שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

דיווח שוטף

האוצר: "הסגר יסתיים מחר כמתוכנן"; זינוק במספר החולים בראשל"צ ובאלעד

הודעת האוצר נמסרה למרות המלצת מנכ"ל משרד הבריאות להאריך את הסגר עד לאחר חול המועד; גורמים בממשלה בביקורת על בכירי משרד הבריאות ובר סימן טוב בראשם: "הוא איבד את זה" לדבריהם; עלה ל-9,968 מניין החולים בישראל, 86 נפטרו; תינוק בן חמישה שבועות מאושפז עם קורונה בשיבא; הודו העבירה לישראל תרופה ניסיונית לקורונה

כלכליסט ו-ynet 21:0409.04.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

מונשמים אל מול מתים

 

 

 

גרף חולים יומי - ישראל

 

 

 

 

חולים בינוני וקשה

 

 

 

כמה חולים יש בכל יישוב?

 

 

21:25 - מספר הנפטרים מקורונה בישראל עלה ל-86

 

9,968 נדבקו בנגיף, 166 חולים במצב קשה ו-121 מונשמים.

 

21:23 - הנגיף השביעי בבית האבות ביבנאל: בת 89 מתה מקורונה

 

אישה בת 89 שחלתה בקורונה מתה בבית החולים פדה-פוריה שבטבריה. הנפטרת התגוררה בבית האבות "יוקרה" ביבנאל שבצפון הארץ, ובכך עלה לשבעה מניין המתים במקום.

 

כבישים ריקים בת"א כבישים ריקים בת"א צילום: תומי הרפז

 

21:17 - האוצר: "הסגר יסתיים מחר כמתוכנן"

 

בעקבות הפרסומים לפיהם מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מבקש להמשיך בסגר בכל רחבי הארץ במהלך חול המועד ולא לסיימו מחר בבוקר כפי שסיכמו מראש בממשלה במשרד האוצר הצהירו כי "המגבלות הנוספות שהוטלו לפני החג על מקומות העבודה יוסרו מחר בבוקר כמתוכנן; יוחזר המצב למגבלות שהיו קיימות ערב ליל הסדר" עוד הוסיפו כי המטה לביטחון לאומי שאמור לתכלל את הפעילות הממשלתית, עומד לצים במחלוקת וציינו כי "בנוגע לפרסומים על המשך הסגר הנוכחי- ראש המל"ל עדכן את מנכ"ל משרד האוצר כי בשלב זה החזרה מחר תהיה למצב שהיה לפני ליל הסדר, כמתוכנן" .

 

 

מימין: משה בר סימן טוב ושי באב"ד מימין: משה בר סימן טוב ושי באב"ד צילום: יואב דודקביץ, עמית שעל

 

גורמים בממשלה מתחו בשבוע האחרון ביקורת חריפה על בכירי משרד הבריאות ובר סימן טוב בראשם ש"איבד את זה" לדבריהם. הרצון לצמצם את התפשטות המגיפה בכל מחיר מוגזם לדבריהם. במשרד האוצר חוששים כי הפגיעה במשק בעקבות הצעדים שמקבל ראש הממשלה נתניהו בלחץ משרד הבריאות יהיו לא פחות קשים מהמחיר של התפשטות המגיפה עצמה,שכן ישנו גם מחיר בנפש וביכולת של מערכת הבריאות להשבתת המשק. (עמרי מילמן)

 

20:50 - נתוני הקורונה לפי גיל בישראל: 18 חולים קשה בני פחות מ-50

 

מנתונים שפרסם משרד הבריאות עולה כי כ-10% מבני 80 ומעלה שחלו בקורונה מאושפזים במצב קשה, ורק 0.2% בקרב גילאי 29-20. עוד עולה מהנתונים, המעודכנים לתחילת השבוע, כי כ-73% מהחולים שמצבם הוגדר קשה היו בני יותר מ-60. בנוסף, 41 חולים במצב קשה הם בני 69-60. אחוז המאושפזים במצב קשה בגילאי 49-40הוא 0.7%. בקבוצת הגיל 39-30, אחוז החולים במצב קשה הוא 0.5%.

 

20:35 - בניגוד להנחיות: המשטרה איתרה כ-20 מתפללים בבית כנסת בירושלים

 

המשטרה איתרה כ-20 מתפללים בבית כנסת בשכונת מקור ברוך בירושלים, שפעל בניגוד לצו בריאות העם. השוטרים פיזרו את הנוכחים במקום, ורשמו לחלקם דו"חות.

