$
בארץ

דיווח שוטף

עלה ל-9,248 מספר חולי הקורונה שאובחנו בישראל, 65 מתו מהנגיף

הסגר על המדינה נכנס לתוקף: אסור לצאת מהעיר; מאות ניידות משטרה יאכפו את הסגר ותיאסר התנועה בין יישובים שונים. הסגר הכללי יסתיים ביום שישי ב-06:00 בבוקר. ממחר בשעה 15:00 תיאסר היציאה מהבית לקניות מזון; יורחבו הבדיקות לדיירים בבתי אבות; הסכם עם חברת BGI הסינית על אספקת מיכשור וחומרים ל-10,000 בדיקות PCR

כלכליסט ו-ynet 21:5707.04.20

משבר הקורונה: עדכונים שוטפים מהארץ

 

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

מספר חולים בישראל: 

 

מספר מונשמים לעומת נפטרים:

 

 

 

21:38 - הסכם עם חברת BGI הסינית על אספקת מיכשור וחומרים ל-10,000 בדיקות PCR

 

משרד הבריאות ומשרד הבטחון חתמו על העסקה בשווי 90 מיליון שקל עם החברה הסינית BGI. לפי ההודעה, המכשירים יוצבו ב-6 מעבדות של קופות החולים בשבועיים-שלושה הקרובים, ויצטרפו לפעילות הבדיקות הקיימת במערכת. 

 

21:35 - עלה ל-9,248 מספר חולי הקורונה שאובחנו בישראל, 65 מתו מהנגיף

 

משרד הבריאות מסר כי מספר חולי הקורונה המאובחנים בישראל עלה ל-9,248 בני אדם, מהם 117 מונשמים. 149 מהם במצב קשה, 189 במצב בינוני ו-8,075 במצב קל. 65 בני אדם מתו מהנגיף. 22 מהמונשמים מאושפזים בבית החולים שיבא, 13 במעייני הישועה, 12 בהדסה עין כרם, 11 בשערי צדק ו-10 באיכילוב.

 

21:30 - בג"ץ הכשיר הערב את הסגר על בני ברק: "חלום בלהות במדינה דמוקרטית"

 

"זו הפעם הראשונה בתולדות מדינת ישראל, שהוטל סגר על עיר בתוך תחומי הקו הירוק. מטבע הדברים, החלטה חסרת תקדים זו מעוררת שורה של בעיות ביישום ההחלטה בשטח".

סגר על בני ברק סגר על בני ברק צילום: מאיר תורג'מן

 

"העתירה דנא, הגם שחוטאת פה ושם בהפרזה ובאנלוגיה לתקופות אפלות שראוי היה להימנע מהן, מבטאת מצוקה אותנטית של תושבי בני ברק, עיר ואם בישראל, שעליה הוטל סגר, בבחינת אין יוצא ואין בא בשעריה", כך כותב השופט יצחק עמית בפסק דינו שדחה את עתירת ארבעה עורכי דין תושבי העיר בני ברק, אליהם הצטרפה גם העירייה, לבטל את הסגר שהוטל על העיר.

 

נדמה שהטיפול בעתירה זו שבר את כל שיאי היעילות והמהירות. העתירה הוגשה אתמול, כבר היום בצהריים הגיבה העירייה ואחר הצהריים הגיבה המדינה. וכעבור כמה שעות פרסם בית המשפט העליון את פסק דינו. עמית, בהסכמת ענת ברון ויוסף אלרון, דחו את העתירה בהחלטה מנומקת וגם אמפטית, שמכילה גם את סבלם של העותרים וגם מצדיקה את פעולות המדינה, למעט אחת: הפעלת הצעדים ללא התייעצות עם העירייה.

 

 

"באירוניה מרה", כתב עמית, "הפך חג הפסח מחג החירות לחג ההתכנסות של המשפחה אל תוך עצמה, כלואה בינות ארבעה כתלים. הנה כי כן, כבדה יד הסגר על תושבי בני ברק עד מאוד ותעל שוועתם עד ירושלים, עד לבית המשפט העליון".

