$
בארץ

דיווח שוטף

המשטרה הסירה את רוב המחסומים בבני ברק; 12,501 חולי קורונה בישראל

9,454 חולים מוגדרים קל, 7,277 מטופלים בביתם; משרד הבריאות מוסר שהוא עומד ביעד של 10,000 בדיקות ביום; 100 מכונות הנשמה הובאו מארה"ב; מספר המתים עומד על 131

כלכליסט ו-ynet 23:3115.04.20

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

23:28 - בן 87 ובת 84 שסבלו ממחלות רקע נפטרו מקורונה בביה"ח שערי צדק בירושלים

 

בן 87 שסבל ממחלות רקע נפטר אתמול בבית החולים שערי צדק בירושלים. כך נמסר מבית החולים. עוד נמסר כי בת 84, שסבלה גם היא ממחלות רקע, נפטרה בשעות הערב. מספר הנפטרים בישראל מהנגיף עומד על 131.

(יעל פרידסון, ynet)

 

22:56 - המשטרה הסירה את רוב המחסומים שפרסה בבני ברק

 

לקראת סוף הסגר בבני ברק: המשטרה קיפלה הערב (יום ד') את רוב המחסומים שהציבה בשבועיים האחרונים ברחבי בני ברק לאחר הכרזתה כ"אזור מוגבל" בגלל מספר החולים בקורונה. במשטרה עדיין ממתינים לעדכון רשמי מהדיון שמתנהל הערב בין שרי הממשלה בנושא, אך רוב המחסומים בכניסות לעיר כבר הוסרו והוכנו להעמסה על משאיות.

 

עם זאת, גורם משטרתי אמר ל-ynet כי המשטרה עדיין מבצעת סיורים ברחבי העיר במטרה לאכוף את הנחיות הבריאות: איסור התקהלות והסתובבות ללא צורך במרחק של יותר מ-100 מטר מהבית.

 

תושבי העיר התפלאו לראות את עמדות המשטרה ריקות. כאמור, המחסומים קופלו והוכנו להעמסה על משאיות. במשטרה ציינו כי הם מחכים לעדכון רשמי מהדיון שמתקיים כעת אם להחזיר את הסגר או להשאיר את העיר עם הנחיות צו בריאות הציבור והתקנות לשעת חירום בדומה לשאר הערים ברחבי הארץ.

 

כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז שלשום כי על ישראל יוטל סגר לקראת החג השני והמימונה, עד למחר ב-05:00 בבוקר. מחר אחר הצהריים הממשלה אמורה לדון באסטרטגיית היציאה ובהקלות הצפויות החל מיום ראשון. "מערב החג בשעה 17:00 ועד ליום חמישי בשעה 05:00 בבוקר חובה להישאר בגבולות הערים והיישובים שלכם", אמר נתניהו. "אתם מתבקשים לחגוג בחוג המשפחתי המצומצם שנמצא אתכם עכשיו, כפי שהיה בפסח".

 

בתקופה זו יציאה ממקום מגורים, של יחיד או של אנשים הגרים באותו מקום, לזמן קצר ולמרחק של עד 100 מטרים, תתאפשר רק למרחב הציבורי. היום משעה 16:00 ועד מחר בשעה 02:00 בלילה, לא ניתן יהיה להפעיל מקומות למכירת מזון למעט מרכול (סופרמרקט וחנות מכולת) ללא טיפול או הכנה של מזון. מגבלה נוספת תחול על פעילות התחבורה הציבורית בתקופה, שהוטלה ביום שני בשעה 20:00 בערב, ותסתיים מחר בשעה 05:30 בבוקר.

(איתי בלומנטל, ynet)

 

22:37 - ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה נכנס הערב לבידוד  

 

עוזרו של ח״כ יעקב אשר (יהדות התורה), נמצא חיובי לנגיף הקורונה. עקב כך נכנס אשר לבידוד ביתי. (צבי זרחיה)

 

21:25 - משרד הבריאות: מניין המתים מקורונה עלה ל-130

 

משרד הבריאות עדכן בשעה זו כי מספר המתים מנגיף הקורונה עלה ל-130 בני אדם. מספר החולים המאומתים עלה ל-12,501. מתוכם - 9,454 מוגדרים קל, 174 בינוני ו-180 קשה. מספר המונשמים עומד על 133 כעת. מבחינת מקומות אשפוז: 649 חולים מאושפזים בבתי חולים, 7,277 בטיפול בית, 1,238 בבתי מלון, 644 טרם הוחלט היכן יטופלו. עד כה החלימו מהנגיף 2,563 בני אדם.

