$
בארץ

דיווח שוטף

עלה ל-11,586 מספר חולי הקורונה בישראל, 116 מתו עד כה

בבתי החולים מאושפזים 183 חולים במצב קשה ו-132 מהם מונשמים. 1,855 מהחולים הבריאו עד כה ושוחררו מבתי החולים

כלכליסט ו-ynet 21:3113.04.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

21:30 - עלה ל-11,586 מספר חולי הקורונה בישראל, 116 מתו עד כה

 

משרד הבריאות עדכן כי מניין המתים מקורונה בישראל עלה ל-116 ומניין הנדבקים עלה ל-11,586. בבתי החולים מאושפזים 183 חולים במצב קשה ו-132 מהם מונשמים. 1,855 מהחולים הבריאו עד כה ושוחררו מבתי החולים.

 

21:00 - מספר המתים מקורונה עלה ל-115

 

חולה קורונה בן 77, תושב עראבה, מת מהנגיף במרכז הרפואי זיו בצפת. הוא אובחן בשבוע שעבר וסבל ממחלות רקע. זה החולה הראשון שמת במחלקת הקורונה בבית החולים. מניין המתים מקורונה בישראל עלה ל-115.

 

20:10 - חולת קורונה בת 91 מתה במרכז הרפואי שהם בפרדס חנה

חולת קורונה בת 91 מתה במרכז הרפואי שהם בפרדס חנה. היא הגיעה מבית האבות "מעון הורים" בירושלים וסבלה ממחלות רקע. מניין המתים מקורונה בישראל עלה ל-114.

 

18:20 - כ-85 אלף מקבלי קצבאות נכות יקבלו מחר מענק מיוחד בסך 500 שקלים

 

כ-85 אלף מקבלי קצבאות נכות יקבלו מחר, ערב חג שני של פסח, מענק מיוחד בסך 500 שקלים. בין הזכאים למענק מקבלי קצבאות נכות כללית, שירותים מיוחדים (שר"מ), ילד נכה וניידות. 160 אלף מקבלי קצבאות נכות נוספים יקבלו את המענק בימים הקרובים, אחרי שמערכות המחשוב ישלימו את תהליכי זיהוי הזכאים ופרטיהם.

 

17:30 - התגלו 24 חולי קורונה בבית אבות ויזניץ' בבני ברק

 

בבית האבות של החסידות בבני ברק התגלו בימים האחרונים 24 חולי קורונה שנבדקו בסוף השבוע האחרון. במוסד הסיעודי פועלים במטרה להוציא את הדיירים, שטרם פונו לבתי החולים, למתקני אשפוז ייעודים או למוסדות גריאטריים שמותאמים לטיפול בחולי קורונה. בבית האבות התגוררה פרל ויזל בת ה-94 מחסידות קרעטשניף ברחובות שמתה לפני שבועיים בבית החולים מעייני הישועה.

 

16:20 - עלה ל-113 מספר המתים מקורונה

 

בת 85 עם מחלות רקע מתה מקורונה בבית החולים שערי צדק. מוקדם יותר אדם בשנות ה-80 לחייו נפטר מקורונה בבית החולים לניאדו בנתניה ואשה בת 41 שסבלה ממחלות רקע נפטרה מקורונה בביה"ח קפלן ברחובות

 

15:45 - המדינה תממן לכל עובדי המגזר הציבורי מחצית מעלות החופש עד סוף אפריל ואת היתר הם דרך ימי חופשה צבורים

 

משרד האוצר וההסתדרות הגיעו להסכם קיבוצי חדש במסגרת השבתת הפעילות במשק. לפי ההסכם החדש, עובדי המגזר הציבורי ימשיכו במתכונת החירום לפיה ממשיכים לעבוד באופן שוטף עד 35% מהעובדים ("עובדים חיוניים" לפי הגדרת מנהלי המשרדים) ואילו יתר העובדים ימשיכו בחופשה בתשלום עד סוף אפריל. מחצית מימי החופשה יהיו בתשלום על חשבון המדינה ומחצית על חשבון ימי חופש צבורים של העובדים. (עמרי מילמן)

 

15:40 - בקשה לאישור ייצוגית נגד 4 חברות תעופה בינלאומיות הפועלות בישראל שלא החזירו כסף ללקוחות שרכשו כרטיסי טיסה

 

המועצה הישראלית לצרכנות הגישה היום בקשה לאישור תביעה ייצוגית לביהמ"ש המחוזי מרכז נגד ארבע חברות תעופה בינלאומיות הפועלות בישראל - יונייטד איירליינס, אוקראין איירליינס, איג'ייאן איירליינס ו-וולינג איירליינס. לפי הנטען בבקשה, לאור משבר הקורונה והחל מתאריך 01.02.2020, חברות התעופה ביטלו טיסות, אך לא החזירו ללקוחות שרכשו כרטיסים את כספם או יידעו אותם בנוגע לאפשרות קבלת השבת התמורה.

