שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הממשלה אישרה ההגבלות החדשות: סגר מהערב - ועד ליום חמישי בבוקר

הסגר בחג השני של פסח לא יהיה נוקשה כמו זה שהוטל בליל הסדר. אסור יהיה לעבור בין יישובים. במוצאי החג לא ניתן יהיה להפעיל מקומות למכירת מזון למעט מרכולים, כדי למנוע התנפלות על המאפיות. צה"ל מתחיל לשחרר לוחמים. רק אחרי החג: דיון באסטרטגיית היציאה

ynet 07:5314.04.20
הממשלה אישרה הלילה (בין שני לשלישי) פה אחד את הסגר המיוחד לקראת המימונה, שעליו הכריז אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו. הגבלות התנועה יחולו מהיום ב-17:00 ועד ליום חמישי בשעה 05:00 בבוקר. את הישיבה ניהל שר החוץ ישראל כץ, כדי שנתניהו יוכל להתפנות לפגישה עם יו"ר כחול לבן בני גנץ.

 

ההגבלות בחג השני יהיו דומות לאלו שהוטלו בימים שלפני ליל הסדר, ולא לעוצר שהוטל בחג עצמו, ויכללו איסור על מעבר בין יישובים בנוסף למגבלות הקיימות כיום. ביום חמישי אחר הצהריים יתקיים דיון בממשלה על אסטרטגיית היציאה להמשך.

 

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', מתח ביקורת על כך שנתניהו הכריז על הסגר עוד לפני ישיבת הממשלה. הוא טען בישיבה כי "כל הסגר הוא ישראבלוף והציבור מבין את זה. ראש הממשלה מכריז על הסגר במסיבת עיתונאים ואנחנו צריכים לאשר. ההחמרה בהנחיות היא כמו זאב זאב". השרים גלעד ארדן וזאב אלקין הציעו להאריך את הסגר עד ליום חמישי בערב, לאחר חגיגות המימונה, אולם הצעתם לא התקבלה. בסופו של דבר אושרו התקנות פה אחד בהתאם לנוסח שעליו הודיע מוקדם יותר נתניהו.

 

בתוך כך, כפי שפורסם אתמול ב- ynet, בצה"ל הודיעו כי החל מיום ראשון הקרוב תתאפשר יציאתם של כוחות לוחמים וחיילים במסגרות ההכשרה לחופשות, באופן הדרגתי ומבוקר. בתחילה ייצאו כוחות לוחמים בתעסוקה מבצעית, ואחריהם כוחות באימונים והכשרות לחופשה בבתיהם.

  

מטרת ההסגר היא למנוע חגיגות של הציבור במימונה, והתגודדות של תושבים סביב המאפיות בצאת הפסח, וזאת רגע לפני הדיון בממשלה על אסטרטגיית היציאה מההסגר שיתקיים כאמור ביום חמישי בשעה 15:00. בתוך כך, המל"ל עדכן את השרים כי קיים חשש שהשילוב של אווירת החג יחד עם אווירת סוף הסגר, יביאו להתרופפות משמעותית בשמירה על הנחיות הריחוק החברתי.

 

"אתם מתבקשים לחגוג בחוג המשפחתי המצומצם שנמצא אתכם עכשיו כפי שהיה בפסח", אמר נתניהו אתמול בערב והוסיף: "אני מזכיר לכם שביום המימונה נאסור התקהלויות כלשהן בפארקים בגנים. גם לי זה יהיה חסר. זה הפך לחג של העם כולו, אך השנה זה חייב להיות אחרת, בחיק המשפחה".

 

הסגר שיוטל יהיה כאמור מרוכך יותר בהשוואה לליל הסדר - אז נאסר על יציאה מהבתים (מעבר ל-100 מטרים מהבית), והסופרמרקטים נסגרו. כעת תתאפשר יציאה לעבודה של מי שמוגדר חיוני, וייתכן גם שיוחלט להרחיב את היקף היציאה למקומות העבודה.

  

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: לע"מ

 

על פי התקנות שהובאו לאישור הממשלה, "בתקופה שבין יום שלישי בשעה 17:00 ועד ליום חמישי בשעה 5:00 בבוקר, לא יוכל אדם לצאת מחוץ ליישוב מגוריו ולהצטייד במזון, תרופות ומוצרים חיוניים, או לקבל שירותים חיוניים, למעט אם ביישוב מגוריו לא קיימים שירותים אלו, ואז יוכל לקבלם ביישוב הסמוך ליישוב מגוריו. הגבלה זו לא תחול על יישוב שמרבית תושביו אינם יהודים.

  

"בתקופה זו יציאה ממקום מגורים, של יחיד או של אנשים הגרים באותו מקום, לזמן קצר ולמרחק של עד 100 מטרים ממקום המגורים תתאפשר רק למרחב הציבורי. בתקופה שמיום רביעי בשעה 19:00 ועד ליום חמישי בשעה 02:00 בלילה, לא ניתן יהיה להפעיל מקומות למכירת מזון למעט מרכול (סופרמרקט וחנות מכולת) ללא טיפול או הכנה של מזון. מגבלה נוספת תחול על פעילות של תחבורה ציבורית בתקופה שבין יום שני בשעה 20:00 בערב ועד ליום חמישי בשעה 05:30 בבוקר". כך לפי התקנות.