 

20:26 - הרכבת הקלה בירושלים תחזור לפעילות מחר ב-5:30

 

חברת סיטיפס, זכיינית הרכבת הקלה בירושלים, הודיעה הערב (ד') שעל פי החלטת ממשלה ובהתאם להנחיות משרד התחבורה ומשטרת ישראל, הרכבת הקלה תחזור לשירות מלא מחר (ה') בשעה 5:30 בבוקר, עם עצירה בכל התחנות לאורך הקו. כזכור, פעולת הרכבת הקלה בירושלים נעצרה חלקית עם הסגר שהוטל על חלק משכונות הבירה, כך שחמש תחנות באמצע מסלול הנסיעה נחסמו. ממחר כאמור התנועה חוזרת לסדרה באופן מלא.

(ליאור גוטמן)

 

20:12 - המשטרה פיזרה יותר מ-200 בני אדם שהתקהלו בברית מילה בירושלים

 

המשטרה פיזרה במהלך החג טקס ברית מילה בשכונת גאולה בירושלים, שבו השתתפו יותר מ-200 בני אדם. מהמשטרה נמסר כי במהלך הפיזור הושלכו לעבר השוטרים ביצים. אדם אחד נעצר וארבעה דוחות נרשמו בגין הפרת התקנות למניעת התפשטות נגיף הקורונה בישראל.

 

20:05 -בן 94 שסבל ממחלות רקע נפטר מקורונה בבית החולים מאיר בכפר סבא

 

בית החולים מאיר בכפר סבא הודיע על פטירתו של בן 94 מנגיף הקורונה. נמסר כי הוא סבל ממחלות רקע. מדובר בנפטר ה-127 מהנגיף בישראל.

 

 

19:35 - משרד הבריאות: ביצענו יותר מ-10,000 בדיקות קורונה אתמול ושלשום

 

משרד הבריאות עדכן כי אתמול ושלשום נערכו יותר מ-10,000 בדיקות מעבדה לגילוי קורונה. על-פי הנתונים, ביום שני האחרון נערכו 10,401 בדיקות מעבדה לגילוי הנגיף ואתמול נערכו 11,501 בדיקות.

 

18:33 -  משרד הבריאות: עומדים ביעד של 10,000 בדיקות ביום

 

משרד הבריאות מסר הערב: "מסיכום נתונים סופיים שהגיעו מכלל המעבדות בזמנים שונים: בתאריך 13 באפריל בוצעו 10,401 בדיקות. אתמול בתאריך 14 באפריל הגענו ל- 11,501 בדיקות - בכך עמדנו גם אתמול וגם שלשום ביעד שהוצב ל-10,000 בדיקות מעבדה ליום".

 

17:57 - 2,870 דוחות על יציאה למרחב הציבורי ושהייה במקום אסור נרשמו בימממה האחרונה

 

המשטרה מסרה כי ב-28 השעות האחרונות נרשמו 2,870 דוחות בגין יציאה למרחב הציבורי למטרה או פעולה בניגוד לתקנות החירום, או בגין שהייה במקום אסור על פי התקנות. כמו כן, נמסר כי 41 דוחות נוספים ניתנו לאזרחים שהתקהלו וסירבו להתפזר.

 

17:37 - 100 מכונות הנשמה הובאו מארה"ב לישראל

 

100 מכונות הנשמה שנרכשו בארה"ב על-ידי משרד הביטחון לטובת טיפול בחולי קורונה נחתו בנמל התעופה בן גוריון. המכונות הועברו בתחילה בנסיעה מהחוף המערבי אל מחסנים של משרד הביטחון בניו יורק, ובהמשך הועמסו על מטוס מטען שנחת לבסוף בישראל. 

 

15:10 - הבהרה מטעם משרד הבריאות

 

משרד הבריאות מסר הבהרה לפיה "החל מה-12.4 כל השבים לארץ מחו"ל יעברו לבידוד במלונות ישירות משדה התעופה על ידי פיקוד העורף. במקרים חריגים בלבד (רפואיים מורכבים או הומניטריים) קיימת אפשרות לבידוד ביתי בתנאי שניתן להוכיח מראש יכולת בידוד בהתאם להנחיות".

 

12:20 - גם אם התינוק שחלה בקורונה נדבקה במחלה

 

בית החולים וולפסון עדכן כי גם אימו של התינוק שאובחן אתמול כחולה קורונה, נדבקה בנגיף. מבית החולים נמסר כי מצבם של השניים טוב וכי הם מאושפזים בבידוד במחלקה נפרדת.