 

19:28 - מנכ"ל משרד הבריאות ממליץ: להאריך את הסגר בארץ עד לאחר חול המועד

 

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ממליץ להאריך את הסגר על היישובים ברחבי הארץ - שצפוי להסתיים מחר בבוקר - עד לאחר חול המועד. הסיבה לכך היא החשש כי משפחות יתפתו לצאת מהבתים במהלך החג. ההמלצה טרם הוצגה בפני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, וצפויה להגיע קודם לאישורו של שר הבריאות, יעקב ליצמן, בצאת החג.

 

הסגר שהוטל ברחבי הארץ ואוסר מעבר מעיר לעיר נכנס לתוקף ביום שלישי בשעה 19:00, ואמור לפי שעה להסתיים מחר ב-06:00. אז - אם לא יחול שינוי - יחזרו לתוקפן ההגבלות הרגילות. פעילות התחבורה הציבורית, למעט מוניות, הופסקה לחלוטין בשלישי בערב - ותתחדש ביום ראשון בבוקר. האיסור חל גם על טיסות בינלאומיות, אך הבוקר נחתה בנמל התעופה בן גוריון, באישור מיוחד, טיסה מניו ג'רזי שבארה"ב.

 

קורונה מחסום כביש 1 ליד ירושלים קורונה מחסום כביש 1 ליד ירושלים צילום: איי אף פי

 

18:35 - זינוק חד במספר החולים בראשל"צ ובאלעד, בלימה ברוב המקומות

 

משרד הבריאות פרסם הערב נתונים מעודכנים על מספרי חולי הקורונה בכל יישוב, שמהם עולה כי מגמת העלייה נבלמה ברוב היישובים. זינוק חד של 25% ו-24% נרשם בהתאמה בתוך יומיים באלעד ובטבריה. באלעד יש 215 חולים מאומתים לעומת 172 חולים ביום שלישי. כמעט 1 מכל 200 תושבים חולה בקורונה.

 

בראשון לציון עלה מספר החולים בכ-18% בתוך יומיים והגיע ל-180, בירושלים עלה מספר החולים המאומתים בין יום שלישי לחמישי ב-11.3% והגיע ל-1,630, בבני ברק עלה ב-15% בתוך יומיים ל-1,594. במודיעין עילית עלה מספר החולים המאומתים ב-15.2% ל-174. בתל אביב, שנמצאת במקום הרביעי ברשימה עם 415 חולים מאומתים, העלייה היא של 5.6% בתוך יומיים.

 

17:30 - בעיצומו של הסגר: טיסה מארה"ב נחתה בנתב"ג, הנוסעים יצאו במוניות

 

טיסת נוסעים מארה"ב נחתה הבוקר בישראל והנוסעים, כמו בכל הטיסות האחרונות מהמקום שבו הכי הרבה נדבקים בקורונה בעולם, נשלחו לבידוד ביתי ללא פיקוח. רבים נסעו הביתה במוניות. "עדיין לא סגרתי איפה לעשות בידוד, קודם נגיע הביתה ואחר כך נשבור את הראש", אמר אחד הנוסעים.

(איתי בלומנטל, ynet) 

 

12:50 - תינוק בן חמישה שבועות מאושפז עם קורונה בשיבא

 

תינוק בן חמישה שבועות שנדבק בקורונה מאושפז כעת (יום ה') בבית החולים שיבא. מבית החולים נמסר כי התינוק בהכרה מלאה וממשיך לעבור סדרת בדיקות. הוא מיועד לאשפוז ביחידת לטיפול נמרץ קורונה. עוד נמסר כי ביחידה הוקם מבעוד מועד מתחם יעודי מבודד, למקרים מיוחדים, שם ישהה התינוק עם מלווה.

(אדיר ינקו, ynet) 

 

 

הנוסעים שנחתו היום מארה"ב בנתב"ג בדרך הביתה הנוסעים שנחתו היום מארה"ב בנתב"ג בדרך הביתה

 

12:25 - משרד הבריאות: היום יבוצעו כ-3,000 בדיקות קורונה בבתי אבות

 

משרד הבריאות ומד"א עדכנו כי במהלך החג מתבצעות בדיקות קורונה בבתי אבות, וכי הן יימשכו בימים הקרובים. נמסר כי היום צפויות כ-3,000 בדיקות, ומספר דומה שלהן ייערך בכל אחד מהימים הקרובים.

 

11:55 - באופן חריג: הודו העבירה לישראל תרופה ניסיונית לקורונה

 

מטוס של חיל האוויר הביא ביום שלישי מהודו משלוח של כחמישה טונות של התרופה הידרוקסיכלורוקווין, שנבדקת כטיפול ניסיוני לנגיף הקורונה. כך נודע היום (חמישי) ל-ynet. ממשלת הודו אסרה לייצא את התרופה, אך ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם עמיתו ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי, שהתיר לייצא אותה לישראל.

