$
בארץ

משרד המשפטים: ראוי כי משרד התחבורה והבריאות יגבשו הנחיות משותפות למורי הנהיגה

בהמשך להחלטת שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' לאשר למורי נהיגה לחזור ללמד, שהתקבלה בניגוד לעמדת משרד הבריאות; לפי חוו"ד שהוציא המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז ניזרי: "בידי משרד הבריאות נוכח עמדתו...להביא בהקדם הצעה לתיקון נוסח התקנות כך שהדבר ייאסר במפורש"

עמרי מילמן 08:4722.04.20

ההחלטה של שר התחבורה בצלאל סמוטריץ באופן חד צדדי, בניגוד לעמדת משרד הבריאות, לאשר למורי הנהיגה לחזור וללמד נהיגה ממשיכה לסחרר את הממשלה ולחשוף את חוסר הבהירות שבתקנות.

 

 

בחוות דעת שהוציא המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז ניזרי, קובע ניזרי כי מבחינה משפטית תקנות שעת החירום אינן אוסרות במפורש את לימודי הנהיגה אך לאור העמדה המקצועית של משרד הבריאות יש לפעול לתיקונן, שכן זו לא הייתה כוונת הממשלה הנוכחי.

רז ניזרי רז ניזרי צילום: אלכס קולומויסקי

 

לדברי נזרי "עמדתי זו, לפיה לא קיים איסור משפטי על קיום שיעורי נהיגה, נובעת מלשונן של התקנות בנוסחן הנוכחי...ומובן כי בידי משרד הבריאות - נוכח עמדתו המקצועית באשר לסיכון הממשי לשלום הציבור במצב זה - להביא בפני הממשלה בהקדם הצעה לתיקון נוסח התקנות כך שהדבר ייאסר במפורש". ניזרי הבהיר במכתב כי אין מניעה משפטית אולם רמז כי ההיבט המשפטי אינו זה שצריך להכריע כאן ויש לסגור את הפירצה המדוברת.

 

סמוטריץ' מבחינתו לקח את הסוגיה המשפטית כנצחון ומסר אמש כי "אני שמח שעמדתנו בעניין התקבלה. כך מתבקש הן משפטית והן מהשכל הישר. מדובר באלפי בתי אב שמתפרנסים מזה ואינם נכללים באף אחד מקטגוריות הסיוע של משרד האוצר ולכן לא מקבלים כל סיוע. חיוני לאפשר להם לשוב לעבודה, כמובן תחת הגבלות קפדניות לשמירה על בריאות המורים והתלמידים כפי שעשינו. נכון גם לאפשר לצעירים לנצל את הזמן וללמוד נהיגה בצורה זהירה, במקום לשבת בבית בבטלה, שעלולה להביא לחוסר הקפדה שלהם על הנחיות משרד הבריאות בחיפוש תעסוקה אחרת וממילא לסיכון לבריאות הציבור".

 

המהלך מעלה שאלה כיצד קרה ששר בממשלה בפועל חתר תחת ההמלצות של גורמי המקצוע, ומדוע הדבר לא תואם באותה ישיבת ממשלה. שכן אם הסוגיה הייתה בליבו של סמוטריץ' היה ראוי לדון לגביה בישיבת הממשלה הכוללת.

 

החשש כעת הוא כי על בסיס אותה חוות דעת משפטית המתייחסת לניסוח המשפטי הלקוי של תקנות משרד הבריאות, תתהווה פרצה למקצועות נוספים לפעול, כאלו שמשרד הבריאות מתנגד אליהם. במשרד הבריאות טרם השיבו האם יקדמו כעת תיקון מהיר לתקנות או יעלימו עין מהמהלך.

x