 

כמו כן, אישרה הממשלה כי במקום עבודה לא ישהו בו-זמנית יותר מ-10 עובדים או 15% ממצבת העובדים, לפי הגבוה מביניהם. למרות זאת, מעסיק רשאי להעלות את מספר העובדים המרבי המותר לשהייה בו-זמנית עד ל-30% ממצבת העובדים, כל עוד מדובר בהעלאה שחיונית לפעילות השוטפת של מקום העבודה. על המעסיק לדווח על כך למנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה.

 

במהלך ישיבת הממשלה, ביקשו מספר שרים מהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לאשר טיולים לילדים עם צרכים מיוחדים. שר התקשורת דודי אמסלם ביקש ממנדלבליט "להעלים עין" מהתקנות לשעת חירום, בנימוק שישנם הרבה חוקים שממילא לא נאכפים. השרה גילה גמליאל טענה כי מדובר בעניין הומניטרי חשוב, שכן ילדים אלה לא נמצאים כבר זמן רב במסגרות, וגם השר אוחנה תמך.

 

מנדלבליט השיב כי לצורך אישור הטיולים, יש לשנות את התקנות לשעת חירום כך שיאפשרו חריגים. לדבריו, הוא לא אישר חריגות גם לשר אריה דרעי, שביקש שמשפחתו של הרב אליהו בקשי דורון תוכל להגיע להלוויתו ותשהה ברכבים במהלכה.

 

יש לציין שאתמול ושלשום תושבים רבים ברחבי גוש דן יצאו לפארקים ולשטחים הציבוריים, ובכבישים הורגשה תנועה ערה. לפי גורמים במשטרת תל אביב, בימים האחרונים חלה התרופפות במשמעת של אזרחים שיוצאים יותר ויותר מבתיהם ללא צורך ובניגוד להנחיות.

  

שוטרים בבני ברק שוטרים בבני ברק צילום: שאול גולן

 

רק אחרי החג: דיון באסטרטגיית היציאה

 

מניין הנדבקים בנגיף הקורונה שאובחנו בישראל עלה אמש ל-11,586. מספר הנפטרים עלה ב-12 ביממה והוא עומד על 115 בני אדם. נרשמה יציבות במספר החולים באורח קשה שעומד על 183 בני אדם. 132 חולים מונשמים כעת, אחד יותר לעומת שלשום.

  

ביום חמישי אחר הצהריים יתקיים כאמור דיון לגבי אסטרטגיית היציאה, ובמל"ל אמרו לשרים כי האסטרטגיה תהיה תלויה בשמירה על רמה נמוכה של חולים קשה וזאת כדי לאפשר מרווח טעות.

  

"היום יש 3,500 מכונות הנשמה ומתופעלות כ-200. אם מאפשרים חזרה לשגרה וחלילה עושים טעות, אנחנו עלולים להביא לעלייה בכמות החולים ומכאן לעלייה בכמות החולים קשה והמונשמים. לכן ישחררו את הרסן בהנחה שאם תהיה התפרצות חוזרת - נוכל לתת מענה לחולים קשה", הסביר אחד השרים. "ככל שיתווספו עוד מכונות הנשמה, הדבר יגדיל את מרווח הטעות וזה יילקח בחשבון בשיקול הדעת בשחרור המשק. "אנו לא רוצים להגיע לסיטואציה שבה נצטרך לבחור את מי משאירים בחיים ואת מי מנתקים מהמכונה", הוא הוסיף.

 

עיקרון מנחה נוסף בגיבוש התכנית האסטרטגית, הוא הימצאותם של בדיקות סרולוגיות אמינות. ככל שבדיקות אלה יהיו זמינות מהר יותר, כך ניתן יהיה להאיץ את תהליך השחרור של מי שיימצא שיש בגופו נוגדנים.

 

 

במשרד האוצר יטמיעו את אסטרטגיית היציאה לחידוש פעילות המשק של פרופ' אמנון שעשוע, ויוסיפו אותה לתוכנית היציאה מהסגר שתעלה לדיון במל"ל ותוצג לראש הממשלה. על פי האסטרטגיה, ניתן לשחרר את המשק מהסגר ללא הקרסת מערכת הבריאות.

 

 

הנחת העבודה של התוכנית היא שקצב התפשטות הנגיף בקרב האוכלוסיה הצעירה מגיל 65 וללא מחלות רקע (השומרת על כללי הריחוק המתבקשים), מאפשר לה לחזור לשגרת חיים במקומות העבודה ללא סכנה של הצפת מערכת הבריאות. בהתאם להנחה זו, עמדת משרד האוצר היא כי יש לסכם עם מערכת הבריאות קריטריונים (מספר הנדבקים/המונשמים/החולים קשה ועוד), שיסוכמו מראש כתנאי סף לפתיחת המשק לעבודה.

 

על פי התוכנית, את עיקר המעקב והמשאבים יש להפנות לגילאי 65 ומעלה, בעלי מחלות רקע. על פי המודל של פרופ' שעשוע, שחרור הדרגתי של המשק כפי שמוצג בתוכנית משרד האוצר, לא יביא ליותר מ-700 מונשמים (בתרחיש הקיצון).

 

 

x