$
בארץ

ראיון כלכליסט

"אנחנו בסרט רע אבל הקורונה לא הרגה כלום. הקולנוע יחזור בגדול"

משה אדרי צפוי לחגוג 70 באוגוסט הקרוב. הוא שומר על מזג אופטימי גם כשרשת הסינמה סיטי בבעלותו לא מכניסה אפילו שקל. "צעירים ירוצו להתפרק - הם יחזרו ראשונים לבתי הקולנוע. כי כמה כבר אפשר"

משה אדרי צפוי לחגוג 70 באוגוסט הקרוב. הוא שומר על מזג אופטימי גם כשרשת הסינמה סיטי בבעלותו לא מכניסה אפילו שקל. יש לו 7 מתחמים של סינמה סיטי ברחבי הארץ וכשהמצב יתאזן ייפתח גם מתחם באשדוד. לפני שנתים איבד את ליאון אחיו שהותיר אותו עם עוד פרויקט גרנדיוזי, הסינמה סיטי הגדול ביותר – שהפך גם הוא לפיל לבן כמו יתר אולמות הסינמה סיטי בימי הקורונה.

 

 

 

יש לך מה לעשות בימים אלה או שאתה 'מובטל'?

"לא ממש לא. אני עושה הרבה ספורט. הרבה עם הבת שלי. בת 23 סטודנטית ועם 'הזקנה' (מכנה את אשתו, פנינה אדרי) שאיתה אני עובד גם בחיים הרגילים. היא מנכ"ל NMC  ואני של יונייטד. אני מדבר הרבה עם בנקים, יש לנו התחייבויות שצריך לכבד. אני בקשר עם אנשי הכספים ב-3 החברות, את הבכירים לא שלחנו לחל"ת. יש הרבה שנעלמו, לא עונים לטלפון, אצלנו אין דבר כזה. מה שצריך לשלם משלמים. נכון שהוצאנו מאות עובדים לחל"ת, כולל הסינמה סיטי מדובר על מאות".

 

יכול לאמוד בינתיים את גודל הנזק?

"תעשיית הקולנוע הפסידה עשרות מיליוני שקלים בחודשיים. עסקים קטנים ומסעדות? אני לא יודע איך יקומו. כשבאים לבקש עוד "חמצן" מהבנקים - הבנקים יודעים מי הרוויח ומי העסק שלו לא היה רווחי ב-2018 וב-2019 גם לפני הקורונה. אי אפשר לספר סיפורים. זה לא שכולם פה פושטים את הרגל. לא מדבר על המזון ועל הפארם שחוגגים בתקופה הזו. הפגיעה הקשה זה המלונאות, התיירות והבידור. מסעדות לא יודע איך יחזיקו מעמד".

 

משה אדרי ואחיו המנוח ליאון משה אדרי ואחיו המנוח ליאון צילום: יונתן בלום

 

מה כן עושה כסף היום?

"תמיד אמרתי שהתוכן הוא המלך. מי שיש לו תוכן בימים אלה עושה כסף כי זה משודר בכל הערוצים. כשכולם בבית - תוכן היום נצטרך הרבה יותר ממה שהיה. התוכן שלנו בטלוויזיה ממשיך לעשות כסף. תוכן שמשודר ב-VOD תמורת תשלום (סרטים חדשים), ויש תוכן בערוצי הטלוויזיה HOT, סלקום, yes ופרטנר שמשדרים ערוצי סרטים, חלקם שלי. מי שיש לו תוכן בימים אלה ממשיך לגלגל כספים לא כמו בתי הקולנוע שלא מכניסים שקל".

 

אתה רואה את הסוף?

"הבידור הוא הבטן הרכה של המשבר. יחזור לתפקד רק בסוף. אני אופטימי שבסוף עם ישראל ירצה לצאת מהבית. צעירים יהיו מי שירוצו קודם. בשלב הראשון ירוצו להתפרק, למסעדות, לבילוים, לבתי קולנוע, אנשים רוצים לצאת, כמה כבר יכולים. צעירים זה גהנום בשבילם. אז תהיה חזרה הדרגתית, לדעתי לפי מדרג של גילאים".

 

תוכנית ההושבה באולמות תהיה אחרת?

"אני מניח שבאולם של 200 איש נכנס בהתחלה רק 100. תוכנת הושבה יכולה להושיב זוגות יחד – אבל כך שאף אחד לא ישב ליד. הושבה בתפזורת. בטח יבואו עם מסכות בהתחלה, אני לא יודע, נלמד מהעולם איך מתנהגים ובטח נתנהג אותו הדבר. איך אמר ביבי: אי אפשר לתכנן הרבה מידי קדימה. היום ראיתי תור ענק בטיב טעם ורק 8 אנשים בפנים. אנשים מקבלים את זה, הם מבינים שדואגים לבריאות שלהם".

 

סינמה סיטי רמת השרון סינמה סיטי רמת השרון

 

כשכולם התרגלו לעבוד מהבית, לצרוך תוכן מהבית – אין חשש שהקורונה תהרוג גם את הקולנוע?

