$
בארץ

בשבוע האחרון: שיעור המפוטרים מכלל המובטלים זינק ל-14%

בימי השיא של המשבר עמד שיעור זה על 4% בלבד. שיעור המוצאים לחל"ת ירד מ-94% בשיא המשבר ל-75%. ככל הנראה, כמות משמעותית של מעסיקים מגיעים למסקנה שלא יוכלו להמשיך להעסיק את עובדיהם ולכן מפטרים אותם סופית

שחר אילן 18:4213.04.20

שיעור המפוטרים מבין כלל המובטלים עלה בשבוע האחרון לשיא של 14%, כמעט פי שלושה מאשר בשבוע הראשון של משבר הקורונה אז הוא עמד על 5% בלבד. כיוון שבמקביל נרשמה צניחה גדולה במספר המובטלים ליום בכלל, בהחלט יתכן שהדבר נובע מירידה במספר המוצאים לחל"ת ולאו דווקא מעלייה במספר המובטלים. בכל מקרה, נראה שככל שעובר הזמן, כמות משמעותית של מעסיקים מגיעים למסקנה שלא יוכלו להמשיך להעסיק את עובדיהם ולכן מפטרים אותם סופית - כך עולה מנתונים שמפרסם היום (ב') שרות התעסוקה.

 

 

 

בימי השיא של המשבר - 17-19 למרץ - נרשמו 350 אלף איש כמובטלים. מתוכם רק 4% פוטרו ו-94% הוצאו לחל"ת (2% הנותרים הם מתפטרים). בשבוע האחרון ירד אחוז המובטלים שהוצאו לחל"ת ל-75% ואילו מספר המפוטרים הגיע ל-14%. היו אף ימים שבהם התקרב שיעור זה ל-18%. עם זאת במהלך כל השבוע הזה נרשמו 28 אלף מובטלים חדשים, כך שמדובר במספרים נמוכים בהרבה.

 

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור צילום: שלומי אמסלם, לע"מ

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור, אמר ש"כפי שהדברים נראים הערב, אנו צפויים להמשיך לראות עלייה בשיעור המפוטרים בשבועות הקרובים – גם מפני שהגל הגדול של החל"תים עבר, אך גם מפני שחלק מהנרשמים שסווגו כחל"תים עלולים להפוך למפוטרים".

 

זינוק חל גם בהיקף בהתייצבות בני מיעוטים: מאז החל חודש אפריל, שיעור דורשי העבודה שהינם מוסלמים, דרוזים ונוצרים, קפץ ל-25.5%, לעומת 17.5% בלבד בחודש מרץ. זהו נתון גבוה אף ביחס לחודשים שקדמו למשבר הקורונה.

 

כן חלה בחודש אפריל החמרה בשיעור המובטלים בני ה-55 ומעלה, שעלה מ-15% במרץ ל-18%. צעירים עד 35 הם עדיין הקבוצה שממנה המתייצבים הרבים ביותר, אולם בשיעור מעט יותר נמוך מאשר במרץ – 43.5% באפריל, לעומת 45.5% במרץ. המספר הכולל של המובטלים עומד על 1.08 מיליון, מתוכם כ-920 אלף מובטלים חדשים. שיעור המבוטלים שעמד בתחילת מרץ על פחות מ-4% הגיע היום ל-26%.

x