$
בארץ

דיווח שוטף

נחתם הסכם עם חברת מיי הריטג' לביצוע 10,000 בדיקות ביום

מספר הנדבקים עומד על 14,803, מספר המתים - על 192; ההסכמה המתגבשת: חנויות ברחוב ייפתחו החל מיום ראשון; משרד הבריאות שוקל להטיל סגר על נתיבות; למעלה מ-145 אלף איש נרשמו בשירות התעסוקה באפריל בלבד; משרד החינוך: צוותי המינהלה בבתי הספר יחזרו לעבוד; עיריית ת"א וקרן ת"א מקימים קרן בהיקף של 700 אלף שקל לסייע למאות אמנים

כלכליסט ו-ynet 23:0323.04.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

22:50 - משרדי הביטחון והבריאות חתמו על הסכם עם חברת מיי הריטג' לביצוע 10,000 בדיקות קורונה ביום

 

משרדי הבריאות והביטחון חתמו הערב (ה') על הסכם עם חברת מיי הריטג' הישראלית להקמה ותפעול מעבדה ל-10,000 בדיקות קורונה ביום. מיי הריטג' תקים מעבדת בדיקות קורונה, שתהיה עצמאית, תופעל על ידי עובדי החברה הישראלים ותשתמש בציוד של החברה הסינית BGI. לפי הודעת משרד הבריאות, בהסכם ניתן משקל רב לסוגיות של אבטחת מידע ושמירה על פרטיותם וחסיונם הרפואי של הנבדקים.

 

עסקה זו מצטרפת להסכם שחתמו משרד הביטחון ומשרד הבריאות עם חברת AID GENOMICS, שתספק גם היא ציוד של חברת BGI לקופות החולים ובתי חולים, ציוד שיאפשר להם לבצע 12-14 אלף בדיקות ביום.

מנכ"ל מיי הריטג' גלעד יפת מנכ"ל מיי הריטג' גלעד יפת צילום: אוראל כהן

 

22:45 - מספר הנדבקים עומד על 14,803, מספר המתים - על 192

 

משרד הבריאות עדכן הערב כי מספר הנדבקים המאומתים בקורונה עלה ל-14,803 - עלייה של 305 מאז אמש. על-פי נתוני המשרד, 192 בני אדם נפטרו מאז התפרצות הנגיף בישראל, מהם שלושה ביממה האחרונה. עוד נמסר, כי מצבם של 139 מהחולים מוגדר קשה, מהם 109 מונשמים. מצבם של 102 בני אדם מוגדר בינוני, ומצבם של היתר קל. מספר המחלימים עומד על 5,611, וכך מספר החולים בפועל עומד על כ-9,000 בני אדם.

 

22:22 - שרים התבקשו לחתום על הצהרה שלא ישתפו גורמי חוץ בתכני ישיבות הממשלה

 

מזכיר הממשלה צחי ברוורמן הפיץ לשרים הצהרה שעליה הם התבקשו לחתום, לפיה חל איסור לשתף בתוכן ישיבות הממשלה גורמים שלא קיבלו את אישור המזכיר, בין אם בדרך של האזנה, הקלטה או בכל דרך אחרת. זאת, כדי למנוע הדלפות מישיבות הממשלה.

 

השרים נדרשו להצהיר כי הובא לידיעתם מכתבו של היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט, לפיו עובד מדינה או חבר ממשלה שמאפשר לגורם חיצוני להאזין לישיבה חורג מסמכותו ואף ייתכן שמבצע עבירה פלילית. שרים בממשלה אמרו כי ההצהרה היא "הזיה". 

 

20:30 - בגלל זינוק בנדבקים: משרד הבריאות שוקל להטיל סגר על נתיבות

 

משרד הבריאות שוקל להטיל סגר על נתיבות בשל זינוק שנרשם במספר החולים בעיר. מנתונים שפורסמו על-ידי המשרד עולה כי בעיר יש 68 חולים פעילים מתוך אוכלוסייה של 36,511 תושבים, וכי 13 חולים החלימו מתוך 82 שנדבקו. על פי ההצעה של משרד הבריאות, השטח המוניציפלי של נתיבות וכן שכונות נחלה ומנוחה בבית שמש וקריית בית שמש ב' בעיר ייכנסו להסגר. בדו"ח שהופץ השבוע על ידי מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה, צוינה נתיבות כיישוב השישי המדאיג בארץ. יחס ההכפלה השבועי (מספר החולים לעומת מספר החולים בשבוע שלפני כן) עמד על 1.8.