 

12:00 - מחסומים בכניסה לכרמיאל

 

עיריית כרמיאל הודיעה כי תציב מחסומים בכל הכניסות לעיר, זאת בשל הודעת משרד הבריאות על אחוזי תחלואה גבוהים של נגיף הקורונה ביישובים סמוכים בגליל.

 

10:20 - 126 מתים מקורונה בישראל

 

מניין חולי הקורונה בישראל עלה ל-12,200 בני אדם, מתוכם 176 במצב קשה. מניין הקורבנות עלה ל-126.

 

09:45 - בשל התפרצות קורונה בכמה יישובים ערביים בגליל, התושבים הונחו להישאר בבתים

 

משרד הבריאות הודיע הבוקר כי בעקבות רמת תחלואה "גבוהה מאוד" של נגיף הקורונה ביישוב דיר אל-אסד בצפון, הוא מבקש מציבור התושבים של יישוב זה וכן של נחף, בענה ומג'ד אל-כרום להישאר בבתים.

 

מתחם היבדק וסע בכרמיאל מתחם היבדק וסע בכרמיאל צילום: דוברות עיריית כרמיאל

 

עוד נמסר כי המשרד, בתיאום עם פיקוד העורף, מד"א, המועצה המקומית וכן משטרת ישראל מטפלים באירוע. על פי הנתונים של המשרד, יש כרגע 31 חולי קורונה מאומתים, על פי החלוקה הבאה: 23 בדיר אל-אסד, 4 בנחף, בבענה ואחד במג'ד אל-כרום.

 

על פי החקירה האפידמיולוגית שנוהלה על ידי מחוז צפון של משרד הבריאות, יש מאות מגעים פוטנציאליים. על כן, נמסר, במשרד הנחו את התושבים והציבור בדיר אל-אסד ויישובי הסביבה להישאר בבתים, וכן לשמור על הוראות הבידוד והריחוק החברתי. "כל הגופים ממקדים מאמצים באזור", הודגש.

 

עד אתמול דיר אל-אסד כלל לא נחשבה למוקד של התפשטות הנגיף. בתחילת השבוע היא לא נמנתה ברשימת "היישובים המטרידים" במגזר הערבי שפורסמה בדו"ח שהפיץ משרד הבריאות, ועל פי הנתונים אתמול היו 9 חולי קורונה ביישוב שבו מתגוררים יותר מ-12 אלף איש. אבל הקפיצה של יותר מפי 2 במספר הנדבקים תוך יממה הובילה את משרד הבריאות להודעה החריגה. 

 

יומיים האחרונים, יש לציין, פעלה תחנת "היבדק וסע" בכרמיאל, בעקבות לחצם של ראש העיר וראשי היישובים באזור. המשמעות היא שככל הנראה בהמשך תירשם עלייה במספר הנדבקים המאומתים באזור.

 

09:10 - עלה ל-124 מספר המתים בישראל

 

דיירת בבית האבות משען בבאר שבע שחלתה בקורונה נפטרה אתמול כתוצאה מהנגיף. בכך עלה מניין הקורבנות בארץ ל-124. מדובר בקורבן ה-14 מבית האבות משען בבירת הנגב.

 

07:30 - 40% מהישראלים שנדבקו בחו"ל הגיעו מארה"ב

 

זהו מחיר ההתמהמהות בהגבלות על טסים מארצות הברית, שבמשך שבועות ארוכים גם לא נשלחו לבידוד כפוי: דו"ח אפידמיולוגי שפרסם משרד הבריאות חושף כי 40% מתוך חולי הקורונה בישראל שנדבקו בחו"ל הגיעו מארצות הברית, ומגלה כי 15% מכלל החולים נדבקו לאחר ששהו במקומות ציבוריים משותפים.

 

 

אכיפה בארה"ב אכיפה בארה"ב צילום: רויטרס

 

כמעט חצי מהחולים המאומתים, 49% ליתר דיוק (5,004 חולים), נדבקו בעקבות מגע עם חולה מאומת. 19% (2,005 חולים) נחשפו לנגיף בחו"ל ו-15% (1,517) נדבקו לאחר ששהו במקומות ציבוריים משותפים. אלו כוללים בין היתר בתי כנסת, מרכולים, שווקים, מוסדות רפואיים, בתי מרקחת, בנקים ותחבורה ציבורית. לגבי היתר, 17% (1,750), מקור ההדבקה לא ידוע.