 

השופט עמית פורש תיאור ספרותי של האירוע: "המגיפה מוליכה אותנו בארץ לא זרועה, במחוזות ובמשעולים חוקיים וחוקתיים שלא שיערו ראשונים ולא חזו גם רואי השחורות. זכויות חוקתיות בסיסיות כמו הזכות לפרטיות, לקניין, לחופש העיסוק ולחופש התנועה בתוך ישראל נאלמות דום מול מונחים כמו סגר והסגר, כתר, מחסומי דרכים, איכון טלפונים על ידי השב"כ, ריחוק חברתי ועוד.

 

"כל אלה חולפים בסך לפנינו כמו חלום בלהה דיסטופי במדינה דמוקרטית שחירויות האזרח הן בבסיס קיומה. בימים של שגרה, אמצעים אלה היו נפסלים על אתר כבלתי חוקיים בעליל, אך הימים אינם ימים רגילים ומפני "שהשעה צריכה לכך" (יבמות צ, ע"ב, סנהדרין מו ע"א), אין מנוס אלא מלהלקות את הציבור, הגם שלא חטא ואינו ראוי ללקות".

 

בג"ץ קיבל את עמדת המדינה – גם לגופה וגם מן הטעם ש"אין דרכו של בית משפט זה להתערב בענייני מדיניות של הרשות והדברים אמורים במיוחד כאשר מדובר במדיניות המתבססת על נתונים מקצועיים מובהקים, וההחלטה היא בעלת אופי מקצועי מובהק הנתונה לסמכותה ולמומחיותה של הרשות".

 

השופטים מאמצים את חוות דעתו של האפידמיולוג ד"ר אודי קלינר ממשרד הבריאות שבשקלול כל הנתונים, "העיר בני ברק מהווה היום מוקד תחלואה חריג ומשמעותי שייפגע ביכולת המאמץ הלאומי להפחית את מקדם ההתפשטות".

  

צוין כי בנוגע לעיר בני ברק, מתקיימים כל הקריטריונים לצורך קביעה כאזור מוגבל, ובהתאם, דרושה הטלת מגבלות תנועה חמורות על העיר.

(משה גורלי)

 

21:07 - יורחבו הבדיקות לדיירים בבתי אבות ולאנשי צוות רפואי במרכזים הגריאטריים

 

משרד הבריאות החליט להרחיב את הבדיקות המבוצעות לחולים ולאנשי צוות רפואי במרכזים הגריאטריים ולדיירים של בתי אבות בהם התגלו הדבקות בקורונה. ההחלטה התקבלה באופן סופי לאחר ש-16 מהנפטרים מנגיף הקורונה היו דיירים של בתי אבות, ולאחר ביקורת חריפה שנמתחה על המשרד בדבר אוזלת יד והזנחה של קבוצת הסיכון המרכזית לתמותה מקורונה - אוכלוסיית הקשישים. בהודעה מטעם המשרד נכתב כי הבדיקות תתבצענה "באופן שמטופלים או דיירים או אנשי צוות רפואי המגלים תסמיני חום או תסמינים נשימתיים, שיעול או קושי בנשימה גם אם לא היה מגע של חולה, יבדקו לנגיף קורונה".

 

20:47 - נתניהו נבדק ונמצא כי אין לו קורונה; מחר יסיים את הבידוד

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו עבר היום בדיקה לגילוי קורונה והתוצאה הייתה שלילית - כלומר הוא לא חולה בקורונה. מחר יסיים נתניהו את הבידוד אליו נכנס לאחר שהתברר כי שר הבריאות יעקב ליצמן חולה בנגיף.

 

19:25 - בן 37 עם מחלות רקע קשות נפטר מקורונה בבית החולים השרון

 

חולה קורונה בן 37 עם מחלות רקע קשות שהיה מאושפז כשבוע, נפטר מקורונה בבית החולים השרון. מדובר באדם הצעיר ביותר שמת מהנגיף עד כה בישראל. מניין המתים מהנגיף עלה ל-61.

