שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

עלה ל-164 מניין המתים; 200 מתושבי בני ברק הועברו למלונית במהלך הסופ"ש

מספר הנדבקים עומד על 13,265; נתניהו הציג הערב הקלות: "אם השיפור יימשך - נוסיף ונקל על הציבור"; סטודנטית לרפואה המשמשת כעוזרת רופא בשיבא מאושפזת במצב קשה; נשמרת מגמת ההידבקות בשורת יישובים, 17.5% מהבדיקות בבני ברק התגלו ביממה האחרונה כחיוביות; משרד הבריאות יוצא בקמפיין הסברה לקראת הרמדאן; יותר מחלימים מנדבקים חדשים בתל אביב, ראשון לציון וחיפה; מכון ויצמן מגיב בחריפות להאשמות בכירי משרד הבריאות: "חומקים מאחריות, מחפשים אשמים"

כלכליסט ו-ynet 23:0818.04.20

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

תחלואה לפי ישובים

 

 

22:15 - במהלך סוף השבוע: כ-200 מתושבי בני ברק הועברו למלוניות

 

במהלך סוף השבוע כ-200 מתושבי בני ברק שנדבקו בקורונה הועברו למלוניות מרצונם, והצטרפו לכ-450 חולים שיצאו מהעיר בשבועיים האחרונים. בתוך כך, בשבוע שעבר נפתחה ישיבה בחסות עירונית במלונית "כינר" בטבריה, שאליה הצטרפו רבנים מובילים מבני ברק. היות שהמקום מלא, בעירייה מחפשים מלוניות נוספות לקליטת חולים.

(איתי בלומנטל, ynet)

 

22:00 - נתניהו הציג הקלות: "אם השיפור יימשך - נוסיף ונקל על הציבור"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב על ההקלות שייכנסו מחר לתוקף כחלק ממתווה היציאה של ישראל ממשבר הקורונה. יחד עם נתניהו הופיעו מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד. בין היתר, יעלה שיעור העובדים ל-30%, חנויות חשמל וכלי בית ייפתחו במרחב הפתוח, החינוך המיוחד והמשפחתונים יפעלו במתכונת מצומצמת, וניתן יהיה לצאת לפעילות ספורטיבית למרחק של עד 500 מטר.

(עמרי מילמן ואיתמר אייכנר, ynet) 

נתניהו, הערב נתניהו, הערב

 

20:00 - עלה ל-164 מניין המתים, מספר הנדבקים עומד על 13,265

 

משרד הבריאות עדכן כי עלה ל-164 מניין המתים מקורונה בישראל, וכי מספר הנדבקים המאומתים עד כה עומד על 13,265. עוד נמסר, כי מצבם של 164 מוגדר קשה, ו-133 חולים מונשמים. 3,456 בני אדם - הבריאו.

 

19:30 - עוזרת רופא בשיבא במצב קשה, עוד תשעה רופאים ואחיות נדבקו

 

עשרה אנשי צוות רפואי במחלקה פנימית ג' בבית החולים שיבא תל השומר נדבקו משני חולי קורונה שאליהם נחשפו. בין הנדבקים: סגן מנהל המחלקה. גורם בבית החולים אמר כי "אנחנו כל פעם מגלים עוד מישהו". 

 

בית החולים מסר כי סטודנטית לרפואה המשמשת כעוזרת רופא אובחנה בשבוע שעבר כחולה בשל חשיפה לאותם החולים, וביממה האחרונה מצבה הידרדר והיא הועברה למחלקה לטיפול נמרץ קורונה וחוברה למכונת לב-ריאה ("אקמו"). הסטודנטית קיבלה ביממה האחרונה מנות פלזמה ותרופות לייצוב מצבה, ובשל פגיעה רצינית בריאותיה הוחלט להרדימה ולהנשימה.