 

הנתונים מראים את תוצאת ההחלטה לא לצרף את ארצות הברית כבר בתחילת מרץ לרשימת המדינות שהחוזרים מהן חייבים בבידוד. מהדו"ח עולה כי 569 מהחולים בישראל נדבקו בארה"ב, כמעט פי 4 מכל מדינה אחרת ו-40% מכלל החולים שנדבקו בחו"ל וידוע מהיכן הגיעו. בדו"ח מצוין כי לגבי 578 חולים מאומתים שנדבקו בחו"ל זהות מדינת המקור עדיין אינה זמינה במערכת הממוחשבת, ולכן קיימת האפשרות ששיעור החולים שנדבקו בארצות הברית אף גבוה יותר.

 

אחרי ארצות הברית נמצאת ברשימה צרפת (כ-150 נדבקים ישראלים), בריטניה (כ-110), ברזיל, ספרד, בולגריה, טורקיה, רוסיה, גרמניה, אוסטריה ומצרים. בסך הכול, מתוך 13 המדינות הבאות ברשימה אחרי ארצות הברית, 11 הן אירופאיות.

 

באיטליה, משם הגיע בעלי "הפיראט האדום", הישראלי הראשון שאובחן כחולה קורונה, נדבק מספר מצומצם של חולים - כנראה עקב מדיניות הבידוד וסגירת הגבולות המהירה בישראל. למעשה, בכל השבועות החל מ-15 במרץ, "יבואנית" החולים הגדולה ביותר לישראל היא ארצות הברית - עליה לא הוטלו הגבלות פרטניות.

 

כבר ב-6 במרץ, ועל רקע ההתפשטות המהירה של הנגיף בארצות הברית - שמאז הפכה למדינה עם מספר הנדבקים והמתים הגדול ביותר בעולם - אמר גורם מדיני כי ישראל שוקלת לחייב בבידוד את השבים מארצות הברית. אבל החלטה לא התקבלה, לאחר שעל פי ההערכות ראש הממשלה בנימין נתניהו לא רצה להרגיז את האמריקאים.

 

בסופו של דבר ב-9 במרץ הוחלט כי כל מי שנכנס לארץ חייב בבידוד, יומיים לאחר מכן נמנעה כניסה לישראל ממי שאינו אזרח ולא יכול לעמוד בתנאי בידוד וב-18 במרץ נמנעה כניסת זרים לחלוטין. ישראלים ששבו מחו"ל המשיכו לנחות, ורק השבוע - שבועיים לאחר שנתניהו הורה על כך - הוחלט לחייב נוסעים שנוחתים בנתב"ג, רבים מהם מארצות הברית, להיכנס לבידוד במלוניות.

 

לפי הנתונים, במקור הקורונה סין נדבקו רק שלושה ישראלים, מספר זהה לזה שנדבקו ביפן, מדינה אחרת שעל השבים הוטלו הגבלות כבר בשלב מוקדם. בדרום קוריאה, עוד מדינה שנכנסה לרשימה השחורה, אף ישראלי לא נדבק.

 

בחודש הראשון שלאחר הגעת הנגיף לישראל רוב החולים היו כאלה שנדבקו בחו"ל, אך בכל השבועות שחלפו מאמצע מרץ רובם נדבקו בארץ. בדו"ח צוין כי לאחר חג הפורים, שחל ב-10 במרץ, נצפתה עלייה משמעותית במספר החולים הכולל.

 

לפי הדו"ח, שבועיים לאחר מכן בלטה במיוחד העלייה בקרב אלו שנדבקו עקב מגע עם חולה מאומת ועקב שהייה במקומות ציבוריים משותפים. ב-25 במרץ נכנס לתוקפו איסור ההתכנסות של יותר מעשרה אנשים. לפי משרד הבריאות, החלת מדיניות זו היא כנראה הגורם לירידה במספר החולים החדשים, שנראה החל מ-5 באפריל.

 

בכל קבוצות הגיל, אחוז ההדבקה הגבוה ביותר הוא עקב מגע עם חולה מאומת – אך קיים שוני ביניהן. בקרב ילדים ונערים, יותר מ-80% נדבקו ממגע עם חולה מאומת, וגם בקרב קשישים מעל גיל 80 הרוב הגדול (73%) נדבק עקב כך. זאת ככל הנראה בשל מיעוט נסיעות לחו"ל ושהייה פחותה של בני קבוצת גיל זו במקומות ציבוריים.

 

הדו"ח פורסם על ידי ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי. בדו"ח צוין כי הוא נכתב על בסיס החקירות האפידמיולוגיות והנתונים הנאספים ממעבדות המבצעות בדיקות אבחון לנגיף.

 

 

x