 

19:06 - החל הסגר ברחבי הארץ, מאות ניידות משטרה יאכפו אותו

 

החל מהשעה 19:00 נכנס לתוקף ברחבי הארץ הסגר הכללי עליו החליטה הממשלה לקראת חג הפסח. מאות ניידות משטרה יאכפו את הסגר. לפי התקנות במסגרת הסגר תיאסר התנועה בין יישובים ורשויות שונות. האיסור הוא על מעבר בין יישובים ובין רובעים בירושלים ואינו חל על עובדים חיוניים. הסגר הכללי יסתיים ביום שישי ב-06:00 בבוקר. ממחר בשעה 15:00 ייכנס לתוקפו העוצר, שבמסגרתו תיאסר גם היציאה מהבתים לצורך קניית מזון וייחסמו עשרות צירים מרכזיים ברחבי ישראל.

 

18:55 - גם נכי צה"ל יקבלו מענק מיוחד בסך 500 שקל

 

בהנחיית ראש הממשלה ובשיתוף משרד הביטחון והביטוח הלאומי, גם נכי צה"ל יקבלו מענק מיוחד בסך 500 שקל.

 

18:50 - שיעור האבטלה עומד הערב על 25.1%

 

היום, עד השעה 17:00 נרשמו 3,538 דורשי עבודה. מתחילת חודש מרץ נוספו 905,818 נרשמים חדשים – 88.9% מהם בחל"ת, 6.8% פוטרו. סה"כ דורשי עבודה: 1,053,538. שיעור האבטלה עומד על 25.1%.

 

17:55- הצעת חוק: משיכת כספים מקופות הגמל עד 10,000 שקל פטור ממס

   

ח"כ עידן רול (יש עתיד-תל"ם) הניח על שולחן הכנסת הצעת החוק "הלוואה עצמית", הקובעת כי עמיתים בקופות גמל יוכלו למשוך כספים מהקופה, מרכיב התגמולים, עד לסכום של 10,000 שקל, בפטור מלא ממס.

 

"אנחנו נמצאים בשעת משבר כלכלי שלא ידענו כמותה ולרבים בציבור אין איך לגמור את החודש. אין די ברשת הביטחון הסוציאלית ובכספי הסיוע הממשלתיים בכדי לסייע לכלל הציבור לעמוד על הרגליים", הסביר.

 

״הממשלה חייבת להוריד חסמים, להזרים חמצן למשק ולאפשר לציבור לעשות שימוש בכל הכספים שעומדים לרשותו. ברור לי כי קופות גמל הם חסכון לטווח ארוך וכי רצוי שלא לעשות בהם שימוש, יחד עם זאת הצעת החוק שלי תספק אויר לנשימה לשכירים ועצמאים המתקשים כלכלית בתקופה זו ותסייע להם לצלוח את המשבר הכלכלי החריף בו אנו נמצאים".

(צבי זרחיה)

 

17:15 - משרד הכלכלה עורך ביקורות נגד מפקיעי מחירים

 

שר הכלכלה אלי כהן הודיע כי מינהל האכיפה מבצע ביקורות בחנויות על מוצרים אשר מחירם בפיקוח. זאת בעקבות תלונות על הפקעת מחירים. באחת הביקורות התגלה כי בעל עסק לממכר מזון שפועל בראשון לציון הפקיע מחירי ביצים. האכיפה צפויה להתבצע לאורך ימי חג הפסח.  אתמול הודיעה הממונה על התחרות מיכל הלפרין כי תפעל נגד עסקים שינצלו את התקופה להתנהלות "אנטי תחרותית". (נורית קדוש)

 

תור לקניית ביצים בגבעתיים תור לקניית ביצים בגבעתיים

 

 

16:52 - פניה לנתניהו: "ללא הלוואה בערבות המדינה, אל על תקרוס"

 

