$
בארץ

ההקלות ממחר: יותר עובדים, חובת מסכות, ספורט בזוגות

ראש הממשלה פירט את ההקלות בהגבלות הקורונה: ממחר יעלה שיעור העובדים, חנויות חשמל וכלי בית ייפתחו במרחב הפתוח; החינוך המיוחד והמשפחתונים יפעלו במתכונת מצומצמת; מגבלת ה-100 מטר תישאר, אך ניתן יהיה לצאת לפעילות ספורטיבית למרחק של עד 500 מטר; גורמים באוצר: יותרו שירותי Take Away. נתניהו: "חגיגות יום העצמאות - בבתים"; מנכ"ל משרד האוצר: "מומלץ לעבוד מהבית ככל האפשר"

עמרי מילמן ואיתמר אייכנר, ynet 21:4018.04.20

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (שבת) על ההקלות שייכנסו מחר לתוקף כחלק ממתווה היציאה של ישראל ממשבר הקורונה. יחד עם נתניהו הופיעו מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד.

 

  • מה מותר ומה אסור? לרשימת הקלות המלאה של משרד הבריאות לחצו כאן

  

 

 

"בימים האחרונים התייעצתי על הצעדים לפתיחת המשק עם הצוותים המקצועיים במערכת הבריאות והצמרת הכלכלית, ועם מומחים למגפות בארץ ובעולם", אמר נתניהו.

 

"ראשית, נעלה את שיעור העובדים במקומות העבודה מ-15% ל-30%", הודיע נתניהו. "אנחנו מאפשרים לתעשייה ולהיי-טק להיפתח עוד יותר בכפוף לעמידתם ב'תו הסגול', נוהל מפורט שמסדיר את מספר העובדים במקומות העבודה. כדי להקל על בעלי העסקים שלא יצטרכו לקבל היתר הרחבת פעילות מהרשויות, הם יצהירו שהם עומדים בנוהלים ונפקח על כך באופן שוטף".

 

"נאשר פתיחת חנויות לפי ענפים מסוימים כמו חשמל ואופטיקה", אמר רה"מ. "מדובר כרגע בחנויות שנמצאות במרחב הציבורי הפתוח, ועדיין לא בקניונים ובשווקים". נתניהו הוסיף כי הוא הנחה את משרדי הממשלה לתת עדיפות למשרדים הממשלתיים שמשרתים את המגזר הפרטי, ואמר כי "העצמאים והעסקים הקטנים הם נשמת הכלכלה, והם ראויים לכל עזרה".

נתניהו, הערב נתניהו, הערב

 

עוד ציין כי החל ממחר החינוך המיוחד יחזור לפעילות במסגרות של שלושה תלמידים בכל פעם, וכך גם המשפחתונים יוכלו להמשיך לעבוד עם מטפל קבוע. ראש הממשלה אמר כי התחבורה הציבורית תחזור בהתאמה להגדלת המשק, תוך כדי הקפדה על ריחוק חברתי, וכך גם תאושר פעילות ספורט בזוגות קבועים. כמו כן, נתניהו הודיע כי ימי הזיכרון וחגיגות העצמאות ייערכו ללא קהל. "החגיגות יהיו בבתים ובמרפסות. גם ברגעים הללו נעיף בגאון את דגל המדינה", אמר.

 

נתניהו אישר כי לפי ההקלות שיאושרו בישיבת הממשלה, ניתן יהיה לקיים תפילות של עד עשרה בני אדם במרחב הפתוח, תוך שמירה על שני מטרים בין המתפללים ובתנאי שיעטו מסכות. ראש הממשלה אמר כי הצעדים הוסכמו בשיתוף פעולה עם משרדי הבריאות והאוצר, ואם בעוד שבועיים תהיה מגמת שיפור - יהיו הקלות נוספות. "אם לא - נאלץ ללכת אחורה", הבהיר נתניהו. "כך עושות ומתכוונות לעשות כל המדינות בלי יוצא מן הכלל".

 

ראש הממשלה אמר כי "המדדים שלנו להמשך ההקלות הם המשך האטת ההתפשטות בתחלואה, והתייצבות המגמה של החולים הקשים כדי שמערכת הבריאות תמשיך לתפקד ולא לקרוס. נמשיך בהחלטות מדודות וזהירות, והמשך פעולות אחראיות של אזרחי ישראל. עד שימצא חיסון לקורונה - אנו במציאות אחרת. העולם כולו השתנה. נצטרך להתרגל לשגרה תחת קורונה". 

