$
בארץ

הערכות: צריכת המים בחג תעלה בכ-10%; חשבונות החשמל המדויקים ישולמו רק בסוף המשבר

בחברת מקורות מעריכים כי צריכת המים של משקי הבית והחקלאות תעלה עד לסוף החג בין היתר בשל ההוראה להרבות בשטיפת הידיים והשימושים הביתיים בתקופת הסגר. בחברת החשמל צופים בתקופה זו ירידה בצריכת החשמל במשק בשל השבתת תשתיות המסחר והתיירות

ליאור גוטמן 16:1408.04.20

 צריכת המים של משקי הבית והחקלאות תעלה בתקופה שבין סוף מרץ ועד לסוף פסח בכ-10%. כך על פי הערכות ראשוניות בחברת המים הלאומית "מקורות". העלייה בהיקף הצריכה מיוחסת לשני גורמים עיקריים: הסגר שהוטל על אזרחי ישראל, שמחייב אותם להרבות בשטיפת ידיים, כמו גם בשל העובדה שנמלי התעופה וענף התיירות מושבתים, מה שגורם לקרוב למיליון ישראלים לבלות את הפסח בישראל ולא בחו"ל. בסביבת החברה מעריכים שהשבתת ענפי התיירות והטיסות כמו גם הסגר עשויים להסביר גם חלק מקדחת הקניות שפקדה את המדינה בשבועות האחרונים, במיוחד בהתייחס לכמויות המזון והטואלטיקה.

 

לחברת החשמל  עוד אין פילוח צריכה במשקי הבית, אולם בכלל המשק נרשמת ירידה קלה בצריכה ביחס לאפריל שעבר. זאת פועל יוצא של השבתת נמלי התעופה, מקומות המסחר והבילוי, משרדי הממשלה והשלטון המקומי ורוב המלונות באזורי התיירות המבוקשים. בחברה מעריכים שהתשלום המדויק עבור צריכת החשמל בשבועות האחרונים, כמו גם במהלך אפריל ואולי במאי, יגיע רק כאשר המשק יוכל לחזור לפעילות חלקית. בשלב זה חברת החשמל מחשבת את חשבונות החשמל על בסיס הערכה, כלומר על פי סטטיסטיקת השימוש של משק בית בתקופה של כמה חודשים ועם השוואה לזו של שנה עברה.

 

הסיבה העיקרית לשימוש בהערכות היא שכוח האדם שקורא את מוני החשמל מושבת. בחברה שלחו ללקוחות מסרונים שמסבירים את המצב, ומבקשים מכל מי שרוצה לקרוא עצמאית את המונה שלו ולשלוח אותה לחברת החשמל, כך שניתן יהיה להנפיק לו חשבון מדויק לתשלום. להערכת חברת החשמל כ-20% מהלקוחות הגיבו לבקשה ושלחו את קריאת המונה שלהם. בכל מקרה, ברגע שחברת החשמל תחזור לפעילות מלאה קריאת המונים המדויקת תתחדש, ואז חלק מהלקוחות ישלמו חשבון עתידי שיהיה גבוה יותר כיוון שההערכה היתה נמוכה, וחלק ישלמו חשבון מופחת כיוון שההערכה היתה גבוהה.

מנכ"ל מקורות אלי כהן. הסגר מעלה את צריכת המים מנכ"ל מקורות אלי כהן. הסגר מעלה את צריכת המים צילום: אוראל כהן

 

 

x