דובי אמיתי יו"ר נשיאות המגזר העסקי ויו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד  פנו לרה"מ בנימין נתניהו וכתבו כי "ללא מתן הלוואה בערבות המדינה, אל על תקרוס". עדו ציינו כי "המציאות בעת הנוכחית הוכיחה לנו שוב ושוב כי עצמאות תעופתית חיונית ליכולת המדינה לדאוג לאזרחיה. אל על היא נכס אסטרטגי ראשון בחשיבותו והסירוב להעמיד ערבות מדינה להמשך קיומה, שערורייתי ומעלה תהיות קשות. אנו קוראים להתערבותך המיידית". (נווית זומר)

 

דובי אמיתי דובי אמיתי צילום: יאיר שגיא

 

 

15:10 - התחבורה הציבורית נערכת, עומס בכבישים לקראת החמרת הסגר

 

הרשות לתחבורה ציבורית שבמשרד התחבורה אישרה לפני שעה קלה שכלל הפעלת מערכי האוטובוסים והרכבת הקלה בירושלים שעוד עובדים היום, תוקפא בימי חג הפסח, והחל מהערב בשעה 20:00. במהלך חול המועד, בימים ראשון ושני, תחודש פעילות התחבורה הציבורית במתכונתה הנוכחית, ותופסק שוב בערב החג השני. החל מיום שני בשעה 20:00 ועד לבוקר יום חמישי לאחר חול המועד.

 

באופן מפתיע, המהלך יתבצע רק ביישובים היהודיים, זאת כחלק מהוראות הממשלה לעניין הסגר. פעילות התחבורה הציבורית תתחדש במתכונת חלקית ועד 25% מסך השירותים ביום ראשון, 12 באפריל. ביישובים הערביים תופסק פעילות הקווים הבינעירוניים, ומערכי התחבורה הציבורית יפעלו רק בתוך היישובים. הפעילות במגזר הערבי תופסק ביום חמישי בשעה 20:00 בערב ולמשך סוף השבוע.

 

 

עומס בכביש 4 במחלף אלוף שדה עומס בכביש 4 במחלף אלוף שדה צילום: נתיבי ישראל

 

בתוך כך, בחברת נתיבי ישראל (מע"צ לשעבר) מדווחים על עומסים גבוהים בהיקף של כ-45%, בעיקר בכבישים הבינעירוניים, וזאת בהשוואה לנפח התנועה בפברואר. על פי נתוני חברת קופל, שמפעילה שירותי גרירה לרכבים פרטיים, בימים האחרונים נרשמה לטענתם עלייה של 30% בכמות גרירות הרכבים ביחס לחודש פברואר - זאת על אף הגבלות התנועה של משרד הבריאות. (ליאור גוטמן) 

 

הרכבת הקלה בירושלים הרכבת הקלה בירושלים צילום: דוברות המפלגה כולנו

 

14:30 - אושר בקריאה ראשונה: מענקים בסך 500 שקל להורים לילדים ולמקבלי קצבאות

 

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת החוק להעניק מענקי סיוע בסך 500 שקל למקבלי קצבאות שונות ולהורים לילדים לקראת חג הפסח. ההצעה הועברה לוועדת הכספים להכנתה לקריאה שנייה ושלישית והכוונה היא לאשרה עוד היום, כדי שהמליאה תחוקק את הצעת החוק בקריאה השנייה והשלישית עוד היום.

 

לאחר מאבק של ח"כ איציק שמולי, אושרה דרישתו להגדיל את המענקים המיוחדים ב-450 שקל נוספים ל-350 אלף קשישים סיעודיים ומקבלי השלמת הכנסה. כך, הוחלט כי עבורם המענק הכולל יעמוד על 950 שקל לכל קשיש עני או סיעודי.

(צבי זרחיה)

 

14:00 - צו יחייב חבישת מסכות בציבור החל מיום ראשון

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב חתם על צו שמחייב את האזרחים בחבישת מסיכות בציבור. הצו ייכנס לתוקף ביום ראשון בשעה 7:00. הוראות חבישת מסיכה לא יחולו על קטין מתחת לגיל 6, אדם שמחמת מוגבלות נפשית, שכלית או רפואית מתקשה באופן משמעותי בשימוש במסכה, אדם השוהה בכלי רכב, במבנה או בחדר במבנה ללא אדם נוסף או אדם השוהה במקומות כאמור עם אנשים הגרים באותו מקום איתו.

