$
בארץ

הפטור מארנונה לעסקים: האוצר יממן 2.8 מיליארד שקל

משרדי הפנים והאוצר סיכמו את פרטי מימון הפטור מארנונה לעסקים, ושחלק מהתקציב יעבור במהלך חודש אפריל. עוד סוכם כי הרשויות המקומיות יקבלו תוספת של 150 מיליון שקל לטיפול בפסולת ביתית שהעלויות לפינוי שלה התייקרו מאוד מאז התחלת הסגר

עמרי מילמן 12:5107.04.20

הפטור מהארנונה שהובטח למגזר העסקי בהיקף של כ-2.8 מיליארד שקל, כחלק מחבילת הסיוע למשק, ימומן ברובו על ידי משרד האוצר, כך סיכמו משרדי הפנים, האוצר ומרכז השלטון המקומי. ההנחה בגובה של 25% מתשלום הארנונה אמורה להקל על העסקים ולגלם פטור ל-3 חודשים שיינתן בין היתר למשרדים, שירותים ומסחר, לתעשייה, לבתי מלאכה, לבתי מלון ולחניונים.

לפי הסיכום, הרשויות האיתנות שאינן מקבלות מענקים הסכימו לקחת על עצמן בממוצע כ-5% מתוך סך השיפוי לעסקים, בעוד יתרת הסכום תועבר לרשויות המקומיות על ידי משרד הפנים. שני שליש מהתקציב - 1.7 מיליארד שקל, יועבר לרשויות המקומיות כבר במהלך חודש אפריל.

 

עוד סוכם כי 200 רשויות מקומיות יקבלו 150 מיליון שקל מהמשרד להגנת הסביבה במטרה להתמודד עם הפסולת הביתית. הרשויות שיקבלו את המימון הן אלו שמקבלות היום מענקי איזון ושהכנסתן נפגעה. זאת בעקבות העלייה בהיקפי הפסולת הביתית ביחס לשגרה. ברשויות מקומיות רבות חל גם גידול בהוצאות השוטפות בנושא הפסולת - בעלויות ההובלה, בעלויות האיסוף והטיפול ובעלויות מנהליות שונות. כמו כן, המגבלות שהוטלו על כלל ענפי המשק והירידה בפעילות המשקית, הובילו להתייקרות בעלות הטיפול בפסולת ביתית.

 

מימין: שר האוצר משה כחלון ושר הפנים אריה דרעי. הסדר חדש מימין: שר האוצר משה כחלון ושר הפנים אריה דרעי. הסדר חדש צילום: אוראל כהן, עמית שאבי

 

הסיכום על המימון מגיע בהמשך להנחיית שר הפנים אריה דרעי שאפשרה לרשויות לקבוע הסדרי תשלום שדוחים את תשלומי הארנונה ל-1 במאי. במסגרת הסיכום החדש הוחלט כי תישלח הנחיה מעודכנת לרשויות, לפיה יתאפשר להן לדחות לעסקים את תשלומי הארנונה למחצית השנייה של שנת 2020 ולאפשר להן הסדרי תשלום מקלים אשר יעלו בהדרגה מה-1 ביולי ועד סוף השנה. 

 

נשיא התאחדות התעשיינים, רון תומר, אמר: "מדובר בצעד הכרחי נוסף אבל ראש הממשלה חייב להורות על הפעלת מסלול הפיצוי בגין הירידה במחזורים. רק מסלול זה יבטיח רשת בטחון אפקטיבית למגזר העסקי ויאפשר לנו לשרוד את המשבר ולסייע בהחזרת המשק לפעילות מלאה לאחריו".

 

יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס מסר כי "אני מברך על המתווה שהושג יחד עם שר הפנים ושר האוצר לתמיכה בעסקים ותוך שמירה על היציבות הכלכלית של הרשויות. העסקים הם מנוע צמיחה משמעותי ברשויות ואנחנו פועלים לסייע להם ככל שניתן. ההנחות המצטברות לפטור של 3 חודשים מארנונה משמעותיות מאוד לבעלי עסקים בתקופה זו והשיפוי שניתן לרשויות מהמדינה יאפשר לנו להמשיך לתת את השירותים הטובים ביותר לתושבים."

x