$
בארץ

ישראייר תקבל סיוע מהמדינה במסגרת הקרן לחברות גדולות

חברת התעופה תוכל לקחת הלוואה בנקאית בערבות מדינה (75%) בסך כ-100 מיליון שקל; הסיוע לארקיע עדיין לא אושר - אך גם הוא צפוי להינתן במסגרת הקרן לחברות גדולות; נתניהו הורה לאוצר להאיץ את המגעים מול אל על

נווית זומר 18:3711.04.20

האוצר יעניק סיוע לחברת התעופה ישראייר במסגרת הקרן לסיוע לחברות גדולות -  הלוואה בנקאית בערבות מדינה (75%) בסך כ-100 מיליון שקל. כך נודע ל"כלכליסט".

 

מהאוצר נמסר כי ישראייר צפויה לקבל את הסיוע אחרי החג - ובכך תהיה חברת התעופה הישראלית הראשונה שמקבלת סיוע; הסיוע לארקיע עדיין לא אושר - אך גם הוא צפוי להינתן במסגרת הקרן לחברות גדולות.

 

מנכ"ל ישראייר, אורי סירקיס, אמר ערב החג כי החברה צופה כי תחזור לפעילות סדירה רק בספטמבר. לדבריו, החגים יהוו טריגר לציבור לחזרה לטוס  עוד אמר כי לאחר המשבר ולצורך חיזוק ענף התעופה בארץ, יידרש מיזוג בין החברות הישראליות, למשל בין אל על לישראייר . בעבר דחתה רשות התחרות בקשה דומה.

  

מטוס של ישראייר מטוס של ישראייר צילום: bigstock

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו עדיין לא הכריע בבקשה הסיוע שהגישה חברת אל על. עם זאת נתניהו הורה לאוצר להאיץ את המגעים מול החברה בנסיון להצילה.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט", המגעים בין אל על לאוצר נכשלו בשבוע שעבר, לאחר שלא הושגו הסכמות בין המשרד לבנק המלווה, דיסקונט, לגבי גובה הערבות שתעמיד המדינה. כמו כן טען האוצר כי תוכנית ההבראה של אל על אינה מבטיחה את החזר ההלוואה ויש לשפרה. 

 

אל על מבקשת הלוואה מיידית בסך 350 מיליון דולר, ובשלב ב' ערבויות מדינה נוספות בגובה של כ-250 מיליון דולר שישמשו אותה כבטוחות להתחייבויותיה לחברת בואינג, ממנה רכשה צי מטוסי דרימליינר ולבנקים זרים.

 

בסך הכל מבקשת החברה סיוע של קרוב ל-700 מיליון דולר בשלבים. 

x