$
בארץ

מאות עצמאים מפגינים ברחבי הארץ: "אין לנו הכנסה"

העצמאים עלו לירושלים כדי למחות על אי הכללתם בין שורת העסקים הנרחבת שקיבלה היתר לחזור לעבוד. יו"ר ועד סוחרי שוק מחנה יהודה: "אנחנו זועקים למכונת הנשמה כלכלית". יו"ר איגוד מעצבי השיער בהפגנה בתל אביב: "הענף הולך לקרוס". שידור חי

סיון חילאי ויעל פרידסון, ynet 13:4519.04.20

המשק נפתח מחדש, אבל העצמאים מגבירים את המחאה: ביום שבו אושרו ההקלות על הגבלות הקורונה ונפתחו עשרות אלפי חנויות רחוב, הגיעו מאות עצמאים מענפי טיפול היופי להפגין בחוף הצוק בתל אביב. משם הם יצאו בשיירה אל קריית הממשלה בתל אביב. במקביל מתקיימות הפגנות נוספות בחיפה, בירושלים ובגליל העליון, גם של עצמאים מענפים אחרים. שידור חי מההפגנה בירושלים. 

 

במהלך היום פירסם הביטוח הלאומי הודעה לפיה מועד תשלום המקדמות לעצמאים עבור חודש מרץ נדחה לתאריך ה-15.5, במקום ה-20.4.

 

בישראל פועלים כ-40 אלף עסקים בענפי היופי שבו נכללים קוסמטיקאים וקוסמטיקאיות, מעצבי שיער, מניקוריסטיות ועוד. הם היו מהראשונים שנדרשו להיסגר לפני כחודש, וגם לאחר ההקלות שיצאו הבוקר (א') הם לא צפויים להיפתח בקרוב. למחאה זו הם קראו "מחאת המראות - שברתם, תשלמו", וקוראים לקבלת פיצוי מיידי לעסקים שנמצאים במצוקה כלכלית קשה.

 

 

 

הפגנת עצמאים בירושלים הפגנת עצמאים בירושלים צילום: אלי מנדבלאום

 

עו"ד רוית גרוס, מנכ"לית התאחדות המלאכה והתעשייה בישראל, אמרה כי מהשבתת הענף נפגעות בעיקר נשים: "אמהות רבות בחרו במקצוע הזה כדי להמשיך לפרנס את המשפחה תוך כדי עבודה והן נמצאות במצוקה קשה. אין להן שום הכנסה אחרת. אתמול דיברתי עם קוסמטיקאית שאמרה לי שמלבד 200 השקלים שיש לה בארנק, אין לה כלום. לא כולן זכאיות למענקים העתידיים גם וגם זה לא יעזור - זה עוד חצי שנה אנחנו ובמצוקה היום וזקוקים לעזרה מיידית".

 

יאיר קמיר, יו"ר ארגון מעצבי השיער, אמר הבוקר: "אנחנו מבקשים מהמדינה פיצוי מיידי, אם לא ייתנו פיצוי לא נוכל לפתוח גם בעוד חודש, אנשים יקרסו". אבי ונציה, יו"ר ארגון הקוסמטיקאיות בישראל: "הענף שלנו נחשב לענף זעיר, יש לנו הרבה אמהות חד הוריות שגם ככה מתקשות לפרנס את המשפחות והענף הזה הולך לקרוס. אנחנו האחרונים לחזור, ישר סגרו אותנו, אין לנו הכנסה מהיום הראשון. המענקים האלה זה שטויות, זה לא מדביק את הפער שפתחנו".

