$
בארץ

פרשנות

הניצחון של נתניהו על גנץ יעלה למדינה מאות מיליוני שקלים בשנה

הממשלה החדשה היא המנופחת ביותר בתולדות המדינה - עם 36 שרים ו-16 סגני שרים; מהם ההישגים של נתניהו - ומהי הרשימה המצומצמת של ההישגים שגנץ הצליח לחלץ

צבי זרחיה 20:5620.04.20

הממשלה החדשה שתוצג בקרוב בכנסת בעקבות חתימת ההסכם הערב בין הליכוד לכחול לבן, היא המנופחת ביותר בתולדות המדינה: 36 שרים ו-16 סגני שרים. כלומר, ממשלה של 52 בעלי תפקידים.

 

עלות לשכת שר היא 5 מיליון שקל בשנה, ולשכת סגן שר - כ-3 מיליון שקל בשנה. מדובר איפוא בעלות שנתית של 228 מיליון שקל - 684 מיליון ל-3 שנים.

 

דווקא בצל משבר הקורונה, ראוי היה להקים ממשלה רזה ויעילה יותר, ולא להקים ממשלה מסורבלת, רחבה, עם הרבה ג'ובים מיותרים.

 

בנוסף, יחוקק "חוק נורבגי " שיאפשר לחמישה שרים ולסגני שרים מכל מפלגה להתפטר מתפקידם, מה שיגדיל את העלות התקציבית של הממשלה לנוכח תשלום משכורות לחברי הכנסת שיבואו.

 

תודה לריבלין ולקורונה

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לב בני גנץ שאמור להחליפו, שחתמו הערב על ההסכם הקואליציוני, צריכים לשלוח זר פרחים לנשיא המדינה ראובן ריבלין.

 

ריבלין ,שהציג באוקטובר 2019 את "מתווה הנשיא" לממשלת אחדות לאומית, סירב בשבוע שעבר להאריך את המנדט לגנץ או להעבירו לנתניהו. ריבלין החזיר את המנדט להרכבת הממשלה לכנסת, ובעצם, הפעיל את שעון העצר. אם עד ל-7 במאי 2020 אף אחד מחברי הכנסת לא היה מצליח להקים ממשלה - הכנסת היתה מתפזרת לבחירות שהיו צפויות להיערך ב-4 באוגוסט.

 

אלמלא משבר הקורונה, ספק אם גנץ היה מפר את הבטחותיו ערב הבחירות שלא לשבת בממשלה תחת הנאשם נתניהו .

 

נתניהו נתניהו

נתניהו - המנצח הגדול

 

מניתוח ההסכם הקואליציוני עולה שנתניהו - כנראה הפוליטיקאי הכי משופשף ומיומן בארץ - הוא המנצח הגדול.

 

 • נתניהו הצליח להשיג שורה של בטחונות לכך שיעמוד בראש הממשלה החדשה למרות משפטו שיחל ב-24 במאי. לפי ההסכם הקואליציוני, אם בג"ץ יפסול את נתניהו מלכהן בראשות הממשלה החדשה או כראש הממשלה החלופי - אזי הכנסת תתפזר וייערכו בחירות רביעיות.

 

 • נתניהו, גם ישלוט בוועדה למינוי שופטים. מדובר בעמדת כוח חשובה במיוחד, לנוכח החלפתם בשנתיים הקרובות של שופטים בבית המשפט העליון: צבי הנדל, אסתר חיות, וג'ורג' קרא. לליכוד יהיו שני חברים בוועדה: שר וחבר כנסת. בנוסף, לפי הסכם (במידה שימומש), ייבחר ח"כ צבי האוזר מ"דרך ארץ" כחבר בוועדה  על ידי הכנסת בהצבעה חשאית. 
   
