$
בארץ

הפחדת יתר: תחזיות משרד הבריאות לגבי מספר המונשמים היו גבוהות פי 9

נתוני משרד הבריאות על אפשרות של 900 מונשמים בשלב זה - כשבפועל היו רק 100 - הובילו את ראש הממשלה בנימין נתניהו לקבל החלטות על השבתה משמעותית של המשק. משרד הבריאות: "בעקבות הפעולות שנעשו כמות המונשמים נכון לעכשיו נמוכה מהתרחיש הראשוני"

עמרי מילמן 16:0623.04.20

מספר המונשמים נכון לתחילת השבוע האחרון עמד על כ-100 בלבד, תשיעית בלבד ביחס למה שהציג משרד הבריאות בתחזיות לממשלה. התחזיות הוצגו ב-25 במרץ ולאחר מכן בסוף מרץ. ביחס להערכות שניתנו באמצע אפריל, לאחר שננקטו כל צעדי הסגר, נתוני האמת היו שליש מהתחזיות. כך עולה מנותנים שהגיעו לידי "כלכליסט" מגורמים בממשלה.

 

על רקע אותם נתונים מתחדדת הביקורת שמופנית מצד שרי הממשלה ויתר המשרדים כלפי משרד הבריאות על הפחדת יתר שאינה מבוססת ושאינה מגובה במודלים ונתונים ברורים. אותם נתוני הפחדה מקוריים שדיברו על 900 מונשמים בשלב זה הביאו בסופו של דבר את ראש הממשלה נתניהו לקבל החלטות בלחץ משרד הבריאות להשבתה משמעותית של המשק.

 

מימין: שר הבריאות יעקב ליצמן וראש הממשלה בנימין נתניהו. הפחדת יתר מימין: שר הבריאות יעקב ליצמן וראש הממשלה בנימין נתניהו. הפחדת יתר צילום: עמית שאבי

גם לאחר אותם צעדי השבתה שהביאו לכך שענפים רבים חדלו מלפעול לחלוטין ומקומות עבודה נדרשו להצמטמם ל-30% במקום העבודה בלבד, מתברר כי הערכות משרד הבריאות היו גבוהות בהרבה ממה שקרה בפועל - 300 לעומת 100 מונשמים. גורמים בממשלה אמרו ל"כלכליסט" כי למרות שהתחזיות שמציג משרד הבריאות רחוקות מהמציאות, למשרדי הממשלה אין מה לעשות בנידון לאור היעדר השקיפות בנתונים המגיעים לידי המשרד מהשטח.

 

לתחזיות יש משמעות רבה בכל הנוגע למחיר שמשלם המשק, שכן ככל שהתחזיות גבוהות יותר כך הגזרות על המשק באופן טבעי חמורות יותר. כפי שחזרו על כך מספר פעמים בכירי משרד הבריאות, מטרת הגזרות היא "לשטח את העקומה" כדי למנוע קריסה של מערכת הבריאות. אמנם ניתן לומר כי התחזיות לפיהן יהיו בשלב זה 900 מונשמים לא התממשו לאור ההגבלות הקשות, אולם עדיין התחזיות שניתנו לאחר ההגבלות היו גבוהות בהרבה. ייתכן ואם ההערכות היו מדויקות יותר, היקף הפגיעה במשק היה נמוך יותר, והיה ניתן להחזיר את המשק לפעילות, ולו חלקית מוקדם יותר.

 

תחזיות מספר המונשמים תחזיות מספר המונשמים

על רקע המשבר בתחזיות משרד הבריאות והעדר השקיפות - כלפי הציבור וכלפי יתר משרדי הממשלה, אמורים לדון היום בממשלה בצעדים נוספים ובניסיון לעשות סדר בכאוס שיצרו התקנות האחרונות ששחררו חלקית את הפעילות במשק, אך יצרו אי-ודאות רבה. הממשלה אמורה לדון הערב בהקלות נוספות ובעיקר ביצירת סדר והגיון ברור יותר בתקנות הקיימות. לאותן החלטות לגבי פתיחת המשק לשגרה, ולו חלקית יהיה כמובן השלכה גם על גובה הפיצויים שיינתנו בסופו של דבר לעצמאים ולעסקים, מה שעדיין נמצא במחלוקת ובדיונים מתמשכים בין הצדדים.

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "בעקבות כלל הפעולות שביצע משרד הבריאות ובכלל זה סגירת שערי הארץ, בידוד וצעדי ריחוק חברתי, נבלמה התפרצות המגפה ולשמחתנו גם כמות המונשמים נכון לעכשיו נמוכה מהתרחיש הראשוני. במידה וכולנו נמשיך על צעדי הריחוק החברתי בהתאם להנחיות משרד הבריאות נצליח למנוע עליה משמעותית במספר החולים והמונשמים".

 

x