בארץ

פרשנות

נתניהו וגנץ בקרב על החקיקה - חוסן למשפט או חוסן לנתניהו

נתניהו וצוות המשא ומתן של הליכוד מבקשים לסגור בכל דרך אפשרית את שריונו כראש ממשלה. לכך מתקשים הכחולים-לבנים להסכים. הם שהתחילו כחוסן לישראל מסרבים לסיים כחוסן וחסינות לנתניהו

משה גורלי 21:4512.04.20

שופט בג"ץ, אלכס שטיין, דחה הערב את העתירה שהוגשה היום לבג"ץ להבהרת המצב המשפטי כך שנאשם בפלילים, בעבירות עם קלון, לא יוכל להקים ממשלה. שוב, הזמן לא הבשיל, כי הנשיא ריבלין לא הטיל את המשימה על נתניהו - כך מנמק שטיין את דחיית העתירה על הסף. אבל, גם אם ריבלין מדלג על נתניהו בהטלת משימת הרכבת הממשלה ונותן לחברי הכנסת, לפי החוק, 21 יום לבחור מועמד מתוכם – גם הם, ולא רק ריבלין, זכאים להבהרה החוקתית. בג"ץ כבר נמלט מהבשורה הזו שלוש פעמים. פעמיים בעתירות שהגישה עו"ד דפנה הולץ לכנר. היום, בשם 117 בכירי משק, מדע, ביטחון וחינוך. ופעם בידי התנועה לאיכות השלטון.

 

 

 

התוצאה היא שמעמדו של נתניהו ממשיך להיות מעורפל - האם הוא ראש ממשלה שמוגן חוקתית מפני הדחה למרות כתבי האישום, או שהוא חבר כנסת שמבקש את המנדט להרכבת הממשלה ואז לא יעלה על הדעת לאפשר לו זאת בגלל אותם כתבי האישום.

 

מימין בנימין נתניהו ובני גנץ מימין בנימין נתניהו ובני גנץ צילום: ערוץ הכנסת

 

בעתירות התבקש בג"ץ לסווג אותו כחבר כנסת שפסול למשימה. אבל, נתניהו וצוות המשא ומתן של הליכוד מבקשים לסגור בחוק יסוד, בפסקת התגברות, בשליטה במינוי שופטים – בכל דרך אפשרית – את שריונו של הנאשם נתניהו כראש ממשלה. לכך מתקשים הכחולים-לבנים להסכים. לשריין ולחסן את נתניהו בחוק יסוד - גם כשיקבל את משימת הרכבת הממשלה, וגם כשיעביר את השרביט לבני גנץ. הם שהתחילו כחוסן לישראל מסרבים לסיים כחוסן וחסינות לנתניהו. גנץ הסכים להיכנס מתחת לאלונקה כדי להציל את הדמוקרטיה ומערכת המשפט, לא להרוס אותם.

 

ביום האחרון לפני שמסתיים חלון ההזדמנויות שקיבל גנץ, נפגשו כל ה"שחקנים" בדרמה – העתירה לבג"ץ; הפיצוץ האפשרי של המשא ומתן; סיום המנדט של גנץ והעברתו לחברי הכנסת. נתניהו מסתבר ביקש לקשור את כל הקצוות האלה – אילו בג"ץ היה מונע מנתניהו את הכהונה כנאשם - הולכים לבחירות. אילו בג"ץ היה פוסל את התיקון שמשווה את מילוי המקום לראשות הממשלה – מתגברים על בג"ץ. ממשלה עם גנץ רק בתמורה לתיקון חוק היסוד אם צריך ועל הדרך הבטחת שליטה בוועדה לבחירת שופטים כך שרק שופטים שמרנים ייבחרו לעליון. בדיוק כמו שטיין, שמונה בידי שרת המשפטים שקד, והעיף היום, ביחד עם חבריו יצחק עמית ויעל וילנר לכל הרוחות את העתירה.

 

דחיית העתירה לעת הזו בבית המשפט, מותירה את המלאכה לכנסת, הכדור האחרון שנותר לגנץ במחסנית: לאיים על נתניהו בחוק יסוד משלו שמונע מנאשם בפלילים להקים ממשלה. לאחר שגנץ כבר הוכיח שהוא מסוגל להיות בלתי צפוי, צריך לקחת את האפשרות הזו בחשבון, במיוחד עכשיו כשהוא פוליטית עם הגב לקיר, שלא לומר לתהום. מצד שני נתניהו שכבר שמע את הצהרת הנאמנות של המנדט ה-59 שלו, אורלי אבקסיס-לוי, צריך עוד שני עריקים בלבד כדי לסכל את החקיקה ולהקדים את גנץ – גם בהרכבת ממשלה וגם בחקיקה שמבטיחה את ראשות ממשלתו.

x