 

13:40 - הממשלה אישרה את הסגר בפסח: יתחיל היום ב-19:00, יוחרף מחר ב-15:00

 

הממשלה אישרה היום את המגבלות החדשות בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, לקראת ליל הסדר. השרים אישרו בישיבה טלפונית את התקנות שעל חלקן הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרתו אמש. לפי התקנות, יתחיל סגר היום ב-19:00, לפיו אנשים לא יוכלו לצאת מהערים בהן הם מתגוררים, עד יום שישי ב-07:00, אז יחזרו לתוקפן ההגבלות הרגילות. לפני ליל הסדר יוחרפו ההגבלות, ויהיה אסור להתרחק יותר ממאה מטרים ממקום המגורים, ממחר ב-15:00 ועד יום חמישי ב-07:00.

 

13:15 - בית החולים מעייני הישועה בבני ברק הודיע שלא יוכל לקבל עוד מונשמים

 

בית החולים מעייני הישועה בבני ברק הודיע היום למשרד הבריאות, כי לא יוכל יותר לקבל חולים מונשמים עקב מחסור במוניטורים. לפי בית החולים, הדרישה למכשירים לניטור חולים מונשמים הועברה למשרד הבריאות, אולם הציוד שהגיע היה לא מתאים. כרגע מאושפזים בבית החולים 12 חולים מונשמים, לאחר ששלושה נגמלו ממכונות ההנשמה.

 

בעקבות הפרסום ב-ynet, קרא מנהל בית החולים איכילוב בתל אביב, פרופ' רוני גמזו, למשרד הבריאות ולמנהל מעייני הישועה פרופ' מוטי רביד: "תעבירו אלינו מונשמים. איכילוב ערוך ומוכן לקבלתם באופן מיידי למען בריאות אחינו, תושבי בני ברק".

 

על-פי הנתונים שהוצגו באחד מדיוני "ועדת הקורונה" בכנסת, שהתכנסה לראשונה לפני כשבועיים, בישראל 1,437 מכונות הנשמה פנויות בלבד ובסך הכול כ-2,100 מכונות הנשמה זמינות. לאחר הדיון עדכן משרד הבריאות כי בפועל המספר גבוה משמעותית ועומד על כ-2,800, וכי מכונות ההנשמה בצה"ל לא נספרו. 

 

13:00 - נחתם הסכם שיאפשר להפעיל את מעבדות הקורונה 24/7

 

עובדי המעבדות ומשרד האוצר חתמו על הסכם שיאפשר לכל 29 המעבדות לבדיקות קורונה לעבוד 24/7. כל משמרת תימשך 12 שעות ותהליך הגיוס של כוח האדם יחל בימים הקרובים. בקרב עובדי המעבדות מעריכים שההסכם יאפשר הגדלה של פי שלושה בכמות הבדיקות. 

 

12:15 - מסתמן: הקרן לסיוע לעסקים גדולים תעניק הלוואות של 100 מיליון שקל לשנתיים

 

מסתמן כי קרן להלוואות בערבות מדינה לעסקים גדולים, בהיקף של 6 מיליארד שקל, תעניק הלוואות בסך של עד 100 מיליון שקל למשך שנתיים, עם 'גרייס' המאפשר להתחיל את תשלום הריבית רק לאחר שנה.