 

שגריר הודו בישראל סאנג'יב סינגלה הדגיש את הידידות בין ישראל להודו והזכיר שהודו העבירה את התרופה גם לארה"ב. במשרד החוץ ההודי אמרו לפני יומיים כי "הודו תמיד החזיקה בדעה שהקהילה הבינלאומית חייבת להפגין סולדריות ושיתוף פעולה. בשל ההיבטים ההומניטריים של המגפה הוחלט כי הודו תספק ככל שתוכל תרופות למדינות השכנות ולמדינות נוספות שנפגעו מהמגפה".

הידרוקסיכלורוקווין הידרוקסיכלורוקווין צילום: GERARD JULIEN

 

לפני שבוע נחשף ב-ynet כי משרד הבריאות הזמין מאות אלפי מנות של תרופות ניסיוניות שעשויות להיות יעילות לטיפול בנגיף. הטיפול הניסיוני - שילוב של תרופה נגד מלריה ואנטיביוטיקה שכיחה לטיפול בזיהומים של דרכי הנשימה - כבר משמש כיום לטיפול בחולים הקשים המאושפזים ביחידות לטיפול נמרץ. אם יוכח כיעיל, יהיה ניתן להעניק אותו לכל החולים הקשים במדינת ישראל.

 

באין ברירה אחרת החולים מטופלים בישראל בשילוב של שתי תרופות: אזיתרומיצין (זטו, אזניל), אנטיביוטיקה נפוצה המשמשת לטיפול בזיהומים של דרכי הנשימה, והידרוכלורוקווין, תרופה ותיקה המשמשת לטיפול במלריה. זאת על סמך שני מחקרים צרפתיים קטנים שפורסמו לאחרונה והראו יעילות מסוימת של השילוב הזה בחיסול הווירוס ובמניעת הדבקה. עקב מצב החירום השורר כעת בארה"ב אישר מינהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) להשתמש בהידרוכלורוקווין כטיפול חירום נגד קורונה.

 

לפני כשבועיים רכשה חברת שראל, המבצעת את הרכש עבור בתי החולים הממשלתיים, מאות אלפי יחידות זטו של חברת אוניפארם. כמו כן הודיעה חברת טבע, יצרנית הידרוקסיכלורוקווין אשר תרמה לפני שבועיים יותר מ־6 מיליון טבליות של הידרוקסיכלורוקווין לבית חולים בארה"ב, כי תתרום 2 מיליון טבליות של התרופה לישראל, לבקשת מנכ"ל משרד הבריאות.

 

לפני כשלושה שבועות הכריז נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי הידרוכלורוקווין מראה "הבטחה עצומה" בטיפול נגד קורונה. בציוץ שפירסם לאחר מכן אמר כי השילוב של התרופה עם אנטיביוטיקה מסוג אזיתרומיצין עשוי להיות "אחד ממשני המשחק הגדולים בהיסטוריה של הרפואה".

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: אי פי איי

דבריו של טראמפ נסתרו על ידי המומחה הבכיר למחלות מידבקות, אנתוני פאוצ'י, שהזהיר כי הראיות ליעילותן של שתי התרופות בטיפול בקורונה הן "אנקדוטליות" בלבד. הטיפול בשילוב של שתי התרופות שנוי במחלוקת, מאחר שהמחקר לגבי השימוש בהן נגד קורונה נמצא בשלב מאוד מוקדם. מומחים ברחבי העולם הזהירו כי אין עדיין מספיק ידע להתייחס אליו כטיפול פוטנציאלי, ושר הבריאות הצרפתי אוליבייה וראן אף הזהיר כי אין להשתמש בתרופות האלה אלא במקרה של חולים מאושפזים. לפני שבוע הובאו לישראל מאות אלפי טבליות של קלטרה, לטיפול בנשאי HIV, תרופה נוספת שהראתה יעילות אפשרית בטיפול בחולים קשים.

 

מנהלת המכון למחלות זיהומיות בשיבא, פרופ' גליה רהב, התייחסה גם היא ליעלות התרופה בשבוע שעבר: "הטיפול בשילוב התרופות לא נתן תוצאות חד־משמעיות בסין ובצרפת, אבל בלית ברירה אנחנו נותנים אותו לחולים שלנו מפני שאין לנו כרגע אלטרנטיבות. יש חולה אחד שמצבו השתפר במקצת אחרי הטיפול. בימים הקרובים נתחיל מחקר משלנו על מנת להעריך את השפעות הטיפול הזה ואחרים על חולי קורונה".