 

עופר מרום, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות: "החוק קובע שבעת ביטול טיסה ביוזמת חברת התעופה, הלקוח זכאי להחזר כספי או לכרטיס טיסה חלופי לפי בחירתו – כאשר חברות התעופה מחוייבות ליידע את הנוסעים בנוגע לאפשרות לקבל את כספם בחזרה". טרם הוגשו תגובות החברות לבית המשפט. (ליטל דוברוביצקי)

 

15:30 - הממשלה תכריע אם להטיל סגר ממחר עד יום ראשון

 

הממשלה צפויה להכריע כי ממחר בערב עד יום ראשון בבוקר יוטל סגר, בדומה לזה שהוטל ביום שלפני ליל הסדר. על פי הסיכום בדיון, יוכנו תקנות לשעת חירום להטלת הגבלות על יציאת התושבים מיישוביהם מיום שלישי (ערב החג) בשעה 17:00 עד יום ראשון ב-6 בבוקר. לגבי מקומות עבודה, המתכונת תהיה דומה לזו של הסגר ביום לפני הפסח, ותושבים ייקראו להישאר במשפחותיהם הגרעיניות. במוצאי החג (יום רביעי בלילה) צפויה אכיפה משמעותית במיוחד בבתי מאפה, חנויות ומרכולים שאליהם צפויים להגיע אזרחים כדי לקנות מוצרי חמץ. יישובים ערביים יוחרגו מההגבלות האלה, כפי שנעשה לקראת ליל הסדר. משמעות ההגבלות היא ביטול בפועל של חגיגות המימונה.

 

14:00 - בת 41 נפטרה מקורונה בבית החולים קפלן

 

הבוקר נפטרה בבית החולים קפלן ברחובות אישה בת 41 מאזור גדרה שחלתה בקורונה. מבית החולים נמסר כי היא סבלה ממחלות רקע. צעיר הנפטרים מקורונה עד כה הוא גבר בן 37, שנפטר בשבוע שעבר בבית החולים השרון בפתח תקווה וסבל ממחלות רקע קשות.

 

11:00 - עצמאים לראש הממשלה: לפתוח את קרן מס רכוש

 

ארגון להב פנה היום לראש הממשלה בדרישה שיעניק "דמי אבטלה לעצמאים כפי שמקבלים שכירים, לפי מודל חודש אפריל, וזאת כל עוד העובדים השכירים נמצאים בחל"ת. כלומר, אנו מבקשים הבהרה כי לא תהיה אפליה בין העצמאים לשכירים". זאת, למרות ההרחבה של תנאי הזכאות לעצמאים שההכנסה החייבת שלהם היא עד מיליון שקל בשנה. עוד דרשו, כי יינתנו פיצויים לעסקים מקרן מס רכוש על בסיס ירידה במחזור, כפי שניתן לעסקים לאחר מלחמת לבנון ה-השנייה ולאחר מבצע "צוק איתן", וכי ייעשו הקלות במיסוי (החלת מדיניות קיזוז הפסדים מרווחים בעבר ואיחוד בשני שנת המס הקודמת לנוכחית). בפניה של נשיא להב, עו"ד רועי כהן לנתניהו, נכתב כי "לפי הערכות להב, ל-30% ממי שהוצאו לחל"ת לא יהיה לאן לחזור. מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה 300 אלף מובטלים חדשים. לכן, כעת יותר מתמיד, חשוב לתת לעצמאים ובעלי העסקים בישראל מענה שיאפשר להם אופק וביטחון".

(עמרי מילמן)

 

10:15 - המשטרה הטילה קנסות על מפגינים מול ביתו של גבי אשכנזי

 

עשרות מפגינים ממחאת "הדגלים השחורים" הגיעו הבוקר לביתו של גבי אשכנזי, מספר 2 בכחול לבן. המוחים קראו לאשכנזי "להתעורר ולהבין את מה שכל המדינה כבר הבינה - שנתניהו עושה עליו ועל גנץ סיבוב". כמה מהם נקנסו בסכומים שנעים בין 475 שקלים ל-5,000 שקלים. לפי הדו"ח שניתן לאחד המפגינים שנקנס ב-5,000 שקלים, הדו"ח ניתן לו על סירוב להוראת שוטר לפי תקנות לשעת חירום.