 

למרות שהממשלה טרם הכריעה בנושא, גורמים באוצר מציינים כי בשונה מהשבועות האחרונים יתאפשר לעשות טוויק אווי - נושא שהיה מצוי במחלוקת בימים האחרונים.

 

נתניהו פנה אל אזרחי ישראל המוסלמים לקראת חג הרמדאן וביקש שיחגגו אותו רק עם המשפחה הגרעינית, בדומה לאוכלוסיה היהודית בערב חג הפסח. "אני מבקש מכם, שמרו על הכלל ושמרו כך על חייכם וחיי יקיריכם". גם מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הצטרף לקריאה. "שילמנו מחיר כבד על החגיגות בפורים", הזכיר המנכ"ל.

 

בפתח דבריו אמר נתניהו כי "בשבועות האחרונים ישראל וכל מדינות העולם עוברות מסע יוצא דופן שמטרתו להבטיח את הבריאות ואת החיים בצל מגפת הקורונה. בזכות האחריות שלכם, אזרחי ישראל, וצוותי הרפואה הנפלאים שלנו בקו החזית, בזכות ההחלטות והצעדים שנקטנו בזמן, הצלחנו עד עכשיו במשימה זו". לדבריו, "ישראל מדורגת גבוה מאוד בקרב מדינות ה-OECD, שיעור התמותה בקרב החולים הוא מהנמוכים ב-OECD וגם שיעור הבדיקות הוא מהגבוהים בעולם".

 

 

רה"מ אמר כי "יש עוד מה לתקן, ואנחנו מתארגנים ומשתכללים כי כך זה במלחמה בקורונה. זו מלחמה שיש בה כל כך הרבה אי ודאות. מלחמה שתוקפת את האנושות במתקפה שלא ידעה מזה מאה שנים, אבל אזרחי היום קורה משהו בישראל שלא קרה מתחילת המשבר. עד היום נקטנו צורה של צעדים שעיקרם היה הידוק על התנועה. סגרנו את גבולות המדינה, צמצמנו את כוח האדם, הפעלנו אמצעים דיגיטליים, הקמנו מערך בדיקות והצטיידות שגדל משבוע לשבוע, הטלנו מגבלות תנועה בימי החגים וגם סגרים ממוקדים.

 

"הצעדים הללו הוכיחו את עצמם בהאטה בקצב ההדבקה ובהתייצבות במספר החולים והמונשמים, ובעיקר בצמצום המתים לעומת מה שהיה יכול להיות", הוסיף רה"מ. "אנחנו רואים בשבדיה שנקטה מדיניות מקלה, יותר מ-1,000 מתים. בבלגיה יותר מ-5,000 מתים. אלה לא השוואות סתם. יש כאן תוצאות טובות יחסית".

 

בסוף דבריו אמר נתניהו כי הוא "מוסיף להשקיע מאמצים רבים" למען הקמת ממשלת אחדות. "אין מישהו שרוצה בה יותר ממני", אמר רה"מ. "ראיתי את נגיף הקורונה דוהר אלינו - ואני יודע שהוא לא עומד לעזוב אותנו בטווח הנראה לעין".

 

משה בר סימן טוב משה בר סימן טוב

 

בר סימן טוב: "יכולים לקחת סיכון מבוקר"

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב שיבח את הצוותים שעבדו על שורת ההקלות, ואמר כי "הייתה עבודה טובה של צמרת המדינה. אנחנו משלבים ידיים כל הזמן. לא תמיד מסכימים על הכל, לעיתים התווכחנו ורבנו, אבל שמנו את המטרה לפני כל דבר אחר".

 

בר סימן טוב אמר כי "אמרנו שלאחר חג הפסח אנחנו מתכוונים לעשות פעולות הקלה ולהחזיר את הפעילות הכלכלית. אנחנו יכולים לעשות את זה כי בישראל היה שילוב טוב של קבלת החלטות נכונות בזמן, והרבה יותר מזה - הקשבה של הציבור הישראלי להנחיות הממשלה ומשרד הבריאות. היום אנחנו יכולים לקחת סיכון מבוקר כי אנו סומכים על אזרחי ישראל שאתם תשמרו על הכללים. אנחנו נמצאים במקום הרבה יותר טוב ממדינות אחרות".