"הקורונה לא הרגה כלום. הקולנוע יחזור, ינשום ויכניס מליוני צופים. אני אומר באחריות. אבל אנחנו נהיה כפופים לאמריקאים. ברגע שהם יתנו אור ירוק לשחרר סרטים מהאולפנים שלהם - גם פה יהיה אור ירוק. גם באירופה. האמריקאים ידליקו את האורות ראשונים – ואחריהם אירופה ואנחנו. אני לא יכול לפתוח לבד את אולמות הקולנוע רק על בסיס סרטים ישראלים כשכל העולם סגור, כי לא יהיו מספיק סרטים. עיקר הההכנסות, 65%, מגיעות מהסרטים שמגיעים מהולייווד. רק היתר מסרטים ישראלים ואירופאים".

 

"בסינמה סיטי יש לי 30 מסכים – זאת הבעיה וגם הגדולה של הקומפלקסים האלה. בזכות המבחר הגדול של 30 סרטים למכור - הצלחנו להחזיק את התעשיה הזו חיה. תארי לעצמך שבשנות ה-60 מכרנו 70 מליון כרטיסים לקונוע בישראל בשנה, ועכשיו רק 20 מליון. הממוצע בישראל הוא 2.3 יציאות לקולנוע בשנה. בצרפת 3.7. באמריקה 4.4, הכי גבוה. אם פעמים בשנה לפחות תחליטי לצאת לסרט-מבחינתי זה מספיק".

 

 צילום: בלומברג

 

מה מחכה בקנה?

"ג'ימס בונד החדש היה צריך לצאת במרץ ונדחה לספטמבר, וונדרוומן עם גל גדות היה צריך לצאת במאי ונדחה לאוגוסט. מהיר ועצבני 9 היה צריך לצאת ביוני, דחו לשנה הבאה. המון דחיות היו. רק כשזה יפתח הגלגל יחזור להסתובב. ארה"ב תהיה הקטר הראשון שיוביל את החזרה של הקולנוע. מצב שבו כל בתי הקולנוע בעולם סגורים – לא היה בכל ההסטוריה. זה הפתעה לכולנו. ובסך הכל, לפי מה שרואים בעולם, המדינה הזאת מתפקדת לא רע".

 

בעלי רשת פתאל אמר שלדעתו תחום המלונאות יהיה הראשון להתאושש

"התיירות כרגע מתה. השווי של פתאל היה כמעט 9 מליארד (שקל) ונמחק כמעט ב-80%. אני לא חושב שהמלונאות תתאושש ראשונה. אני חושב שבבידור נהיה הראשונים להתאושש, כי רוב הקהל שמגיע לקולנוע הוא צעיר. בתאטרון למשל הוא יותר מבוגר. נעשה גם מבצעים. ארצי יעשה הופעה בקיסריה - אצלו יש גם קהל מבוגר. איפה שיש קהל צעיר - העסקים יתאוששו קודם. איפה שיש קהל מבוגר ייקח יותר זמן. צעירים יצאו ולא יעשו חשבון, גם יש להם פחות סיבה לדאוג".

 

מה סוף הסרט שאנחנו נמצאים בו?

"זה עוד במו"מ עם בורא עולם. לדעתי כשנצא מהשיתוק ובתי הקולנוע יפתחו זה יהיה כמו יציאת מצרים. עם ישראל אוהב לבלות, אני מאמין שנחזור להיות מה שהיינו. "אח שלי" יהיה כרגע רק בדיבורים, נחזור לחיבוקים יותר מאוחר. אנשים מפחדים היום אפילו לעשות סקס".

 

מה עוזר לך להרגיש אופטימי?

"בנאדם אופטימי יודע להחזיק את עצמו. אני רץ קילומטרים, אבל על ההליכון. מנהל הרבה שיחות עם רעייתי. שומע מוסיקה או רשת ב' בבוקר, ואני נהנה הספורט שמציל אותי. אני גם לא אכלן גדול – אז אני שומר על משקל ומנסה לעודד את החברים שלי, אומר להם שאנחנו בסרט רע – אבל זה יעבור. יום אחד כולנו נצחק על איך שהמדינה הזאת השתתקה יחד עם כל העולם. הוליווד בטוח יעשו על זה משהו. אבל לא חושב שזה מה שאנשים ירצו לראות עכשיו. אני אישית אעדיף קומדיה".

 

ממה הכי נהנה כרגע?

אני בעוונותיי בחור עם הפרעות קשב, לא למדתי כלום, אחרי כיתה ח' העיפו אותי מבית ספר ומאז אני עובד בקולנוע ולומד רק מהחיים עצמם. כשאני רוצה ללמוד משהו אני רואה סרט תעודי, ראיתי סרט על יוסי בנאי, על שייקה אופיר, על משפחת דיין, על ג'ין פונדה. לומדים המון".

x