שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

"המגזר החרדי תרם השבוע ל-60% מכלל התחלואה"

כך עולה מדו"ח שהוגש לרה"מ, והיווה את הבסיס להחלטתו להרחיב את ההקלות על המשק. על פי הדו"ח שחיבר צוות מומחים בראשות פרופ' אלי וקסמן, מקדם ההכפלה היומי ירד בשבועות האחרונים מ-1.5 למעט יותר מ-1. מחברי הדו"ח שמים דגש על הצורך הדחוף לאתר ולבודד חולים תוך 24-48 שעות בלבד

עמרי מילמן 20:2118.04.20

מאז סגירת בתי הספר ומקומות העבודה מגמת הבלימה הנרשמת במספר החולים הקשים מובהקת, אולם הירידה היומית במספר החולים היא איטית ותנודתית: לאחר שבשיא נרשמו 600-700 חולים חדשים, "אנו מתנדנדים סביב 300-500 חולים בשבוע האחרון" - כך עולה מדו"ח של צוות מומחים חיצוניים בראשו עומד פרופ' אלי וקסמן שנכתב עבור המל"ל והוגש לראש הממשלה באמצע השבוע והיה הבסיס לקבלת ההחלטות בחמישי בערב.  

 

עוד עולה מהדו"ח כי מקדם ההכפלה היומי ירד משמעותית בשבועות האחרונים מ-1.5 למעט יותר מ-1 בימים האחרונים. בדו"ח מצוין גם כי "תרומה משמעותית לתחלואה בשבוע האחרון (כ-60%) מגיעה מהמגזר החרדי. 

שוטרים עוצרים צעיר חרדי בבני ברק בזמן משבר הקורונה שוטרים עוצרים צעיר חרדי בבני ברק בזמן משבר הקורונה צילום: שאול גולן

 

עורכי הדו"ח מתייחסים לפערים הדורשים פעולה דחופה ושמים דגש על היכולת לבדוק ולאתר חולים. לדבריהם, "תהליכי הבדיקות והתחקור האפידמיולוגי נתקלים בקשיים, ומשך הזמן לאיתור ובידוד שרשרת הדבקה הוא עדיין ארוך ועומד על חמישה עד שבעה ימים. מצב זה מקשה מאוד על המאמצים להקטנת התפשטות המגיפה, ומהווה פער מרכזי בהיערכות לקראת ההקלות בסגר. ללא קיצור משך הזמן לכ-24-48 שעות והפעלה אפקטיבית של מערך התחקור קיימת סכנה ממשית כי הסרת אמצעי הבידוד תוביל להתפרצות מחודשת". לפי הדו"ח, צריך להרחיב את יכולת ביצוע הבדיקות אל מעבר ל-10,000 ביום באופן יציב.

 

כזכור, היום ידונו השרים בהצעה המגובשת של הסרה חלקית של ההגבלות כך שמקומות העבודה יוכלו לקלוט יותר מ-30% מהעובדים כל עוד יעמדו בנהלי משרד הבריאות וחלק מהחנויות ברחובות ייפתחו למסחר. ההמלצה של המל"ל הייתה כי כבר ביום ראשון, גם בהנחה שלא תיראה ירידה מובהקת ומתמשכת בקצב החולים החדשים, יש להשיב את המשק לפעילות במתכונת של 30%. כאשר להערכתם עיקר התרומה לבלימת ההתפשטות הייתה סגירת בתי הספר. המל"ל המליץ על "תו תקן סגול" שיקבע את רף ההתנהלות למפעלים ומשרדים, תו תקן שמשרד הבריאות יידרש לגבש בדחיפות. עוד המליץ המל"ל כי רק עובדים מתחת לגיל 60 ישובו לעבודה.

 

המל"ל מתייחס גם לצעדים שצריכה הממשלה לבצע כתנאי להסרת המגבלות. אלה כוללים הקמת גוף תחקור עד 3 במאי, מה שאמור להיות תנאי הכרחי להמשך ההקלות.

 

בין העקרונות לצעדים מידייים קבעו במל"ל כי הרגולציה על הנהלים החדשים תהיה עצמית. כלומר, לא יידרשו אישורים ממשרדי הממשלה, כאשר מנכ"ל כל חברה יחתום ויישא באחריות אישית על קיום ההנחיות, על ידי חתימה ברמה היומית וברמת המשמרת. עוד נכתב בדוח כי יבוצעו בדיקות מדגמיות על ידי פקחים, כאשר התו הסגול יכול להישלל במקרה של הדבקה כאשר יתברר שהארגון לא פעל על פי ההנחיות.

 

מלבד הדוח של המל"ל הוצגו עוד שני דוחות בדיון ביום חמישי. דו"ח של הצוות של אמנון שעשוע שהמליץ לעשות הפרדה חדה בין אוכלוסיה מעל גיל 65 ואנשים עם מחלות רקע לעומת צעירים (הראשונים יוכנסו לבידוד ואילו לצעירים יותר לצאת החוצה ולהידבק בקורונה מכיוון שהם יכולים לשאת את המחלה).

 

ראש הממשלה לא קיבל את ההמלצה, בין היתר לאור הקושי לעשות הפרדה בין מי ששיעורי התחלואה שלהם נמוכים לאלה שגבוהים. על פי הערכות הממשלה, מדובר בכשני מיליון איש שיינעלו בבתים. נתניהו לא היה די בטוח בביצוע ניסוי שכזה, שלא נוסה במדינות אחרות.

 

הצוות השלישי של פרופ' רן בליצר משירותי בריאות כללית הציע לעשות גם כן הבחנה בין אוכלוסיות. מה שהתקבל באופן חלקי עם הבקשה מבני 70 ומעלה שלא לעבוד אולם לא להתבודד לחלוטין.

x