$
בארץ

בנק ישראל: הנזק למשק לטווח הארוך מהשבתת לימודים – מיליארד שקל לכל שבוע

העלות לטווח הארוך מחושבת לפי שבוע שבו אין מוקנים ידע ומיומנויות. היא מצטרפת לעלות המיידית לתוצר במשק באובדן ימי עבודה שעומדת על 2.6 מיליארד, הנובעת מכך שכ-400 אלף הורים לא ימצאו פתרון לילד ויישארו בבית

שחר אילן 13:0923.04.20

הנזק למשק לטווח הארוך כתוצאה מאובדן שבוע לימודים של מערכת החינוך עומד על כמיליארד שקל - זאת, בשל אובדן מיומנויות וכישורים, כך מעריכה חטיבת המחקר של בנק ישראל. הנזק הזה מתווסף לנזק המיידי למשק בסך 2.6 מיליארד, כפי שפורסם השבוע בלעדית ב"כלכליסט" בנוגע לנזקי השבתת מערכת החינוך בעקבות הקורונה.

 

 

 

הבנק מציין כי "לא ניתן לכמת באופן מדויק את העלות המשקית מאובדן התפוקה החינוכית של בתי הספר, המעונות והגנים, אך היא מוערכת בכמיליארד שקלים בשבוע". הוא מסביר ש"בימים כתיקונם למערכת החינוך עוד מהגיל הרך יש תפקיד מרכזי בעיצוב דור העתיד המתבטא בין היתר בפריון המשק בטווח הארוך. זאת, באמצעות הקניית ידע ומיומנויות לדור העתיד של שוק העבודה. עם זאת, הבנק לא הפחית מההערכה את התועלת מהלימודים החלקיים מרחוק.

 

מערכת החינוך עדיין מושבתת מערכת החינוך עדיין מושבתת צילום: שאטרסטוק

 

העלות לטווח הארוך מתווספת לעלות למשק באובדן ימי עבודה של ההורים, המוערכת ב-2.6 מיליארד. זאת, לפי עלות יומית ממוצעת של 370 מיליון שקל. החישוב מבוסס על ההנחה ש-407 אלף הורים לא ימצאו פתרון להשבתת הלימודים ויצטרכו להישאר בבית. המספר חושב בין היתר על סמך ההנחה שסבים וסבתות אינם יכולים להשגיח על הילדים בתקופת משבר הקורונה. התוצר השבועי למועסק עומד על 6,360 שקל ולכן אובדן התוצר כתוצאה מהשבתה שבועית של מערכת החינוך הוא 2.6 מיליארד.

x