 

בימים האחרונים ניסו במשרד האוצר לקדם את הסיכום עם הבנקים בנוגע לפרטי הקרן, במטרה להציגה לציבור עוד לפני חג הפסח. מאחר ומדובר בערבות שנותנת המדינה לבנקים, והם אלו שמעניקים את ההלוואות בפועל, תנאי הקרן צריכים להקבע בהסכמה - מה שעיכב עד כה את הגדרת הפרטים. זאת, למרות ששר האוצר הצהיר על הקרן לסיוע לעסקים גדולים לפני יותר משבוע. (עמרי מילמן)

 

12:00 - 52 אלף תלמידים בחינוך המיוחד יחזרו ללימודים לאחר פסח

 

52 אלף תלמידים בבתי הספר החינוך המיוחד יחזרו ללימודים לאחר הפסח בקבוצות קטנות של 8 עד 10 תלמידים. כך מסר סמנכ"ל ומנהל אגף בכיר חירום וביטחון במשרד החינוך, אריה מור, לוועדת החינוך של הכנסת בראשות ח"כ ניצן הורוביץ. בסך הכל ייפתחו 2,400 גני ילדים של החינוך המיוחד ועוד 426 בתי ספר. לא מדובר בתלמידי החינוך המיוחד הלומדים בבתי הספר הרגילים. (שחר אילן) 

 

10:45 - בן 90 מת מקורונה בבי"ח וולפסון, מניין המתים עלה ל-60

 

קשיש בן 90 מת מנגיף הקורונה בבית החולים וולפסון שבחולון. מניין המתים מהנגיף בישראל עלה ל-60.

 

10:40 - מענקי סיוע בסכום כולל של כחצי מיליארד שקל הועברו עד כה לכ-122 אלף עצמאים

 

לפי נתוני רשות המסים, מאז נפתחה האפשרות להגשת בקשות לקבלת מענק סיוע לעצמאים בעקבות התפשטות נגיף הקורונה ועד אתמול בחצות, נמצאו כ-122 אלף עצמאים זכאים למענק בסכום כולל של כחצי מיליארד שקל שכבר הועבר לחשבונם. תשלום ממוצע למענק לעצמאי עומד על 4,074 שקל. עצמאים שיגישו בקשה היום (07/04/2020) יוכלו לראות את הכסף בחשבונם במהלך חול המועד פסח. יחידת המחשוב ברשות המסים תמשיך לפעול במהלך ימי חול המועד על מנת לתת מענה לעצמאים, ובקשות שיוגשו במהלך החג יטופלו.  

שוק מחנה יהודה סגור שוק מחנה יהודה סגור צילום: יואב דודקביץ

 

9:30 - ההייטק מתגייס לטובת העסקים הקטנים

 

קמפיין חברתי חדש, #שלמועכשיו, בהובלת חברת הפינטק הישראלית Fundbox, קורא לחברות ארגונים וגופים ציבוריים להקדים תשלומים לעסקים קטנים וספקים עצמאיים, על מנת לסייע להם לצלוח את משבר הקורונה. בפאנדבוקס הישראלית, שמספקת פתרונות פיננסים לעסקים קטנים בארה"ב לניהול תזרים מזומנים, מדגישים כי לא מדובר בקריאה לתרומות אלא במעבר לתשלום מיידי לספקים עבור שירותים או מוצרים שכבר נרכשו וסופקו על ידם.

 

על פי הערכות, סך החוב לעסקים קטנים, פרילאנסרים ועצמאים בישראל מצד עסקים אחרים עומד על 5-7 מיליארד שקלים בכל רגע נתון. זאת בעקבות תשלום בתנאי שוטף + באופן שיוצר מצוקה תזרימית, במיוחד בעתות משבר ומיתון. (מאיר אורבך) 

 

09:00 - מספר חולי הקורונה עלה ל-9,006

 

מספר חולי הקורונה המאומתים בישראל עלה ל-9,006, מהם 153 במצב קשה. מספר המונשמים עומד על 113. עד עתה מתו מהנגיף 59 בני אדם.

 

מספר חולים בינוני וקשה: 

 

08:45 - תורים ארוכים במרכולים

 

דיווחים על תורים ארוכים במרכולים עולים שעות ספורות לפני ששרי הממשלה יתכנסו לישיבת ממשלה טלפונית, שבמסגרתה יאשרו את ההגבלות החדשות, שעל חלקן הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרתו אמש. נתניהו אמר כי הסגר יסתיים ביום שישי בבוקר, והעוצר שלפני הסדר יחל ב-18:00, אבל לפי מסמך התקנות, הסגר הכללי יימשך עד שבת ב-20:00 בערב – והעוצר יחל ב-14:00. 

