בארץ

פורבס: דירוג המדינות שהציג נתניהו - לא שלנו

רה"מ שיתף מאמר חיצוני שעלה לאתר המגזין העולמי וקבע כי "המגזין הבינלאומי מדרג את ישראל כמדינה הבטוחה ביותר בעולם במגפת הקורונה". שר הבריאות ליצמן חזר גם הוא על הקביעה. בפורבס הבהירו: "אין מדובר בדירוג שלנו". המאמר נכתב על ידי מייסדת קרן הון סיכון קטנה מהונג קונג שעל נתוניה הסתמך נתניהו קודם לכן

צחי שדה ואיתמר אייכנר, ynet 10:0016.04.20
ראש הממשלה בנימין נתניהו שיתף אמש (יום חמישי) מאמר בפלטפורמת הבלוגים של אתר "פורבס" העולמי, וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי "המגזין הבינלאומי פורבס מדרג את ישראל כמדינה הבטוחה ביותר בעולם במגיפת הקורונה". על אותם דברים חזר גם שר הבריאות יעקב ליצמן בהודעה רשמית שיצאה ממשרדו.

 

 

המאמר נכתב על ידי מרגריטה קולאנג'לו, אחת המייסדות של קרן "Deep Knowledge Group", קרן הון סיכון קטנה מהונג קונג, שעל הסקר שפרסמה כבר התבסס נתניהו בשבוע האחרון.

 

רה"מ נתניהו רה"מ נתניהו צילום: צילום מסך

 

 

בפורבס מציינים באופן ברור כי אינם לוקחים כל אחריות על הפרסומים בפלטפורמת הבלוגים שבה נכתב המאמר, אך עם זאת גם נתניהו, וגם ליצמן בחרו להציג זאת "כדירוג פורבס", הנחשב יוקרתי ואמין.

 

 

 

בפורבס ישראל, שם תורגם המאמר לעברית השיבו לפנייה בנושא, והבהירו כי אכן לא מדובר בדירוג של פורבס: "פורבס ארה"ב מפרסם באתרו מאמרים חיצוניים, מפרי עטם של כתבים חיצוניים וגופים מקצועיים מומחים בתחומם. במקרה הזה חשוב להדגיש שאין מדובר בדירוג של פורבס אלא במאמר שנכתב על ידי בכירה בארגון שערך את המחקר והיא מתארת את ממצאיו ואת המתודולוגיה שלו. הערה זו מופיעה גם במאמר המתורגם לעברית שבאתר פורבס ישראל".

 

מגזין פורבס מדרג את ישראל כמדינה הבטוחה ביותר בעולם מנגיף הקורונה, ובמקום 8 במידת יעילות הטיפול במגיפה", נכתב בהודעת ליצמן ומשרד הבריאות. "זה לא היה קורה ללא מסירות הנפש שלכם, רופאות ורופאים מסורים, אחיות ואחים, אנשי מקצועות הבריאות, אנשי כוחות הבטחון והמשטרה, עובדי משרד הבריאות, הרוקחים, אנשי מינהלה בבתי החולים, בקופות החולים, ההסתדרות הרפואית, אנשי מד"א, ארגוני הבריאות והמתנדבים, עובדי ועובדות המעבדות הרפואיות, נציגי השירות במוקדים השונים, צוותי הדוברות וההסברה, וכל העוסקים במלאכת הקודש במערכת הבריאות.

 

ליצמן הדגיש: "במיוחד אציין לשבח את ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש המל”ל מאיר בן שבת. ואת העומדים בראש המערכת בשעת חרום זו, מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, המשנה למנכ"ל פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור פרופ’ סיגל סדצקי, ראש מינהל רפואה ד”ר ורד עזרא, וכל הנהלת משרד הבריאות".

 

יו"ר סוכנות החלל במשרד המדע והטכנולוגיה (ללא שכר), אלוף במיל' פרופ' יצחק בן ישראל, שמשמש גם כראש מרכז הסייבר באוניברסיטת תל אביב, פקפק במקור הנתונים כבר שנתניהו התגאה בהם לראשונה ב-1 באפריל, וכתב כי: "מדובר בקרן הון סיכון קטנה וכמעט בלתי ידועה בשם DKV שייסד דמיטרי קמינסקי ויש לה 10 עובדים... האימא של הפייק ניוז".

 

ראש הממשלה אמר אז בהתייחס לנתונים כי "החברה דירגה את ישראל במקום הראשון לפני סינגפור, לפני הונג קונג לפני טייוואן. זה רק אומר שעד עכשיו קיבלנו את ההחלטות הנכונות".

x