בארץ

ללא צורך במיגון: עמדות בדיקה ניידות לקורונה ברחוב

קופות החולים מכבי ולאומית מצאו פתרון להגברת קצב הבדיקות - עמדות המוצבות ברחוב ומאפשרות נטילת דגימה מהירה וסטרילית ללא צורך בציוד מגן. התשובה צפויה להגיע תוך 24 שעות

נינה פוקס, ynet 18:5016.04.20

הפתרון שעשוי להגביר את קצב בדיקות הקורונה: מיזם חדש מציג עמדה לביצוע בדיקות קורונה בתהליך סטרילי ומהיר ללא צורך בציוד מגן, מה שאולי יכול להוות פתרון לבעית קצב הבדיקות.

 

מכבי שירותי בריאות השיקה עמדה חדשנית וראשונה מסוגה ללקיחת דגימות קורונה. העמדה הוצבה במרפאת מכבי ביפו ומאפשרת תהליך נטילת דגימה סטרילי מרגע הזיהוי של הנבדק ועד העברת הדגימה למעבדה המרכזית.

 

עמדת בדיקה ניידת לקורונה ברחוב עמדת בדיקה ניידת לקורונה ברחוב צילום: משרד הבריאות

 

 

עמדה דומה הוקמה בשיתוף קופת החולים לאומית ואגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל ותוצב מחר (ו') במרפאת לאומית ברמת גן. העמדה מתוכננת כך שיש לחץ אוויר חיובי בתוך התא, כך שהדוגם לא נזקק לציוד המיגון. בלאומית מבהירים כי הנבדקים יקבלו את התשובה עד 24 שעות מרגע הדגימה.

 

במהלך הבדיקה, הדוגם שוהה בתא מבודד לחלוטין ללא מגע עם הנבדק ובהפרדה מוחלטת עם הסביבה החיצונית, כך אין צורך בלבישת ציוד מיגון על ידי הדוגם. בסיום לקיחת הדגימה מתבצע חיטוי של הציוד המחובר לעמדה באופן מיידי ואוטומטי ובכך מתאפשר מעבר מהיר לביצוע בדיקה של הנבדק הבא.

 

את העמדה של מכבי יזם ותכנן המהנדס איתמר פדה, מנהל הנכסים והלוגיסטיקה במחוז מרכז של מכבי, תוך ליווי מקצועי של ד"ר דניאל קון המנהל הרפואי של מרחב יפו במכבי בתהליך מהיר שארך כשבוע בלבד. העמדה מעוררת עניין בינלאומי, וכלי תקשורת מצרפת, איטליה וסין הגיעו היום (ה') לצלם אותה בפעולה.

 

"המתקן החדש מוכיח את עצמו כבטוח ויעיל ואנו נשמח לשתף את תכניות הבנייה שלו עם כל ארגון בריאות בארץ ובעולם שירצה בכך, כחלק מהמאבק הגלובלי המשותף בנגיף הקורונה", אמר מנכ"ל מכבי רן סער.

 

מנכ"ל לאומית ניסים אלון הוסיף ואומר: "לקוחות לאומית יוכלו לבוא ולבצע את הדיגום בשעות הבוקר, אנו נעביר את הדגימות ישירות למעבדה החדשנית של לאומית והלקוח יקבל את התשובה תוך 24 שעות מרגע הדגימה".

x