$
בארץ

עם חנויות כלי בית, בלי מספרות ובלי קניונים: מתווה היציאה יוצג הערב

הממשלה תאשר הערב שורת הקלות בהגבלות הקורונה וראש הממשלה בנימין נתניהו יציג את מתווה היציאה בהצהרה פומבית. מסתמן שההקלות ייכנסו לתוקף מיום שני. מספר הלקוחות בחנויות יוגבל והם יתועדו באפליקציה. תותר תפילה במניין בשטח פתוח עם מגבלה של עשרה מתפללים

ynet ועמרי מילמן 19:1018.04.20
הממשלה צפויה לאשר הערב (שבת) שורת הקלות בהגבלות הקורונה שייכנסו לתוקף ביום שני. מסתמן כי הענפים שיותרו לפתיחה מיום שני הם חנויות לממכר מוצרי חשמל ואלקטרוניקה, ציוד משרדי, כלי בית ותחזוקת בית, אופטיקה, מחשבים, תקשורת, ספרים. לא יותר לפתוח קניונים, חנויות הלבשה, הנעלה, תכשיטים, צעצועים, מספרות וסלוני יופי.

 

 

על פי התקנות המסתמנות, במסגרת הקריטריונים לתעשייה ולמשרדים שיעלו היום לאישור הממשלה ייקבע כי כל עסק יידרש מלבד מדידת חום לנכנסים גם לדאוג כי בחדר של עד 20 מ"ר לא יהיו יותר משני עובדים, אלא אם תהיה מחיצה בין העובדים. בחדרים גדולים מ-20 מ"ר עד חמישה עובדים (או יותר אם יש מחיצות). פגישות יתקיימו עם עד 8 עובדים. במקומות העבודה גם לא תתאפשר אכילה בחדרי אוכל רשמיים או מאולתרים, אלא רק בחדרי העובדים עצמם.

 

עוד סוכם כי כל עסק ינהל רישום ממחושב של כל הלקוחות והספקים וזמני שהייתם. מעסיקים עם הסעות לעובדים ידאגו ככל הניתן לשבץ את אותה קבוצת עובדים בהסעה בכל יום.

 

את ההקלות יציג הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה פומבית עם מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. הממשלה תקבע הגבלות על מספר הלקוחות בחנות ותחייב מדידת חום בכניסה, רישום לקוחות באפליקציה והתקנת מחיצה בין הלקוחות לקופאים ומגבלה על מספר הלקוחות בכל חנות.

תל אביב סגורה תל אביב סגורה

 

הממשלה צפויה להתיר תפילה במניין בשטח פתוח עם מגבלה של עשרה מתפללים לכל היותר. חתונות, הלוויות ובריתות יוכלו להתקיים בנוכחות של 20 איש לכל היותר. משפחתונים יוכלו להיפתח בפיקוח של שלוש משפחות ומטפלת פרטית.

 

בסקטור הפרטי תותר עבודה בענפי ההיי-טק, התעשייה, פיננסים, יבוא במסחר סיטונאי. כל זאת ללא קבלת קהל. יותרו שירותי משלוח ואיסוף עצמי.

 

בדיון שנערך שלשום הוחלט להגדיל את מגבלת התנועה מרדיוס 100 מטרים מהבית ל-500 מטרים. עוד הוחלט כי ניתן יהיה לצאת לפעילות ספורטיבית של עד שני אנשים קבועים - ועד לטווח 500 מטר מהבית. כמו כן יתאפשר חינוך מיוחד יחידני.

 

בעקבות כך צייץ השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בטוויטר וכתב: "דרשתי זאת בעבר ולכן אני מברך ותומך בכוונה לאפשר לאזרחים לצאת לפעילות ספורטיבית, אך יובהר שמרגע שיוחלט לאפשר פתיחת מסחר וחנויות ברחוב, אין יותר משמעות להגביל ל-500 מטר את מרחק היציאה מהבית, ואין גם שום אפשרות לאכוף הגבלה זו. לכן אפעל לביטולה הערב בישיבת הממשלה".

 

הערב קראו ראשי הרשויות המקומיות לאשר הקלות משמעותיות יותר ממה שנערכים לו. חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש העיר מודיעין-מכבים רעות, אמר כי "לצד פתיחת המשק, הממשלה חייבת לאשר פתיחה מוחלטת של המרחב הציבורי ולא רק 500 מטר. נתוני משרד הבריאות הראו שהמרחב הציבורי הוא לא מוקד ההידבקות".

 

ביבס הוסיף כי "צריך לחשוף בפני הרשויות המקומיות את הנתונים הנוכחיים בנוגע למוקדי ההידבקות כדי שנדע לשמור על התושבים. חולי הקורונה נדבקו בכינוסים ובמקומות סגורים ולא ברחובות. שחררו את האנשים, כל יום שעובר כשכולם בבתים מייצר קשיים משמעותיים שייקח שנים להתאושש מהם. נתוני האלימות בתוך המשפחה, מקרי הקצה ברווחה, השמנת הילדים והיעדר סדר היום לילדים ולהורים הוא נזק מצטבר". ביבס הדגיש כי הדרישה לא כוללת רשויות שבהן ידוע על מוקדי הידבקות".

x