(אדיר ינקו, ynet)

 

18:50 - משרד הבריאות יוצא בקמפיין הסברה לציבור הערבי לקראת הרמדאן

 

משרד הבריאות הודיע כי החל מהיום יעלה קמפיין הסברה רחב היקף לקראת חג הרמדאן. חודש הרמדאן יחל ב-23 באפריל ויימשך כחודש ימים, עד עיד אלפיטר. המסרים העיקרים של הקמפיין כדי למנוע התפשטות קורונה במגזר הערבי: להתפלל את תפילות סיום הצום (התראויח) רק עם בני הבית, לקיים ארוחת איפטאר רק עם בני הבית ולהימנע מלארח ולהתארח אצל אחרים.

 

 

18:30 - עם חנויות כלי בית, בלי מספרות ובלי קניונים: מתווה היציאה יוצג הערב

 

הממשלה צפויה לאשר הערב (שבת) שורת הקלות בהגבלות הקורונה שייכנסו לתוקף ביום שני. מסתמן כי הענפים שיותרו לפתיחה מיום שני הם חנויות לממכר מוצרי חשמל ואלקטרוניקה, ציוד משרדי, כלי בית ותחזוקת בית, אופטיקה, מחשבים, תקשורת, ספרים. לא יותר לפתוח קניונים, חנויות הלבשה, הנעלה, תכשיטים, צעצועים, מספרות וסלוני יופי.

 

את ההקלות יציג הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה פומבית עם מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. הממשלה תקבע הגבלות על מספר הלקוחות בחנות ותחייב מדידת חום בכניסה, רישום לקוחות באפליקציה והתקנת מחיצה בין הלקוחות לקופאים ומגבלה על מספר הלקוחות בכל חנות.

 

הממשלה צפויה להתיר תפילה במניין בשטח פתוח עם מגבלה של עשרה מתפללים לכל היותר. חתונות, הלוויות ובריתות יוכלו להתקיים בנוכחות של 20 איש לכל היותר. משפחתונים יוכלו להיפתח בפיקוח של שלוש משפחות ומטפלת פרטית.

 

בסקטור הפרטי תותר עבודה בענפי ההיי-טק, התעשייה, פיננסים, יבוא במסחר סיטונאי. כל זאת ללא קבלת קהל. יותרו שירותי משלוח ואיסוף עצמי.

(איתמר אייכנר ואמיר אלון, ynet) 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב צילום: אלכס קולומויסקי

 

16:20 - מכון ויצמן נגד משרד הבריאות: "חומקים מאחריות, מחפשים אשמים"

 

מכון ויצמן הגיבו בצהריים (שבת) בחריפות להאשמות מצד בכירים במשרד הבריאות בעקבות פענוח התוצאות השגוי שהוביל לאשפוז קשישים שאינם חולים בקורונה בבתי החולים ברזילי, קפלן ואסותא אתמול. לדבריהם, רוב הבדיקות השגויות כלל לא נערכו במכון, וקומץ בדיקות פורשו כחיוביות על-ידי משרד הבריאות. "התחמקות מאחריות ו'חיפוש אשמים', מקומם לא יכירם בתחומי המדע והרפואה", אמרו במכון ויצמן וכיוונו לבכירי המשרד.

 

 

בדיקות קורונה שמגיעות למכון ויצמן בדיקות קורונה שמגיעות למכון ויצמן צילום: מתוך קבוצת הפייסבוק של מכון ויצמן

 

"מכון ויצמן למדע העמיד לרשות משרד הבריאות מעבדה מתקדמת, שפועלת תחת ניהול של משרד הבריאות", אמרו שם, "המידע על 29 בדיקות מבית-האבות 'זהבית' שנטען כי נבדקו במעבדה זו - שגוי. הבדיקות האלה לא נערכו במכון ויצמן למדע. חמש בדיקות, ולא 11 כפי שדווח בטעות, מבית האבות 'בית הדר' שנמצאו במעבדה זו חיוביות, ובבדיקה נוספת נמצאו שליליות, נבחנו ופורשו כחיוביות על-ידי משרד הבריאות, לפי הקריטריון שמגדיר מקרים גבוליים כ'חיוביים'".

