$
בארץ

בג"ץ הכשיר הערב את הסגר על בני ברק: "חלום בלהות במדינה דמוקרטית"

כך כתב השופט יצחק עמית בפסק הדין שדחה את עתירת ארבעה עורכי דין תושבי העיר וכן עיריית בני ברק, בבקשה לבטל הסגר שהוטל על העיר. עוד כתב עמית: "זכויות בסיסיות נאלמות דום...הימים אינם רגילים ומפני "שהשעה צריכה לכך" אין מנוס אלא מלהלקות את הציבור, הגם שלא חטא ואינו ראוי ללקות"

משה גורלי 21:2807.04.20

"זו הפעם הראשונה בתולדות מדינת ישראל, שהוטל סגר על עיר בתוך תחומי הקו הירוק. מטבע הדברים, החלטה חסרת תקדים זו מעוררת שורה של בעיות ביישום ההחלטה בשטח".

 

"העתירה דנא, הגם שחוטאת פה ושם בהפרזה ובאנלוגיה לתקופות אפלות שראוי היה להימנע מהן, מבטאת מצוקה אותנטית של תושבי בני ברק, עיר ואם בישראל, שעליה הוטל סגר, בבחינת אין יוצא ואין בא בשעריה", כך כותב השופט יצחק עמית בפסק דינו שדחה את עתירת ארבעה עורכי דין תושבי העיר בני ברק, אליהם הצטרפה גם העירייה, לבטל את הסגר שהוטל על העיר.

בני ברק בסגר בני ברק בסגר צילום: מאיר תורג'מן

 

נדמה שהטיפול בעתירה זו שבר את כל שיאי היעילות והמהירות. העתירה הוגשה אתמול, כבר היום בצהריים הגיבה העירייה ואחר הצהריים הגיבה המדינה. וכעבור כמה שעות פרסם בית המשפט העליון את פסק דינו. עמית, בהסכמת ענת ברון ויוסף אלרון, דחו את העתירה בהחלטה מנומקת וגם אמפטית, שמכילה גם את סבלם של העותרים וגם מצדיקה את פעולות המדינה, למעט אחת: הפעלת הצעדים ללא התייעצות עם העירייה.

 

"באירוניה מרה", כתב עמית, "הפך חג הפסח מחג החירות לחג ההתכנסות של המשפחה אל תוך עצמה, כלואה בינות ארבעה כתלים. הנה כי כן, כבדה יד הסגר על תושבי בני ברק עד מאוד ותעל שוועתם עד ירושלים, עד לבית המשפט העליון".

 

השופט עמית פורש תיאור ספרותי של האירוע: "המגיפה מוליכה אותנו בארץ לא זרועה, במחוזות ובמשעולים חוקיים וחוקתיים שלא שיערו ראשונים ולא חזו גם רואי השחורות. זכויות חוקתיות בסיסיות כמו הזכות לפרטיות, לקניין, לחופש העיסוק ולחופש התנועה בתוך ישראל נאלמות דום מול מונחים כמו סגר והסגר, כתר, מחסומי דרכים, איכון טלפונים על ידי השב"כ, ריחוק חברתי ועוד.

 

"כל אלה חולפים בסך לפנינו כמו חלום בלהה דיסטופי במדינה דמוקרטית שחירויות האזרח הן בבסיס קיומה. בימים של שגרה, אמצעים אלה היו נפסלים על אתר כבלתי חוקיים בעליל, אך הימים אינם ימים רגילים ומפני "שהשעה צריכה לכך" (יבמות צ, ע"ב, סנהדרין מו ע"א), אין מנוס אלא מלהלקות את הציבור, הגם שלא חטא ואינו ראוי ללקות".

 

בג"ץ קיבל את עמדת המדינה – גם לגופה וגם מן הטעם ש"אין דרכו של בית משפט זה להתערב בענייני מדיניות של הרשות והדברים אמורים במיוחד כאשר מדובר במדיניות המתבססת על נתונים מקצועיים מובהקים, וההחלטה היא בעלת אופי מקצועי מובהק הנתונה לסמכותה ולמומחיותה של הרשות".

 

השופטים מאמצים את חוות דעתו של האפידמיולוג ד"ר אודי קלינר ממשרד הבריאות שבשקלול כל הנתונים, "העיר בני ברק מהווה היום מוקד תחלואה חריג ומשמעותי שייפגע ביכולת המאמץ הלאומי להפחית את מקדם ההתפשטות".

 

צוין כי בנוגע לעיר בני ברק, מתקיימים כל הקריטריונים לצורך קביעה כאזור מוגבל, ובהתאם, דרושה הטלת מגבלות תנועה חמורות על העיר.

x