(ynet) 

המוחים מול בית אשכנזי בכפ"ס המוחים מול בית אשכנזי בכפ"ס צילום: יאיר שגיא

 

10:00 - 60 טונות של מסכות וציוד רפואי נחתו בנתב"ג לפנות בוקר

 

מטוס של חברת קאל-קארגו הביא לישראל כ-60 טונות של מסכות וציוד רפואי, במסגרת פעילות שהובילה יחידת הממונה על השינוע הבינלאומי במשרד הביטחון. מדובר במטוס מטען, הראשון מתוך חמישה מטוסים שינחתו בישראל בימים הקרובים, עם למעלה מ-12 מיליון מסכות וציוד מיגון לצוותים רפואיים. את הציוד רכש משרד הביטחון באמצעות חברת "שיאון מדיקל" ממפעליה בסין.

(עמרי מילמן)

הציוד הרפואי מסין, הלילה בנתב"ג הציוד הרפואי מסין, הלילה בנתב"ג צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

 

 

נדבקים בישראל לפי יישובים:

 

 

09:30 - עלה ל-11,235 מניין הנדבקים בקורונה; 133 חולים מונשמים

 

משרד הבריאות עדכן כי מניין הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עלה ל-11,235; מדובר בעלייה של 90 איש ביחס לאתמול בערב, ושל 3.2% במספר הנדבקים ביממה האחרונה. מצבם של 181 מהם מוגדר קשה - עלייה של 4% ביחס לאתמול בבוקר; 133 מהם מונשמים. על-פי נתוני משרד הבריאות, מצבם של עוד 168 מוגדר בינוני ומצבם של היתר קל. מאז פרוץ המגפה בישראל נפטרו 110 בני אדם. 1,689 בני אדם החלימו מהנגיף.

 

בבית החולים פוריה בטבריה נפטרה הלילה דיירת נוספת בבית האבות "יוקרה" ביבנאל, שם - לפי נתוני משרד הבריאות - נפטרו מהנגיף כבר 13 בני אדם. האישה, בת 80, סבלה לפי בית החולים ממחלות רקע מרובות.

(ynet)

 

08:15 - 109 נפטרים מקורונה בישראל

 

בית החולים הדסה עין כרם בירושלים מסר כי בן 78 שנדבק בנגיף הקורונה מת במהלך הלילה. עוד נמסר, כי הוא סבל ממחלות רקע רבות ומורכבות; בת 96 ובת 81 שנדבקו בנגיף נפטרו גם הן במהלך הלילה, בבית החולים איכילוב בתל אביב. נמסר כי גם שתיהן סבלו ממחלות רקע. מניין הנפטרים מהנגיף בישראל עומד כעת על 109.

(ynet)

 צילום: שאול גולן

 

07:00 - אחרי הסערה הציבורית: נוסעים שנחתו בישראל הועברו למלוניות בידוד

 

אחרי שורת המחדלים בנתב"ג והביקורת הציבורית שהתעוררה בעקבותיהם, 118 נוסעים שנחתו אמש (א') בישראל נלקחו באוטובוסים לבידוד במלון גולד בירושלים ובמלון כינר בטבריה. הנוסעים הראשונים שיעמדו בהנחיות הממשלה שפורסמו זה מכבר אך לא נאכפו הגיעו ממינסק, בטיסה של חברת התעופה בלביה.

 

רוב הנוסעים קיבלו את הדבר בהבנה, אך אחד מהם השתולל ביציאה: "הייתי בבידוד 14 יום, חזרתי שוב לבידוד 14 יום ואז שוב לוקחים אותי". אורלי בודינגר, נוסעת נוספת אמרה: "יש לי את כל התנאים לבידוד ויש לי אוטו למטה. לכולם לא נתנו ללכת. הם היו מקסימים בפנים אבל זה לא בסדר". 

 

נוסעים בנתב"ג, בתחילת המשבר נוסעים בנתב"ג, בתחילת המשבר צילום: עידו ארז

 

אתמול, בעקבות הסערה שהתעוררה סביב היציאה החופשית מנתב"ג באמצעות מוניות וללא פיקוח, הממשלה אישרה שינוי נוסף בתקנות לשעת חירום, והורתה להעביר לבידוד את כל הנוסעים שנוחתים בישראל. את האחריות למהלך קיבל משרד הביטחון, ולפי התוכנית שגיבש השר נפתלי בנט כל הנוסעים יעברו תהליך קליטה בטרמינל, הכולל בדיקה רפואית ובדיקת חום.

 

נוסע שיראה סימנים המחייבים אשפוז יילקח לבית החולים, ונוסעים שנחתו ללא תסמינים יועברו למלוניות הבידוד - שם יעברו בהמשך בדיקות קורונה. כמו כן, נוסעים עם תסמינים שלא מחייבים אשפוז יעברו במקום בדיקת קורונה ורק אז יילקחו לבידוד במלונית. אורחי המלוניות שיימצאו חיוביים לנגיף יועברו ל"מלונות ההחלמה", ואילו הבריאים יורשו לחזור לבתיהם ולסיים שם את תקופת הבידוד.

(איתי בלומנטל, ynet)

x