(איתמר אייכנר, ynet)

 

 

10:20 - עלה ל-9,755 מניין הנדבקים בקורונה בישראל, 79 מתו מהנגיף

 

משרד הבריאות מעדכן הבוקר (ה') כי מספר חולי הקורונה המאומתים בישראל עלה ל-9,755 בני אדם וכי מספר המתים עלה ל-79. מתוך החולים - 8,476 מוגדרים קל, 171 בינוני ו-165 מוגדרים קשה כעת. מספר המונשמים עומד על 119 כעת. מבחינת מקומות אשפוז - 712 מהחולים מאושפזים בבתי חולים, 6,657 בטיפול בית, 944 בטיפול במלון, 499 - להחלטת קהילה/אשפוז ו-864 חולים החלימו מהמחלה.

 

 

8:20 - מת מקורונה דייר רביעי מבית האבות ביבנאל, מניין המתים בישראל עלה ל-74

 

הבוקר נמסר מהמרכז הרפואי פדה פוריה כי לפנות בוקר נפטר מטופל בן 86 מנגיף הקורונה, קורבן רביעי מבית האבות "יוקרה" במושבה ביבנאל והנפטר ה-74 בישראל. המטופל הגיע למרכז הרפואי במצב אנוש, כשהוא סובל מדלקת ריאות קשה. מבית החולים נמסר כי מדובר במטופל עם מחלות רקע רבות. אתמול מסר בית החולים העמק בעפולה מסר כי הנפטר ה-71 מנגיף הקורונה הוא גבר בן 85, גם הוא מבית האבות ביבנאל. ביום שבת החל פינוי של עשרות חולי קורונה מקרב החוסים למוסד "דורות" בנתניה.

(אחיה ראב"ד)

 

7:10 - הסתיים העוצר שהוטל לרגל ליל הסדר

 

היום (ה') ב-7:00 הסתיים העוצר שנכנס לתוקף אתמול ב-15:00 לקראת ליל הסדר כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה. כעת מותר לצאת מהבית לקניות של מוצרים חיוניים, אך עד מחר ב-6:00 עדין אסור לעבור מעיר לעיר, ופעילות התחבורה הציבורית תתחדש רק ביום ראשון בבוקר.

 

אתמול הוצבו אלפי שוטרים, חיילים, חיילי מג"ב ומתנדבים ברחבי הארץ כדי לאכוף את הסגר המורחב והניתוק בין היישובים השונים - כדי למנוע מקרים שקרובי משפחה שאינם גרים יחד יחגגו את החג - ובכך יתרמו להתפשטות הנגיף. כלי הרכב שנצפו במחסומים השונים במשך שלוש שעות וחצי היו בודדים במספרם, וברובם היו צוותי רפואה שחזרו או נסעו לבתי החולים או עובדים חיוניים אחרים שנאלצו לצאת לעבודה.

 

ההיערכות לסגר, אתמול ההיערכות לסגר, אתמול צילום: שלו שלום

 

 

השוטרים הקפידו לבדוק ולתשאל נהגים על יעד הנסיעה ומהיכן הגיעו, ובעת הצורך ביקשו מנהגים לשוב על עקבותיהם אם הנסיעה אינה חיונית.

 

ליל הסדר שנערך אמש היה כמובן שונה לחלוטין משנים קודמות, ובמקום חגיגות משפחתיות גדולות סביב שולחן הסדר, יצאו ישראלים רבים למרפסות ושרו את שירי החג מההגדה של פסח, בין היתר את "מה נשתנה". במקביל, במחלקות הקורונה בבתי החולים השונים ציינו אמש את ליל הסדר, ועובדים בלבוש ממוגן הכינו עבור המאושפזים שולחנות חג. על רקע העוצר בשל מגפת הקורונה. למעשה, ליל הסדר הגדול ביותר בעולם התנהל במלון דן פנורמה בתל- אביב, שם שוהים כ-500 חולי קורונה.

 

בשכונות רבות ברחבי הארץ נשמעו היטב שירי החג, לאחר שנאסר על הישראלים להיפגש עם בני משפחותיהם - כדי למנוע הדבקות נוספות והחמרה במצב. במקום סדר פסח עם המשפחה הגרעינית - הצטרפו התושבים לשירה משותפת עם השכנים. במקומות אחרים התושבים הריעו והדליקו וכיבו את האורות במרפסות. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בירך את הישראלים ב"חג פסח שמח" בציוץ שהעלה בחשבון הטוויטר שלו. 

 

 

 

ההחלטה על הטלת עוצר ועל מניעת האפשרות מישראלים לעבור לערים אחרות כדי לחגוג את ליל הסדר עם המשפחה - התקבלה בתחילת השבוע. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אז: "פסח לא יהיה פורים, כל משפחה תסב לליל הסדר לבדה. תחגגו רק עם המשפחה שנמצאת עכשיו איתכם בבית".

 

(ynet)

 

ההיערכות לסגר, אתמול ההיערכות לסגר, אתמול צילום: אבי רוקח

 

x