשורת נוספים, עו"ד שחר בן מאיר והתנועה לחופש המידע. את כלכליסט מייצגת בעתירה עורך טלי ליבליך ממשרד ליבליך-מוזר. 

 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: יונתן זינדל/פלאש90

 

על פי תגובת המדינה, תקנון העבודה של הממשלה קובע כי סיווגם של תמלילי הדיונים הוא "סודי ביותר". "עקרון השקיפות שאיו להפריז בחשיבותו לענייניו", כותבת המדינה, "אינו ניצב לבדו ויש לאזנו מול שיקולים מתחרים כבדי משקל, ובראשם עקרון האחריות המשותפת של חברי הממשלה והחשש מפני 'האפקט המצנן' אשר עלול להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות של חברי הממשלה ועל טיבו.

 

"בהינתן מלאכת האיזון – המשקפת תפיסה לפיה זכות הציבור לקבל מידע מהרשות אינה מוחלטת כי אם יחסית – ועל בסיס הדין", נטען בנוסף, "עמדת המדינה היא כי אין כל מקום לחשיפת התמלילים המבוקשת, וכי בעניינו תקף הכלל של איסור בתמלילים אלו".

 

בשונה מתמלילי הדיונים - שיחשפו, בין היתר, כיצד הצביעו השרים, המדינה כאמור אינה מתנגדת לפרסום פרוטוקולי החלטות הממשלה, המהווים את תמצית הדיון. גם את אלה, לטענתה, תקנון הממשלה אינו מסמיך את מזכיר הממשלה לפרסם פומבית.

 

"עם זאת", נכתב, "אין משמעות הדבר שקיימת מניעה קטגורית למסירת פרוטוקולים אלו, כאשר ככלל הדבר נעשה בדרך של מסירת מידע לפי חוק חופש המידע. בנסיבות העניין ולאחר בחינת הדברים, המדינה אינה מתנגדת למסירת הפרוטוקולים החל מה-8.3.20 בהם עלה הנושא לדיון; וגם פרוטוקולים של ועדת השרים לענייני קורונה".

x