$
בארץ

הקמעונאים דורשים: 10,000 שקל עבור כל עובד שיוחזר לעבודה

נציגי הרשתות הקמעונאיות נפגשו עם ראש הממשלה ובכירי האוצר כדי להציג את דרישותיהם כתנאי לחזרתם לפעילות. בין הדרישות: מענק על כל עובד שיוחזר מחל"ת לעבודה ומענק חילוץ מיידי על אובדן ההכנסות בחודשיים של ההסגר. נתניהו: "צריכים להתייחס לנוכחים ברגישות שונה מזו שהייתה עד כה. זאת העלית של המסחר בישראל"

אורנה יפת ונווית זומר 22:2921.04.20
ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את משרד האוצר להגיש לו בתוך יומיים תוכנית אופרטיבית להענקת פיצוי מיידי על הפגיעה במחזורי המכירות של העסקים הסגורים בחודשים מרץ ואפריל. ההנחיה ניתנה בעקבות פגישה שקיימו עימו הערב (ב') ראשי רשתות האופנה והמסחר.

ראשי ההתאגדות, בהם הראל ויזל, יעקב הלפרין, גבי רוטר, רביב ברוקמאייר, רמי שביט, אבי שומר, רונן נימני, גיא יקר, שחר תורג'מן, קרן שהם לוי, ודדי ריזל, קיימו פגישת זום שבה נכחו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון, שר הכלכלה אלי כהן, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ופרופ' סיגל סדצקי ממשרד הבריאות.

 

מנהלי רשתות הקמעונאות הציגו בפני ראש הממשלה את המתווה שלהם לפיצויים בפני ראש הממשלה. בין היתר, דורשות רשתות הקמעונאות פיצוי על הפסדי פדיונות עבור החודשים מרץ ואפריל בעקבות סגירת החנויות מאז ה-16 במרץ.

 

דרישת הקמעונאים היא לקבל פיצוי של 10% ממחזור המכירות שלהם בחודשים מרץ-אפריל 2019. כמו כן דורשים הקמעונאים תמריץ של 10,000 שקל על כל עובד שיצא לחל"ת וייקלט לעבודה בחזרה, והגדלת הערבות שנותנת המדינה להלוואות לעסקים קטנים ובינוניים מ-15% ל-50% על מנת שהמערכת הבנקאית תאפשר קבלת ההלוואות בקלות יתרה.

בעלי אופטיקה הלפרין יעקב הלפרין בעלי אופטיקה הלפרין יעקב הלפרין צילום: אוראל כהן

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הקשיב לנוכחים ואמר לפקידי האוצר: "אנחנו צריכים להתייחס למגזר ברגישות שונה מזו שהייתה עד כה. אי אפשר להתייחס לנוכחים כעוד חלק מהמסחר הרגיל. זאת העלית של המסחר בישראל, הם מעסיקים החל מצעירים עד מבוגרים. אסור לנו לתת לעובדים הללו למצוא עצמם מפוטרים. אני שומע שהמים הגיעו עד נפש ואנחנו צריכים לטפל בכך במהירות המרבית ולהיות מסוגלים לתת תשובות מיידיות".

 

 לדברי יעקב הלפרין, מבעלי אופטיקה הלפרין: "ראש הממשלה הקשיב לכל אחד מאיתנו בנפרד. הוא הדגיש שהוא מבין שחייבים לפעול מהר וביקש מהאוצר לפעול במהירות וברגישות. אמרנו שבמידה ולא נקבל גב כלכלי מהממשלה ואם הבקשות שלנו לא ייענו, לא נפתח דלתות של אף חנות בישראל. סגרנו עסקים ויש לנו הוצאות שאין שום הגיון שנשלם אותן".

 

"המשכורות שמקבלים העובדים שהוצאו לחל"ת הן משכורות רעב", הוסיף רמי שביט הבעלים של המשביר לצרכן. "הצענו מתווה שבמסגרתו ישלמו לנו עבור כל עובד שיוחזר לעבודה וככה נוכל לקבל יותר עובדים בחזרה ולשלם להם משכורות במקום שלשכות התעסוקה ישלמו להם סכומים מגוחכים. אנחנו נחזיר למעגל העבודה עובדים אם נקבל על כל עובד 10000 שקל ונשלם לעובדים את השכר שקיבלו עד היום במקום המשכורת רעב שהם מקבלים בחל"ת. המענק עבור כל עובד ידרבן מעסיקים להחזיר עובדים למעגל התעסוקה".

x