 

עוד אמרו במכון ויצמן כי "הטענה שלפיה מקור התוצאות הגבוליות שפורשו כחיוביות הוא בזיהום במעבדה, נבדקה לעומק על ידינו ועל-ידי משרד הבריאות - ונמצאה לא נכונה בעליל. לפי דו"ח בדיקה של משרד הבריאות, מקור אי ההסכמה באותן חמש בדיקות 'נעוץ בפרשנות התוצאות ולא באיכותן'". מכון ויצמן קרא למשרד הבריאות "להמשיך ולפעול יחד, בשותפות אמת ובהגינות, במאבק הלאומי בקורונה, לטובתם ולרווחתם של כל תושבי ישראל".

(אדיר ינקו ומתן צורי, ynet)  

 

15:25 - מספר המתים מקורונה עלה ל-159

 

חולה קורונה בן 82 נפטר בבית החולים איכילוב בת"א. בכך עלה מניין קורבנות הנגיף בארץ ל-159.

 

11:25 - 1 מכל 86 בבני ברק נדבק, עוד עלייה בדיר אל-אסד

 

הנתונים המעודכנים שפורסמו הבוקר (שבת) על הנדבקים המאומתים בנגיף הקורונה מצביעים על המשך המגמות בערים וביישובים בני ברק, ירושלים ודיר אל-אסד. בבני ברק נוספו מאז אתמול בבוקר 57 חולים מאומתים. בעיר התבצעו 324 בדיקות מאז העדכון הקודם ו-17.5% מהן נמצאו חיוביות. נכון לעכשיו, אחד מכל 86.5 תושבים בעיר חלה בקורונה. בירושלים אובחנו מאז העדכון הקודם 47 חולים. בסך הכול התקבלו ב-24 השעות האחרונות תוצאות של 679 בדיקות שנערכו לתושבי העיר – ומהנתונים עולה כי כ-7% מהן הן חיוביות.

 

הקפיצה הגדולה של הימים האחרונים היא בדיר אל-אסד שליד כרמיאל, שהחל מהבוקר הוטל עליו סגר. ביישוב התגלו עד כה 72 נדבקים, 27 מהם ביממה האחרונה. ב-24 השעות האחרונות התקבלו עוד 515 תוצאות של בדיקות קורונה – כ-5% מהן נמצאו חיוביות. המשמעות היא שאחד מכל 172 תושבים בדיר אל-אסד נדבק בקורונה.

 

 צילום: עלה נגב
 

בבית שמש, שרשמה עלייה חדה יחסית בימים האחרונים, התגלו עוד תשעה חולי קורונה מאז העדכון האחרון, ומספרם הכולל הגיע ל-287.

 

בתל אביב התגלו שלושה חולי קורונה בלבד מאז העדכון הקודם ביום שישי בבוקר. מנגד, נמסר הבוקר ממשרד הבריאות כי שישה תושבי העיר החלימו. מספר הנדבקים בתל אביב עד כה הוא 491, כאשר 215 מהם כבר החלימו.

 

בראשון לציון התגלה ב-24 השעות האחרונות חולה אחד, ולעומת זאת שבעה החלימו. על פי נתוני משרד הבריאות, עד כה אובחנו בעיר 214 נדבקים, ו-102 מהם החלימו. בחיפה אובחנו מאז העדכון הקודם שני חולי קורונה ולעומת זאת שבעה החלימו. עד כה אובחנו בעיר השלישית בגודלה בישראל 148 נדבקים.

 

בכמה ערים שיעור ההחלמה מגיע לכ-50%. בנהריה החלימו 15 מתוך 31 המאובחנים, בדימונה החלימו 14 מתוך 30, בגדרה החלימו 13 מתוך 24, ברעננה 49 מתוך 97 המאובחנים, באשקלון 127 מתוך 280 החלימו, בקריית מלאכי החלימו 30 מתוך 57 מאובחנים תושבי העיר, במגדל העמק 46 מתוך 100 ובקריית אונו 25 מתוך 52. באפרת החלימו בדיוק מחצית מהחולים: 32 מתוך 64.