 • עוד נקבע כי נתניהו וגנץ יחליטו יחד על מינויים בכירים כמו מפכ"ל המשטרה, פרקליט המדינה, ובפברואר 2022 - יועץ משפטי לממשלה. במינוי הבכירים הללו תהיה זכות וטו הדדית לכל אחד מהם, והדבר יסייע לנתניהו למנוע מינויים של מי שאינו מעוניין בו.

 

 • ההסכם מאפשר לנתניהו להכריז על ריבונות בשטחים בתיאום עם ארה"ב כבר בתחילת יולי. לצורך כך הוא יצטרך להתייעץ גנץ, אך לא יהיה חייב לקבל את עמדתו. גנץ הבטיח לאחר הבחירות להימנע מצעדים חד צדדים, וביקש לבצע את המהלך בתיאום עם מדינות אירופה וירדן.

 

 • נתניהו התעקש על כך שהתיק לביטחון פנים יהיה בידי הליכוד. שרת התרבות מירי רגב צפויה להתמנות לתפקיד. רגב, נאמנה לנתניהו, והיא תשרה את רוחה ועמדותיה על המשטרה
 • נתניהו, כ"ראש הממשלה החלופי", יופקד על הקשר עם המעצמות הגדולות: ארה"ב ורוסיה.

 

 • הצטרפות גנץ וכחול לבן לממשלת החירום הופכת אותם לשותפים בהתמודדות עם משבר הקורונה.

 

 • נתניהו ימשיך ליהנות ממעון רשמי על חשבון המדינה, גם לאחר הרוטציה. זאת, לאחר שגנץ הודיע שבכוונתו להישאר ולהתגורר בביתו הפרטי בראש העין גם לאחר שייכנס לתפקיד ראש הממשלה.

 

 • פירוק כחול לבן -   נתניהו הצליח לפרק את מפלגתו של גנץ, שהיוותה איום על המשך כהונתו ב-16 החודשים האחרונים התפרקה. יש עתיד ותל"ם - נותרו באופוזיציה.

 

 

בני גנץ בני גנץ צילום: צילום מסך

 

גנץ מגיע לממשלת החירום עם הרבה פחות הישגים:

 

 • ההישג הגדול של גנץ הוא שיש תאריך לסיום כהונתו של נתניהו, אוקטובר 2021. יו"ר כחול לבן הסכים להצטרף לממשלת נתניהו מתוך שאיפה שהרוטציה תמומש והוא יישב בכס ראש הממשלה. גנץ הבין שבחירות רביעיות לא יעשו טוב בלשון המעטה למפלגתו.

 

 • גנץ הצליח להשיג שוויון בין הגושים במספר השרים בממשלה. כחול לבן והעבודה יקבלו בשלב ראשון 15 שרים ובהמשך עוד שני שרים, וזאת אף שגנץ מגיע לקואליציה עם 15 מנדטים של כחול לבן, 2 מנדטים של דרך ארץ ושני מנדטים של העבודה. הליכוד וגוש הימין עם 59 ח"כים (כולל אורלי לוי) יקבלו אותו מספר של שרים וסגני שרים.

 

 • כחול לבן תקבל כמה תיקים בכירים, ובהם תיק המשפטים שיינתן לאבי ניסנקורן. מבחינתו של גנץ, נציג מטעמו יוכל לשמור על מערכת אכיפת החוק. עם זאת במינויים של פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה תהיה לנתניהו זכות וטו.
 • הישג נוסף של גנץ הוא מינוי שר ערבי לענייני מיעוטים.
 • תקציב המדינה - ההסכם הקואליציוני קובע שבתוך 90 ימים ממועד הקמת הממשלה יאושר תקציב המדינה לשנים 2020-2021. תקציב המדינה המדינה יעודכן ב-2021 ובאותו המועד יאושר תקציב המדינה לשנת 2022. הסעיף הזה נועד למנוע את נפילת הממשלה בתחילת 2022 כשגנץ מכהן כראש הממשלה אם התקציב לא יאושר על ידי הכנסת. 

x