(אדיר ינקו, ynet)

 

18:00 - מספר דורשי העבודה בשל משבר הקורונה צפוי לעבור בסופ"ש את המיליון

 

מספר הנרשמים בשירות התעסוקה בשל משבר הקורונה (מתחילת מרץ ועד היום), צפוי לעבור בסוף השבוע את המיליון. עד כה נרשמו 995,666 דורשי עבודה, מהם 88% בחל"ת ו-7.2% מפוטרים (השאר התפטרו, או שהם אינם תובעי קצבה כלשהי). מספר הנרשמים באפריל בלבד עומד על 145,269 איש. לפי נתוני שירות התעסוקה, מספרם הכולל של דורשי העבודה בישראל הוא 1,125,814 – כלומר, 27%.

 

סך הכל, 3,840 מבין אלה שנרשמו כדורשי עבודה הנמצאים בחל"ת מאז החל המשבר, דיווחו מתחילת השבוע באתר שירות התעסוקה כי חזרו לעבוד. הערכת שירות התעסוקה היא שישנם כמה אלפים נוספים שבפועל חזרו לעבודה, וטרם דיווחו לשירות על כך.

 

16:15 - מסתמן: רוב החנויות ברחובות ייפתחו

 

מסתמן כי החל מיום ראשון הקרוב ייפתחו הרוב המוחלט של החנויות ברחובות: מסעדות ובתי קפה יוכלו לפעול כנראה במתכונת טייק אוויי, חנויות פרחים ומשתלות, תכשיטים וחנויות להמרת כספים (צ'יינג'ים) ייפתחו אף הן. כמו כן מסתמן שניתן יהיה לפתוח מספרות לפי כללים שייקבעו. ייתכן שגם חנויות למוצרי תינוקות, סוכנויות רכב ומכוני יופי יוכלו להיפתח. במוקד הוויכוח נמצאת השאלה האם לפתוח מרכזי "ביג" ומרכזי מסחר פתוחים.

 

בשעה זו מתקיים דיון מקצועי בהשתתפות נציגי משרדי ראש הממשלה, האוצר והבריאות. יש כוונה לכנס בהמשך היום ישיבת ממשלה לאישור ההקלות האלה בתקנות לשעת חירום שנועדו למנוע את התפשטות נגיף הקורונה. הדיון לא ייגע ככל הנראה בהקלות אחרות, כמו התרת פעילות ספורטיבית ללא הגבלת מרחק מהבית.

 

הדיון היום ייערך לאחר ישיבת הממשלה הסוערת אתמול, שבה זעמו השרים על מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ודרשו לאפשר פתיחה של ענפים נוספים במשק. השרים ביקשו לאפשר את אותן חנויות שכעת מסתמן שאכן ייפתחו.

 

הסערה בישיבה אתמול התחילה כאשר השרים זיהו בטיוטת התקנות שהובאו לממשלה "מיני מחטף", לכאורה, של בר סימן טוב, שהכניס איסור לפתיחת מרכזים פתוחים הכוללים 15 חנויות ומעלה. הסעיף הזה היה מאלץ את רשת "ביג", למשל, שפתחה חלק מהחנויות במרכזים שלה, לסגור אותם. השרים זעמו שבר סימן טוב הכניס את התיקון הזה מבלי לקבל חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה וללא דיון.

(איתמר אייכנר, ynet) 

רחוב בוגרשוב בת"א, במהלך הסגר רחוב בוגרשוב בת"א, במהלך הסגר צילום: דוד הכהן

 

16:00 - הערכות: הקריאת הפרטנית של מוני החשמל תתחדש במהלך חודש מאי

 

חברת החשמל תחדש את הקריאה הפרטנית של מוני החשמל במהלך החציון הראשון של מאי. כך על פי הערכות בסביבת החברה, ובכפוף להוראות שיתקבלו ממשרד הבריאות. מדובר בקריאת מונים שתעשה פיסית בבית הלקוח, באמצעותה ניתן יהיה להפיק חשבונות חשמל מדוייקים ללקוחות החברה. בעקבות משבר הקורונה והחשש למהידבקות והפצת הוירוס חברת החשמל קיבלה הוראה להפסיק את תנועת קוראי המונים שלה, מה שהוביל לשליחת חשבונות חשמל תקופתיים שחושבו על בסיס הערכה וממוצעי הצריכה של התקופה המקבילה ב-2019.