 

 

הפגנת העצמאים הפגנת העצמאים צילום: מוטי קמחי

 

"אנחנו לא שקופים, אל תשברו אותנו"

 

במחאה בתל אביב הציבו המשתתפים מראות שעליהן נכתב: "אנחנו לא שקופים, אל שתברו אותנו", "סגרתם-תפצו" ו-"דורשים פיצוי מיידי לכולם". יו"ר ארגון מעצבי השיער קמיר הוסיף: "אני מצטער שאנחנו צריכים לעשות את ההפגנה הזאת. אנחנו נמצאים במצב מאוד לא טוב. הם עושים ישיבות, "לצערנו, הרבה מאוד עסקים ייסגרו. אני מציע להכניס לקוחה אחת למספרה בגודל של 10 מ"ר ושתי לקוחות במספרה של 20 מ"ר וכן הלאה. המיגון זה דבר חשוב, אבל זה לא מספיק. אנחנו צריכים פיצוי מיידי מהמדינה. מיד, לא בעוד שבוע ולא בעוד שבועיים. אם לא נקבל פיצוי מיידי, יהיו הרבה עסקים שלא יחזרו לעבוד".

 

להפגנה מול משכן הכנסת בירושלים הגיעו מאות עצמאים. המפגינים התקהלו וחלקם לא שמרו על מרחק בין אחד לשני. בין המוחים: חקלאים, אנשי תרבות ומופעים, גננות פרטיות ואיגוד המוסכים. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "קרן מס רכוש זה מה שדרוש" ו-"אין תנאים, אין גנים, אין עבודה". המפגינים אף החזיקו סירים וכפות והקישו עליהם בחוזקה.

 

 

 צילום: מוטי קמחי

 

יוני פיינגולד, ממובילי מטה המאבק להצלת עולם התרבות, האירועים והמופעים, אמר: "זו הזעקה הקשה של התעשייה שלנו, הממשלה מדברת על אסטרטגיות יציאה וברור לכולם שענף התרבות והאירועים שהיה הראשון להפגע יהיה האחרון לחזור לשגרה. הענף קרס לחלוטין, אנשים מתחילים להרגיש את קו העוני מתקרב אליהם יותר ויותר ובממשלה ממשיכים להתעלם מהדרישה למענקי חירום והצלה שיאפשרו את הצלתם של 150 אלף עובדי ועובדות התעשייה.

 

 

 צילום: מוטי קמחי

 

"אנחנו קוראים לראש הממשלה - תתעורר! הקורונה הכלכלית תישאר כאן הרבה אחרי שימצאו תרופה לנגיף, חייבים למצוא פתרונות אמיתיים ולהפסיק לדבר על הלוואות וקרנות שלא באמת מצליחות לסייע לאיש".

 

"החלטה מנותקת וחסרת היגיון"

 

יו"ר ועד סוחרי שוק מחנה יהודה, טלי פרידמן, אמרה: "בשעה שבה ראש הממשלה טוען שהצעדים שנקטה הממשלה הוכיחו את עצמם בהאטה בקצב ההדבקה, אלפי סוחרי השוק וחקלאים זועקים למכונת הנשמה כלכלית. ההחלטה להשאיר את השווקים סגורים מנותקת וחסרת היגיון, הנזק הנאמד עד כה עומד על כ-100 מיליון שקל".

 

היא הוסיפה: "עבור הפוליטיקאים השוק הוא המקום האידאלי להתבשם מאהבתו וניחוחותיו בעת בחירות, עבורנו הסוחרים זו פרנסה. אם השווקים לא ייפתחו לאלתר, לא יהיה לפוליטיקאים איפה להצטלם, כי כל הסוחרים יקרסו. אולי יצטלמו בסופרים שהם כל כך מסייעים להם בימים אלו והפכו אותם למונופול המתעשר על חשבון הציבור". 

 

הפגנת הסוחרים והחקלאים, היום הפגנת הסוחרים והחקלאים, היום

 

גם סוחרי השוק והחקלאים הפגינו

 

מאות סוחרי שווקים יחד עם התאחדות חקלאי ישראל, קמעוניים ומשווקים הפגינו גם הם היום מול משרד ראש הממשלה בירושלים נגד ההחלטה שלא לפתוח את השווקים. בין היתר קראו המפגינים: "פתחו את השווקים מיד. מנעו את האפליה בינינו לבין הסופרים שהפכו למונופול, מקפיצים מחירים ומתעשרים בשעה שאנו קורסים. ספקו לנו מכונת הנשמה כלכלית. אם לא תעשו זאת, אלפי משפחות שמתפרנסות בזכות עבודה בשווקים יקרסו".

x