$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מסתמן: הקרן לסיוע לעסקים גדולים תעניק הלוואות של 100 מיליון שקל לשנתיים

בנוסף, יינתן 'גרייס' המאפשר להתחיל את תשלום הריבית רק לאחר שנה. בימים האחרונים ניסו במשרד האוצר לקדם את הסיכום מול הבנקים בנוגע לפרטי הקרן, במטרה להציגה לציבור עוד לפני חג הפסח. חברות עם מחזור של בין 200 ל-400 מיליון שקל יוכלו לבחור בין קרן הסיוע לעסקים קטנים לבין קרן הסיוע לעסקים גדולים, המציאות תנאים שונים

עמרי מילמן 14:5607.04.20

מסתמן כי קרן להלוואות בערבות מדינה לעסקים גדולים, בהיקף של 6 מיליארד שקל, תעניק הלוואות בסך של עד 100 מיליון שקל למשך שנתיים, עם 'גרייס' המאפשר להתחיל את תשלום הריבית רק לאחר שנה; כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו צילום: עמית שעל

 

בימים האחרונים ניסו במשרד האוצר לקדם את הסיכום עם הבנקים בנוגע לפרטי הקרן, במטרה להציגה לציבור עוד לפני חג הפסח. מאחר ומדובר בערבות שנותנת המדינה לבנקים, והם אלו שמעניקים את ההלוואות בפועל, תנאי הקרן צריכים להקבע בהסכמה - מה שעיכב עד כה את הגדרת הפרטים. זאת, למרות ששר האוצר הצהיר על הקרן לסיוע לעסקים גדולים לפני יותר משבוע.

 

הקרן אמורה לתת מענה לעסקים עם מחזור עסקים של מעל ל-400 מיליון שקל, אולם נקבע כי למחזור העסקים לא תהיה השפעה על הזכאות להלוואה. בעוד שבקרן לעסקים קטנים הגבלת ההלוואה עומדת על 8% מהמחזור, כדי למנוע מצב בו החברות הגדולות מרוקנות את הקרן, המגבלה בקרן צפויה לעמוד על 100 מיליון שקל;  בעוד שגובה הריבית בקרן לעסקים קטנים תעמוד על פריים פלוס 1.5%, עבור העסקים הגדולים לא תקבע הריבית - אולם בחשב הכללי הבהירו לבנקים כי הציפייה היא שהריבית הממוצעת תעמוד על שיעור דומה.

 

הערבות תעמוד על 75% להלוואה, כאשר סך הערבות של המדינה לקרן תעמוד על 12% (בהשוואה לערבות של 85% לעסקים קטנים וערבות כוללת לקרן של 15%). עוד מסתמן, כי לא יהיו עמלות פירעון מוקדם. ההלוואות ינתנו לתקופה של שנתיים, בעוד שההלוואות מהקרן לעסקים קטנים ניתנות לתקופה של חמש שנים; זאת מאחר וחברות גדולות ממונפות בשגרה מול הבנקים, והציפייה היא כי לאחר המשבר והחזרה לשגרה הן יחזרו למצב עסקים רגיל בכל הנוגע לאשראי מול הבנקים.

 

מי שאמור בסופו של דבר לחתום על הסיכום עם הבנקים הוא החשב הכללי, רוני חזקיהו - לפי התכנון לפני חג הפסח - כך שייתכנו שינויים של הרגע האחרון, במיוחד כאשר לוקחים בחשבון כי גם לאחר הסיכום בנוגע לקרן לעסקים קטנים נותרו מחלוקות בין החשב הכללי לבנקים. לכן, ייתכנו שינויים בימים הקרובים,. בכל מקרה, הקמת הקרן תלויה באישור ועדת הכספים שאמורה להקצות את הכסף לערבות המדינה.

 

חברות עם מחזור של בין 200 ל-400 מיליון שקל יוכלו לבחור בין קרנות הסיוע

 

לאחר שהרחיבו את תנאי הזכאות בקרן לעסקים קטנים, כך שתקרת הזכאות עלתה ממחזור של 100 מיליון שקל למחזור של 400 מיליון שקל, הבינו במשרד האוצר כי חברות גדולות שפועלות על אשראי שוטף מהבנק יתקשו להסתפק במגבלת האשראי שניתנת במסגרת הקרן להלוואות - של 8% מהעסק. ל"כלכליסט" נודע כי כעת החשב הכללי יאפשר לחברות שמחזור הפעילות שלהן נע בין 200 מיליון שקל ל-400 מיליון שקל לבחור האם לפנות לבנקים דרך הקרן לעסקים קטנים בבקשה לקבל הלוואה - ואז ליהנות מתנאים נוחים יותר (ריבית של פריים+1.5% ומימון הריבית לשנה הראשונה, ע.מ) או לפנות לבנקים באמצעות הקרן לעסקים גדולים - ואז אמנם לא לקבל בהכרח את גובה הריבית המובטח, כן ליהנות מהלוואות שיכולות להגיע ל-100 מיליון שקל.

 

הבנקים תומכים במהלך שיאפשר לחברות שזכאיות להלוואה במסגרת הקרן לעסקים גדולים לקבל הלוואות מהקרן השנייה, שכן גם כך, המחלקות הקמעונאיות שטיפלו באותה קרן התקשו לטפל באותם עסקים גדולים, שבשגרה עובדים מול המחלקות המסחריות שיטפלו בהלוואות שבמסגרת הקרן לעסקים גדולים.

x