$
בארץ

יאיר אבידן ייכנס לתפקיד המפקח על הבנקים באמצע מאי

נגיד בנק ישראל, אמיר ירון והמפקחת על הבנקים חדוה בר סיכמו כי לא תאריך כהונתה מעבר לחודש שנוסף לה על רקע המשבר. המפקח החדש יידרש להיכנס לנעליה ולנהל את המשבר מול המערכת הבנקאית וחברות כרטיסי האשראי

רחלי בינדמן 15:4823.04.20

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון לא מאריך את הקדנציה של המפקחת על הבנקים חדוה בר ולאחר הארכה של חודש בלבד בצל המשבר, בר תסיים את הקדנציה שלה ב-17 במאי. במקומה ייכנס לתפקיד המפקח החדש יאיר אבידן.

 

אבידן ייכנס לתפקידו בשיאו של המשבר בשל התפרצות הקורונה וייצטרך לטפל בו. בה בעת לנוכח התפתחות המשבר, הנגיד דווקא החליט להאריך את כהונתה של פנינה קרן, מנהלת חטיבת משאבי האנוש שהייתה אמורה לסיים את תפקידה בסוף החודש תאריך אותו לסוף יולי. הוסבר כי "הדחייה תאפשר לבנק המשך התמודדות רציפה עם המשבר וכן העברת אחריות מקצועית ומתאימה, במציאות הקיימת".

יאיר אבידן המפקח על הבנקים החדש יאיר אבידן המפקח על הבנקים החדש צילום: רמי זרניגר

 

בר ניהלה את המשבר בחודשיים האחרונים בהצלחה רבה והפגינה קור רוח ושליטה מלא מול המערכת הבנקאית תוך נקיטת צעדים להבטחת המשך הזרמת חמצן למשק מצד הבנקים ובפרט החלטה לא טריוויאלית להפחית את דרישות ההון של הבנקים, כדי שייקחו יותר מינוף ויעמידו אשראי למשק. זאת תוך שהיא משדרת לאורך כל הדרך כי הבנקים יציבים ואיתנים ויכולים להעמיד אשראי גם אם הרווחיות שלהם תיפגע בגלל עליה בהפסדי האשראי.

 

כניסתו לתפקיד של אבידן בעת הזו תהיה מאתגרת. הוא אמנם עובר בחודש האחרון תהליך חפיפה אך יהיה מעניין לראות כיצד יצלול למים ויחליף את בר בתקופה כל כך רגישה, כשהמערכת הבנקאית מתמודדת עם סיכונים לא מבוטלים בדגש על הפסדי אשראי גבוהים.

 

חדוה בר חדוה בר צילום: רונן פדידה

 

חשוב להבהיר כי לא מדובר בהחלטה חדשה, אלא בהחלטה שכבר התקבלה לפני כחודש בתיאום בין בר וירון. עם זאת, במערכת הבנקאית ציפו שבר וירון יגיעו להסכמה להארכה נוספת כדי לשמור על הקשר הקיים בין הפיקוח לבין בכירי המערכת.

x