 

בחלק מהמקרים הממוצע היה גבוה במקצת מהצריכה בפועל, ובחלק מהמקרים הוא היה נמוך מדי, כמו במקרים בהם משק הבית שהה בפסח שנה שעברה בחו"ל, מה שהוביל לצריכת חשמל נמוכה בפסח שעבר לעומת הפסח הנוכחי. בסביבת החברה טוענים שגם במקרה של סטיה היא אינה יכולה להיות קיצונית ברמה של הכפלות חשבון, כיוון שהחשבון חושב כאמור על בסיס הצריכה הממוצעת של משק הבית.

 

בחברת החשמל פנו במהלך פסח ללקוחות וביקשו מהם לשלוח את קריאת המונה המדויקת, ולהפתעת החברה רבע מהלקוחות שלחו את צריכת החשמל המדויקת, ושילמו בהתאם. כך או כך, עם חידוש עבודתם של קוראי המונים בחברה החשבונות הבאים "יאפסו" את הצריכה המדויקת.

(ליאור גוטמן)

 

14:18 - משרד החינוך: צוותי המינהלה בבתי הספר יחזרו לעבוד

 

משרד החינוך הודיע על חזרתם לעבודה של צוותי המינהלה בבתי הספר, לקראת החזרה לשגרת לימודים. בכלל זה יחזרו לעבוד המנהלים וסגניהם, המזכירות, הנהלת החשבונות ואב הבית. "אנחנו ממשיכים במלוא המרץ כדי שמערכת החינוך תהיה ערוכה לחזרה הדרגתית של התלמידים אל הגנים ובתי הספר", אמר מנכ"ל המשרד שמואל אבואב.

(תמר טרבלסי חדד, ynet)

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב צילום: אוהד צויגנברג

 

12:57 - משרד הכלכלה ממליץ: לפתוח:מתחמי ביג, חנויות לתינוקות ומספרות 

 

מפתיחת עמדות צ'יינג' ומשתלות, דרך הענקת אישור עבודה לספרים וקוסמטיקאיות ועד התרת "טייק-אווי" ממסעדות: מסמך של משרד הכלכלה שהגיע לידי ynetמציג את עמדתו בנוגע להמלצות לשינויים בתקנות - ואת סדר החשיבות. המסמך מפרט את עמדת המשרד בנוגע להמלצות לשינויים בתקנות. עמדה זו משקפת את דרישות השרים כפי שהוצגו בישיבות הממשלה, והדיון בנוגע להקלות נוספות לאחר בלימת התפשטות נגיף הקורונה אמור להיערך היום. הדיון ייגע בהתרת ענפים נוספים וככל הנראה לא בהקלות אחרות, כמו התרת פעילות ספורטיבית ללא הגבלת מרחק מהבית.

 

11:43 - כוחות מג"ב נכנסו לכפר עקב שבמזרח ירושלים כדי לאכוף את תקנות הקורונה

 

כוח גדול של משמר הגבול, המשטרה ועיריית ירושלים נכנס לכפר עקב שבמזרח העיר, מעבר לגדר ההפרדה, כדי לאכוף את התקנות לשעת חירום למאבק בהתפשטות הקורונה. זאת לאחר שאנשי מנגנוני הרשות הפלסטינית ששהו בשכונה בתיאום עם צה"ל יצאו ממנה השבוע.

 

11:33 - בנק ישראל: התוצר נפגע כל שבוע ב-2.6 מיליארד שקל מהשבתת הלימודים

 

בישראל יש כ-400 אלף משקי בית בהם הורה מועסק נאלץ להישאר בבית על מנת להשגיח על ילדיו הקטנים בשל אי-קיומן של מסגרות לימודים בבתי הספר והגנים

כל שבוע השבתה של מערכת החינוך גורע מהתוצר של המשק כ-2.6 מיליארד שקל בשל היעדרותם של ההורים ממקום העבודה. 

 

בית ספר ריק ברמת גן בית ספר ריק ברמת גן צילום: איי פי

   

09:37 - מניין הנדבקים בקורונה עלה ל-14,592, מספר החולים הקשים ירד בכ-8%

 

משרד הבריאות עדכן כי מניין הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עלה ל-14,592. מדובר בעלייה של 266 תוך 24 שעות. 136 מהחולים במצב קשה, 107 מונשמים ו-112 במצב בינוני. מספר החולים שמצבם קשה ירד ביממה החולפת ב-8.1%. עד כה החלימו 5,334 חולים. מוקדם יותר עלה ל-191 מניין המתים מהנגיף. בניכוי המתים והמחלימים, מספר החולים כעת הוא 9,067. 