 

המנכ"ל הסביר כי ההנחיה לעטות מסיכות פה עדיין בתוקף. "צריך לשמור על מרחק של שני מטר למעט כשאנו בבית עם התא המשפחתי. יש להקפיד על רחיצת ידיים ולשמור על מרחק של 100 מטר מהבית למעט הפעילות שמותרות מעבר לכך. 

 

"אנו נרצה שכל מעסיק יהיה אחראי לעובדים, כך שאם הם חולים שלא יגיעו לעבודה. לא תהיה קבלת קהל, ולא נאפשר יותר מ-8 אנשים בחלל אחד. נבקש שאנשים יעבדו בצוותים קבועים", אמר המנכ"ל. "בעת הזאת, אנשים מעל גיל 65 לא יגיעו לעבודה. למי שיש מחלות רקע אומרים תשארו בבית.

 

"אנו יכולים להקל בזכות המאמץ שלכם, אבל המאמץ לא נגמר", הבהיר בן סימן טוב. "ההקפדה על הכללים הופכת להיות יותר חשובה עכשיו, כי אנחנו מגבירים את הסיכון להדבקה. אם נקפיד על מרחק, מסכות והיגיינה - אנו נצליח".

 

לדבריו, "תנאי הפתיחה של ישראל לא היו טובים. הצלחנו בזכותכם, ואנו מתחייבים שנמשיך ונעשה הכל כדי להשתפר גם בבדיקות שאנו מובילים אותם, בקיצור זמן התשובה ובשמירה על בתי האבות".

 

לפי טיוטת המסמך ששרי הממשלה צפויים לאשר בהמשך הערב, המעסיקים יצטרכו להסדיר ביצוע של מדידות חום לנכנסים למקום העבודה. כמו כן, מצוין פירוט לגבי מספר האנשים שיוכלו לשהות בחדר. בחדר שגודלו עד 20 מטרים רבועים – שני עובדים או מספר גדול יותר, אם בין עובד לעובד ישנה מחיצה. בחדר שגודלו עולה על 20 מטרים רבועים – עד חמישה עובדים, או מספר גדול יותר אם בין עובד לעובד ישנה מחיצה.

 

מנכ"ל האוצר: "המענה האמיתי לעסקים - אחרי שחרור המשק"

 

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד הסביר כי בעלי העסקים יצטרכו לפקח בעצמם על העובדים על-מנת לעמוד בהגבלות המקלות יותר. "עדיין מומלץ להמשיך לעבוד מהבית ככל שאפשר", ציין באב"ד, אך אמר כי בעלי העסקים יצטרכו לדאוג לבדיקת חום ותסמינים, ולפקח על מגבלת האנשים בחללי העבודה.

 

"אנחנו מדברים על משמרות קבועות ככל אפשר, ורוצים את אותם אנשים עם אותו ציוד באותם החדרים", המשיך המנכ"ל שציין כי רשימת הכללים המלאה תתפרסם באתר משרד האוצר. "בשלב הזה לא נחזיר את חנויות ההלבשה, הצעצועים וההנעלה כי אנחנו חושבים שמקדם ההדבקה שם הוא גבוה".

 

באב"ד אמר כי "אנחנו מבינים שכל מה שנעשה עד עכשיו פגע אנושות במשק, ואנחנו מבינים שהתוכנית הכלכלית היא רק מענה חלקי. אנחנו ערים לפעימה הראשונה שניתנה ועובדים קשה מאוד על הפעימה השניה. אנחנו עושים שינויים משמעותיים שיכללו קבוצות גדולות יותר ועסקים רבים יותר", והדגיש כי "המענה האמיתי זה רק המענה של שחרור המשק. ככל שנניע את גלגלי המשק ככה נוכל לייצר את המענה הכלכלי".

 

לפי טיוטת המסמך ששרי הממשלה צפויים לאשר בהמשך הערב, המעסיקים יצטרכו להסדיר ביצוע של מדידות חום לנכנסים למקום העבודה. כמו כן, מצוין פירוט לגבי מספר האנשים שיוכלו לשהות בחדר. בחדר שגודלו עד 20 מטרים רבועים – שני עובדים או מספר גדול יותר, אם בין עובד לעובד ישנה מחיצה. בחדר שגודלו עולה על 20 מטרים רבועים – עד חמישה עובדים, או מספר גדול יותר אם בין עובד לעובד ישנה מחיצה.

x