$
בארץ

משבר הקורונה

דיווח לוועדת המודיעין חושף: בנו של אריה דרעי שחלה בקורונה קיבל יחס מועדף

בנו של שר הפנים שב מחו"ל והתגלה כחולה בקורונה. בניגוד לנוהל שנקבע, הוחלט שלא לשלוח מסרוני אזהרה לכל מי שאותר באמצעי השב"כ ככזה שבא במגע עם הבן, אלא לשלוח הודעה אישית למי שהתברר שהיה במגע איתו לאחר החקירה האפידמיולוגית. משרד הבריאות: "נמנענו ממשלוח מסרונים לאנשים שבחקירה האנושית הסתבר שאינם מגעים קרובים באמת של החולה"; צפו בדיווח המלא של המשרד לוועדת המודיעין

תומר גנון וצבי זרחיה 22:2019.04.20

השב"כ ומשרד הבריאות העניקו יחס מועדף לבנו של שר הפנים אריה דרעי במסגרת חקירה אפידמיולוגית שביצעו לו לאחר שנדבק בקורונה. כך עולה מדיווח שהעביר בשבוע שעבר משרד הבריאות לוועדת המשנה לענייני מודיעין ושירות חשאי של ועדת חוץ וביטחון. לשכתו של דרעי אישרה את הפרטים.

 

למסמך המלא שהעביר משרד הבריאות לוועדת המודיעין לחצו כאן

  

 מתוך הדיווח של משרד הבריאות לוועדת המודיעין מתוך הדיווח של משרד הבריאות לוועדת המודיעין

 

 

על פי הדיווח, שעליו חתומה המשנה ליועמ"ש משרד הבריאות, טליה אגמון, ונמסר ליו"ר הוועדה, ח"כ גבי אשכנזי, ב-7.4 בוצעה חקירה אפידמיולוגית בסיוע השב"כ לחוזר מחו"ל שחלה בקורונה. "לאחר מכן עלה שהוא בנו של ח"כ (שר) ומתגורר עמו באותו בניין אך בדירה נפרדת לחלוטין, ושהה בבידוד מלא מחזרתו ארצה ועד שאובחן", נכתב.

 

 

 

"בעקבות פנייה לראש שירותי בריאות הציבור, פרופ' סיגל סדצקי, שוחחה אחות אפידמילוגית עם החולה וכל מי שנחשף אליו", נכתב בנוסף. "כל החייבים בבידוד קיבלו הודעה אישית, והוחלט שלא לשלוח מסרונים למי שאותר על ידי השירות כמי שביקר או שהה באותו בניין, אך לא היה במגע קרוב עם החולה".

 

אריה דרעי אריה דרעי צילום: גיל יוחנן

  

לפי נוהל השב"כ ומשרד הבריאות, במקרה שמאובחן חולה קורונה השב"כ מוסר מידע טכנולוגי על כי מי שבא במגע עם החולה ב-14 יום לפני שאובחן, על מנת שיקבל מסרון להיכנס לבידוד. מהדיווח עולה שבמקרה של בן השר הוחלט שלא לשלוח מסרוני אזהרה, אלא לברר קודם בחקירה האנושית מי בא איתו במגע ואז להודיע לו אישית.

 

מדובר משרד הבריאות נמסר: "מאחר שהבן זכאי לסודיות רפואית – לא ניתן לגלות את שם השר. מוטי בבצ'יק - ראש מטה שר הבריאות פנה לראש שירותי בריאות הציבור בנושא. לא נדרשה חקירה מיוחדת, ועדיין מבוצעות גם חקירות אפידמיולוגיות אישיות, שגם מסתייעות במידע המגיע מהשירות מהר יותר. המידע הועבר לשב"כ, ולא נעשתה חקירה מיוחדת, אלא רק נמנענו ממשלוח מסרונים לאנשים שבחקירה האנושית הסתבר שאינם מגעים קרובים באמת של החולה. כל אדם שקיבל מסרון שמקורו בטעות רשאי לפנות בהשגה למוקד 5400*".  

    

דוברו של דרעי, מסר כי בנו של השר חזר מניו יורק ונכנס לבידוד כנדרש למשך שבועיים. לאחר שפיתח תסמינים, עברו השר דרעי, רעייתו, ילדה נוספת והבן בדיקת קורונה. דרעי, רעייתו והבת התגלו בריאים והבן כחולה. בעקבות זאת פנה דרעי לבבצ'יק בשאלה מה ההנחיות המחייבות של משרד הבריאות במקרה כזה כדי למנוע בידוד מאנשים נוספים בבניין המגורים, מעבר לבני המשפחה שהכניסו עצמם לבידוד בביתם. בעקבות כך בוצעה החקירה האפידמיולוגית של משרד הבריאות, והוחלט כי אין צורך להכניס אנשים נוספים לבידוד. הדובר ציין כי דרעי ומשפחתו גזרו על עצמם בידוד עד להחלמתו של הבן למרות שלא חויבו לעשות זאת.

x