$
בארץ

משבר הקורונה

ראשי הרשויות המקומיות לנתניהו: להחזיר 50% מהעובדים לעבודה כבר בשבוע הבא

במכתב ששלחו לראש הממשלה דורשים ראשי הערים והמועצות גם לפתוח את הגנים ואת כיתות א'-ג', ולאפשר לציבור לצאת לפעילויות שונות מעבר לרכישת מזון - כבר בשבוע הקרוב. לפי אסטרטגיית היציאה שהם מציעים, בסוף מאי ייפתחו כל העסקים הסגורים. טוענים: "מאות אלפים הגיעו לקצה גבול היכולת שלהם"

נעמי צורף 20:3116.04.20
ראשי הערים והמועצות שלחו מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הם דורשים להחזיר כבר בשבוע הבא 50% מהעובדים במשק לעבודה, לפתוח גנים וכיתות א'-ג' ובסוף מאי לפתוח את כל העסקים הסגורים. עוד נכתב, כי כבר בשבוע הבא יש להתיר פתיחה של חניות ומרכזי קניות פתוחים, ולאפשר לציבור לצאת מהבתים לצורך פעילויות שונות מעבר לרכישת מזון.

 

 

במכתב אשר נשלח היום לראש הממשלה נכתב כי "מאות אלפים הגיעו לקצה גבול היכולת שלהם ואין ביכולתם לגלות עמידות כלכלית לאורך זמן. מאות אלפים מסיימים חודש של חל"ת בתחושת אי ודאות הולכת וגדלה לגבי השתלבותם מחדש במעגל התעסוקה. למעגל החברתי-כלכלי הזה יש השפעה מרחיקת לכת על כלל שרשרת הערך הסוציאלית והאיתנות האזרחית, המקומית והלאומית כאחד". 
דרך נמיר בת"א במהלך הסגר דרך נמיר בת"א במהלך הסגר

 

עוד נכתב, כי "החתומים על המכתב ממליצים על הפעלת מדיניות רפואית הכוללת מעבר לבידוד מלא של חולים, נגישות וזמינות של בדיקות וקיצור זמני ההמתנה לקבלת תשובות. "לצד השמירה על מערכת הבריאות ויכולתה לטפל בחולי הקורונה, אל לנו לשכוח שהציות להנחיות גורר השלכות כלכליות וחברתיות כבדות של עוני, עלייה בפשיעה ובאלימות במשפחה ומצוקות נפשיות ופיזיות שלא יכולות להיות מטופלות. ככל שחולף הזמן כך הופכות חלק מההשפעות הכלכליות לבלתי הפיכות".

 

במכתב הודגש כי הצעד הראשון באסטרטגיית החזרה לשגרה צריך להיות קשור בהשבת הילדים לספסל הלימודים, שכן ללא מסגרות לילדים לא יוכלו ההורים לחזור לעבודתם והמשק לא יצליח להשתקם.

 

אסטרטגיית היציאה המוצעת כוללת 4 שלבים. בשלב הראשון, החל מהשבוע הבא ועד ה-3.5 - להפעיל מחדש את מסגרות החינוך המיוחד וגני הילדים, להשיב את כיתות א'-ג' ללימודים, להעלות את מספר העובדים במקומות העבודה ל-50 אחוז, להתיר פתיחה מוגבלת של חנויות ומרכזי קניות פתוחים ולאשר לציבור לצאת מהבית שלא רק לצרכי קניית מזון.

 

בשלב השני, בים התאריכים 3-17.5 - פתיחת הקניונים והשווקים תחת מגבלות; בשלב השלישי, בין התאריכים 17-31.5 - פתיחה מחודשת של מקומות פנאי ובילוי שאין בהם צפיפות רבה כמו מכוני כושר, שמורות טבע, סיפריות מוזיאונים וצימרים - אך לא איצטדיונים, תיאטראות ובתי קולנוע; ובשלב הרביעי, החל מה-31.5 ואילך - פתיחה של כלל העסקים הסגורים

 

על המכתב חתומים שי חג'ג', ראש מועצה איזורית מרחבים ויו"ר מרכז המועצות האיזוריות, רון חולדאי, ראש עריית תל-אביב יפו ויו"ר פורום ה-15, חיים ביבס, ראש עריית מודעין מכבים רעות ויו"ר מרכז השלטון המקומי, בני ביטון, ראש עריית דימונה ויו"ר פורום ערי פיתוח, אלי ברדה, ראש עריית מגדל העמק, מאיר רובינשטיין, ראש עריית בית"ר עילית ויאיר רביבו, ראש עריית לוד.
x