 

09:35 - נדחתה פרישת מנהלת חטיבת משאבי אנוש בבנק ישראל

 

לנוכח התפתחות משבר הקורונה, והמעבר של בנק ישראל לעבודה במתכונת חירום, החליטו נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון ומנכ"ל הבנק מר חזי כאלו לדחות עד סוף יולי את פרישת מנהלת משאבי אנוש ומינהל פנינה קרן.

 

גרף חולים יומי

 

 

09:34 - עיריית ת"א תסייע לאמנים בעיר עי"י קרן של 700 אלף שקל

 

עיריית ת"א וקרן ת"א מקימים קרן בהיקף של 700 אלף  שקל לסייע למאות אמנים בשל משבר הקורונה. הסיוע מטעם הקרן יוענק בשני מסלולים: האחד – מענקים לאמנים ולעובדי תאגידי התרבות העירוניים ועמותות התרבות הנתמכות בידי העירייה אשר נקלעו למצוקה כלכלית חריפה; והשני - מלגות לאמנים עצמאים עבור פעילות אמנותית שיקיימו בשבועות ובחודשים הקרובים. ראש העירייה רון חולדאי: "הקרן שהקמנו אינה 'גמ"ח', כי אם סיוע כלכלי לטובת פעילות בהווה ובעתיד. תרבות ואמנות הכרחיות לקיומנו הרוחני ועל כן עלינו לדאוג ליוצרים ויוצרות לטובת היום שאחרי".

 

ראש העיר תל אביב, רון חולדאי ראש העיר תל אביב, רון חולדאי צילום: יאיר שגיא

   

שינוי יומי במספר הנדבקים

 

 

08:42 - בן 86 ששוחרר ממחלקת הקורונה בפוריה, אושפז שוב במצב קשה

 

קשיש בן 86 מבית אבות בטבריה ששוחרר לפני שבוע ממחלקת הקורונה בבית החולים פוריה לאחר שנמצא שלילי לנגיף בשתי בדיקות, אושפז אמש שוב, ובדיקה העלתה כי הוא חיובי לנגיף. מצבו מוגדר קשה והוא מורדם ומונשם.

 

גרף מונשמים

 

 

08:02 - מניין המתים מקורונה עלה ל-191: שני חולים מתו באיכילוב

 

שני חולים מתו מקורונה בבית החולים איכילוב בתל אביב. מדובר באישה בת 74 שמתה אמש וקשיש בן 94 שמת הלילה. השניים פונו לבית החולים ממרכז האלצהיימר ברמת גן. בכך עלה ל-191 מניין המתים מהנגיף בישראל.

 

14,489 חולים אובחנו עד כה בישראל. לפי הנתונים, אתמול אובחנו 556 חולי קורונה חדשים, לעומת קצת יותר מ-200 בימים האחרונים. מדובר ככל הנראה בתיקון נתונים של משרד הבריאות ולא בעלייה חדה במספר החולים החדשים. מספר החולים הקשה עומד על 139 ומונשמים - 106. מספר המחלימים עד כה עומד על 5,215.  

 

 צילום: צביקה טישלר

 

טבלת היישובים

 

 

הבשורות הטובות, כך מסתמן, הן שיש יותר מחלימים מחולים חדשים. מספר המחלימים אתמול הגיע ל-708, המספר הגבוה ביותר מאז הגיעה הקורונה לארץ.

 

בעקבות ישיבת הממשלה הסוערת אתמול, שבמהלכה זעמו השרים על מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ודרשו לאפשר פתיחה של ענפים נוספים במשק, צפויה להתקיים היום ישיבה נוספת, שבה ידון ראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשות השרים לאפשר את פתיחתן של מספרות, מכוני יופי, חנויות להלבשה והנעלה, אולמות למכירת מכוניות וחנויות להמרת כספים (צ'יינג').

 

עם זאת, בכיר במערכת הבריאות אמר כי הוא מוטרד מהקו ההולך ומחריף של שרי הממשלה לכיוון פתיחת המשק במהירות: "אנחנו לא מצליחים לייצר קו מספיק ברור שיבדיל עבור הציבור בין הדברים שמסכנים אותו ואחד את השני לבין השאר".

x