תור לחנות שמוכרת ביצים בגבעתיים, הבןקר תור לחנות שמוכרת ביצים בגבעתיים, הבןקר

 

08:30 - הכנסת אישרה מתן מענק של 500 שקל לכל משפחה עם ילדים

 

מליאת הכנסת אישרה הלילה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק יסוד: משק המדינה (הוראת שעה לשנת 2020) ובו הגדלת תקציב המדינה המאפשר מתן מענק של 500 שקל עבור כל ילד במשפחה (עד הילד הרביעי) של משבר הקורונה. 62 חברי כנסת הצביעו בעד ההצעה, ללא מתנגדים.

 

08:00 - בגלל שגיאה בהזנה: נבדקים בריאים שוב התבשרו כי חלו בקורונה

 

למספר נבדקים מקופות החולים נמסר באפליקציה שלשום בלילה כי נדבקו בקורונה, אך למחרת קיבלו הודעה טלפונית מהקופה שבישרה כי חלה טעות בהזנת תוצאות הבדיקה. מקור הטעות: הזנה שגויה של פרטי הנבדקים ובקידוד התוצאות.

 

שלשום בלילה קיבלו חלק מקופות החולים את ההודעה לפיה מעבדת הקורונה בבית החולים וולפסון שלחה תוצאות שאינן תקינות. שתיים מהקופות סיפרו כי לכ־40 מבוטחים הוזנה תוצאה שגויה. "אנחנו לא יודעים מדוע נגרמה הטעות", אומר גורם במעבדות הרפואיות, "זו יכולה להיות טעות הקלדה של גורם אנושי".

 

לטענתו, "ברגע שתוצאות הבדיקות מוזנות באופן ידני למחשב, עלולות לקרות תקלות" שכן התוצאות מועברות מהמעבדה למשרד הבריאות ומשם לקופה. "בכל אחת מהתחנות הללו יכולה להיווצר טעות”.

 

מבית החולים וולפסון נמסר אתמול: "הייתה תקלה נקודתית שנמשכה שעתיים בשידור נתונים של בדיקות שהתבצעו ב־19־22 במארס. הממשק עם משרד הבריאות לא היה פעיל ולכן נדרש דיווח בדיעבד. הבדיקות במעבדה בוצעו כהלכה, התוצאות מהימנות, והאנשים קיבלו במועד תשובות נכונות. ברגע שהתגלתה התקלה היא תוקנה מיד".

 

 צילום: גטי אימג'ס

 

07:50 - בן 80 מת מקורונה בבי"ח השרון, מניין המתים בישראל עלה ל-58

 

חולה קורונה בן 80 מת בבית חולים השרון בפתח תקווה. החולה סבל ממחלות רקע והיה מונשם כמה שבועות. בכך עלה מניין המתים מקורונה בישראל ל-58.

 

07:30 - הממשלה צפויה לאשר: הסגר יורחב עד שבת בערב

 

הסגר והעוצר של חג הפסח יובאו לאישור הממשלה הבוקר (ג') ב-10:00 - וצפויים להיות אף ארוכים יותר מכפי שאמר ראש הממשלה אמש. השרים יתכנסו לישיבת ממשלה טלפונית במסגרתה יאשרו את ההגבלות החדשות, שעל חלקן הודיע נתניהו בהצהרתו. נתניהו אמר כי הסגר יסתיים ביום שישי בבוקר והעוצר שלפני ליל הסדר יחל ב-18:00, אבל לפי מסמך התקנות, הסגר הכללי יימשך עד שבת ב-20:00 בערב - והעוצר יחל ב-14:00.

 

שוטר בבני ברק שוטר בבני ברק צילום: צילום: איי אף פי

 

x