 

יש יישובים עם נתונים גבוהים בהרבה, בין היתר בשל הצעדים שננקטו למניעת הדבקה נוספת. בקריית יערים, שם הייתה התפרצות לפני כחודש, החלימו 24 מתוך 39 הנדבקים ובכפר חב"ד החלימו 28 מתוך 44 המאובחנים.

 

מנתוני משרד הבריאות עולה כי יש יישובים שבהם אין חולים כלל. לאחר שבבית שאן אותרו באמצע השבוע שני נדבקים ראשונים, נותרו כפר מנדא, דליית אל כרמל, חורה, ריינה, ירכא, לקייה, בית ג'ן ועוד כמה יישובים קטנים יותר שבהם אין חולי קורונה.

 

09:45 - מניין המתים עלה ל-158, החולים המאומתים - מעל 13 אלף

 

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי מספר הנדבקים המאומתים בנגיף הקורונה בישראל עלה ל-13,107 ומספר המתים עומד על 158 - עלייה של עשרה מאז אתמול בבוקר. 167 מהחולים מאושפזים במצב קשה - ירידה של 15 ביממה. 118 מונשמים כעת - ירידה של עשרה. 252 נדבקים חדשים נוספו מאז אתמול בבוקר. 3,247 החלימו עד כה מהנגיף, ומספר החולים שעדיין נושאים את הנגיף כעת עומד על 9,860.

 

קצב העלייה במספר החולים המאומתים הוא קטן ויציב, ועומד על כ-4% ליום ב-12 הימים האחרונים. קצב ההכפלה של מספר הנדבקים המאומתים הוא כל 16 יום - בניגוד לקצב הכפלה של כל שלושה ימים לפני כשלושה שבועות.

 

08:45 -  154 מתים מקורונה בישראל

 

חולה קורונה בן 77 נפטר בבית החולים פוריה בטבריה, בכך עלה מניין קורבנות הנגיף בארץ ל-154.

 

08:20 - 153 מתים מקורונה בישראל

 

מניין קורבנות הקורונה בישראל עלה ל-153, זאת לאחר שחולה בנגיף, בת 89, נפטרה בבית החולים איכילוב בת"א.

 

08:00 - סגר על דיר אל-אסד

 

בשבוע שעבר היה שם חולה אחד. לפני שלושה ימים נמנו תשעה חולים. שלשום המספר זינק ל-23 ואתמול (ו') בדיר אל-אסד שליד כרמיאל כבר יש לא פחות מ-62 איש שנדבקו בנגיף הקורונה. בעקבות זאת, ועדת השרים אישרה בישיבה טלפונית מיוחדת ביום שישי בערב את ההכרזה על דיר אל אסד ועל בענה הסמוכה כאזור מוגבל שיוטל עליו סגר החל מהיום ב-8 בבוקר. אלו היישובים הראשונים במגזר הערבי שיוטלו עליהם סגר למניעת התפשטות הנגיף. עד כה הוטל סגר רק על בני ברק ועל שכונות בירושלים.

 

העלייה בשיעור הנדבקים בדיר אל-אסד בשלושת הימים האחרונים היא של 589%, ועל היישובים יוטל סגר בשבעת הימים הבאים. בהודעה נכתב כי "משרד הביטחון באמצעות פיקוד העורף יבטיח אספקת מזון, מצרכים ושירותים קיומיים וסיוע לאוכלוסייה בתוך האזור". ראש המועצה עודכן בהמלצה של משרד הבריאות להטיל סגר ותמך בה. בבענה הסמוכה נמנו עד כה תשעה חולים בנגיף, וגם היא כאמור הוכרזה כאזור מוגבל.

