$
בארץ

משרד האוצר: ייתכן שההורים יידרשו להוסיף כסף למעונות היום

בדיון בכנסת טען סגן הממונה על התקציבים באוצר אסף וסרצוג כי "אנחנו על סף סיכום עם המעונות המפוקחים על היקף הסיוע". ואולם, הסיוע ככל הנראה לא יספיק, מה שעשוי להצריך הגדלה של תשלומי ההורים בעידן הקורונה. וסרצוג: "הגנים הפרטיים יקבלו מענק של עד 30% מהמחזור, כמו העצמאים"

שחר אילן 16:3122.04.20

סגן הממונה על התקציבים באוצר אסף וסרצוג אמר היום בדיון בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת כי ייתכן שההורים יידרשו לתוספת תשלום למעונות היום המפוקחים, לאחר שהילדים יחזרו אליהם. 

 

 

לדברי וסרצוג, האוצר על סף סיכום על סכומי הסיוע שישולמו לארגוני המעונות המפוקחים. ואולם, סיוע זה ככל הנראה לא יספיק בעידן הקורונה שייקר את הפעלת המעונות - מה שיחייב תוספת תשלום מצד ההורים כדי להפעיל את מעונות היום.

 

וסרצוג הוסיף כי הגנים הפרטיים יקבלו מענק של עד 30% מהמחזור, כמו העצמאים. זאת לאחר שהגננות הפרטיות הפגינו היום (ד') מול הכנסת ואיימו לא לפתוח את המעונות בלי פיצוי משמעותי.

מעון יום מעון יום צילום: יריב כץ

 

הבעיה מתחלקת לארגוני מעונות היום הגדולים המפוקחים דוגמת נעמת ואמונה ולמעונות והמשפחתונים הפרטיים. בעוד למעונות הציבוריים יש גב הן של ארגונים גדולים והן של סבסוד ממשלתי, המעונות הפרטיים נדרשים להתמודד עם המצב כמו כל עסק.

 

כל המעונות סובלים מקשיים תקציביים קשים בשל הפסקת תשלומי ההורים מול המשך חלק גדול מההוצאות. בנוסף הם טוענים שחזרה לפעילות בקבצות קטנות תחייב אותם להוצאות גדולות בהרבה.

 

וסרצוג אמר בדיון שהתקיים בנושא כי "אנחנו לקראת סיכום עם מעונות היום המפוקחים על מענק שמגלם החזר על הוצאות קבועות שנדרשו מהם מאז פרוץ משבר הקורונה. יחד עם זאת נדרשת היערכות לטובת חזרה לפעילות". מנכ"ל משרד העבודה והרווחה אביגדור קפלן טען ש"המעונות אינם על סף קריסה".

 

לגבי הגנים הפרטיים, אמר וסרצוג: "הם יהיו זכאים למענק גבוה מאוד, עד כ-30% מהמחזור החודשי שלהם עבור החודשים מרץ ואפריל, במסגרת מענק הסיוע לעסקים שהמדינה נותנת. הם יקבלו סיוע כמו כל שאר העסקים הפרטיים. אנחנו לא מתחילים לדבר עם כל אחד בנפרד, כי אז נצטרך לתת פתרון פרטני לכל עסק במדינת ישראל. העזרה שהעצמאים מקבלים מהאוצר היא עזרה אדירה בעשרות מיליארדי שקלים". לשאלת חברי הכנסת השיב: "אני אומר בכנות, אני לא יכול להתחייב שההורים לא ישלמו תשלומים נוספים לגנים".

 

מאות גננות המפעילות מעונות פרטיים הפגינו הבוקר מול הכנסת בטענה להפקרת הגננות, המטפלות וציבור ההורים. הן טענו ש״פקידי האוצר שלחו אותנו אתמול לבקש עוד כסף מההורים שקורסים תחת נטל האבטלה על מנת להשלים את ההפסדים הכבדים- לא ניתן לזה יד״.

 

מנכ״ל התאחדות מעונות היום הפרטיים בישראל יניב בר אור אמר ש"לא נפתח את המעונות עד שתתנו לנו פיצוי בגין ההפסדים ולא נחזור לשגרה עד שתציגו לנו מתווה שמותאם למעונות היום הפרטיים שכולל סבסוד ממשלתי ולא באמצעות ההורים לעלויות הגבוהות של הפעלת קבוצות קטנות במהלך החזרה לשגרה".

 

לדבריו, "עד היום כמעט חודש וחצי לתוך המשבר, אנחנו מקבלים מנציגי האוצר רק מילים ואני שואל איפה הכסף של מדינת ישראל העשירה? אם יש כסף לממשלה רחבה עם 35 שרים יש כסף גם לסקטור הגנים והמעונות הפרטיים".

x