 

מחסום בדיר אל-אסד מחסום בדיר אל-אסד צילום: איי אף פי

כאמור, עד תחילת השבוע דיר אל-אסד ובענה לא נחשבו למוקד של התפשטות הנגיף ולא נמנו ברשימת "היישובים המטרידים" במגזר הערבי שפורסמה בדו"ח שהפיץ משרד הבריאות. אבל הקפיצה במספר החולים בדיר אל-אסד, יישוב שבו מתגוררים יותר מ-12 אלף איש, הובילה להחלטה על הסגר.

 

ביום רביעי, לאחר מבצעי בדיקות גדולים של קופת חולים כללית ומד"א בדיר אל-אסד, הודיע משרד הבריאות כי ביישוב רמת תחלואה "גבוהה מאוד" וביקש מתושביו ומתושבי היישובים הסמוכים נחף, בענה ומג'ד אל-כרום להישאר בבתים. חברת מועצה בדיר אל-אסד אמרה כי "הסיפור התחיל ממשגיח כשרות בבית מטבחיים שהתגלה שהוא חולה מאומת. הוא היה בכפר ב-5 באפריל באחת מהמשחטות והדביק עובדים".

 

דיר אל-אסד אמנם הוא היישוב הראשון במגזר שעליו הוטל סגר, אבל הוא אינו היישוב היחיד שמטריד את הרשויות. בהמשך הרשימה, לפי משרד הבריאות, נמצאים גם רהט (36 חולים בנגיף), אום אל פחם (58), כפר קאסם, בענה ופקיעין. גם בדבוריה (28 נדבקים), בג'ת (23) בקה אל גרבייה (21) מספר חולים רב יחסית.

 

בממשלה קיימת דאגה גדולה מהתפשטות הקורונה ברמדאן ונבחנת אפשרות להטיל סגר במגזר הערבי במהלך עיד אל פיטר, כפי שהוטל סגר לפני ליל הסדר. בפיקוד העורף נערכים לפתוח היום בתוכנית הסברה במגזר, לקראת הרמדאן.

 

בעיר קלנסווה הוקם ארגון רופאים למען מיגור הנגיף, ואתמול רופאים, אחים ואחיות יצאו לרחובות ושוחחו עם העוברים ושבים על חשיבות השמירה על התקנות. הם חילקו מסכות במטרה להגביר את המודעות. ד"ר פיראס קאסם מבית החולים מאיר, יו"ר החוג הרינולוגי בישראל, אמר: "הקמנו אגודה ויצאנו לשטח כדי להעלות את רמת המודעות למלחמה נגד הקורונה. הפתרון הוא להסביר לתושבים איך ולהילחם במגפה זו דרך הוראות של משרד הבריאות - להימנע מביקורים משפחתיים, ללבוש מסיכה וכפפות, לא להיות בקרבת קשישים ולשטוף ידיים".

 

על הרמדאן אמר: "זה חודש מאוד חברתי ואנחנו אומרים לאנשים שהפעם הרמדאן יהיה שונה. נצטרך לשנות את המנהגים ולהימנע מביקורי משפחות, ואם נצליח נוכל להוריד את אחוז התחלואה. גם במד"א צריכים להגביר את הבדיקות בחברה הערבית ולזרז את ההעברת התשובות שמתקבלות באיחור".

 

ד"ר רשא נאטור, תושבת העיר, אמרה: "יצאתי לשטח עם חברי הארגון כדי לדבר עם התושבים, כי רואים אנשים שמזלזלים וזה חמור מאוד. אני כעובדת בבית חולים מבינה מה זה קורונה. לכן תהיו בבתים".

 

ד"ר משהור פואז, ראש המועצה האיסלאמית לפסקי הלכה, קרא לציבור להימנע ממפגשים במהלך הרמדאן: "כל עוד המומחים אומרים לנו שאלו גורמים להדבקות חובתנו להישמע להם. אל תפגעו בעצמכם ובאחרים, את סעודות הרמדאן תאכלו רק במסגרת המשפחה".

 

 

x