$
בארץ

משבר הקורונה

הממשלה אישרה את הסגר בפסח: יתחיל היום ב-19:00, יוחרף מחר ב-15:00

המגבלות החדשות: מ-19:00 לא ניתן יהיה לצאת מהעיר, ושעה לאחר מכן תיפסק התחבורה הציבורית. הסגר יוחרף מחר ב-15:00, וייאסר להתרחק יותר מ-100 מטר ממקום המגורים. מנכ"ל משרד הבריאות חתם על צו המחייב חבישת מסכות

איתמר אייכנר, ynet 13:4207.04.20

הממשלה אישרה היום (שלישי) את המגבלות החדשות בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, לקראת ליל הסדר. השרים אישרו בישיבה טלפונית את התקנות שעל חלקן הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרתו אמש. לפי התקנות, יתחיל סגר היום ב-19:00, לפיו אנשים לא יוכלו לצאת מהערים בהן הם מתגוררים, עד יום שישי ב-07:00, אז יחזרו לתוקפן ההגבלות הרגילות.

   

לפני ליל הסדר יוחרפו ההגבלות, ויהיה אסור להתרחק יותר ממאה מטרים ממקום המגורים, ממחר ב-15:00 ועד יום חמישי ב-07:00.

 

בתוך כך, מנכ"ל משרד הבריאות אף חתם על צו המחייב חבישת מסכות, והוא ייכנס לתוקפו ביום ראשון ב-07:00.

 

 

 

 

כביש מכבים ריק כביש מכבים ריק צילום: דוד הכהן

 

בהתאם להגבלות, מהיום מ-19:00 עד יום שישי ב-07:000 "לא יוכל אדם להצטייד במזון, תרופות ומוצרים חיוניים וקבלת שירותים חיוניים, אלא ביישוב מגוריו. זאת, למעט אם ביישוב מגוריו לא קיימים שירותים אלה, ואז יוכל לקבלם ביישוב הסמוך ליישוב מגוריו. יציאה ממקום מגורים, של יחיד או של אנשים הגרים באותו מקום, תתאפשר בשטח ציבורי ולמרחק של עד מאה מטרים ממקום המגורים".

 

 

מחר ייסגרו הסופרמרקטים מוקדם יחסים, ומ-15:00 עד יום חמישי ב-7:00 תיאסר גם הצטיידות במזון ביישובים שמרבית תושביהם יהודיים, כך נכתב. עד שעה זו החנויות יהיו פתוחות, ויתאפשרו גם שירותי משלוחים.

 

התחבורה הציבורית, למעט מוניות, תופסק לחלוטין בשעה 20:00, ותתחדש ביום ראשון בבוקר. האיסור יחול גם על טיסות בינלאומיות. ביישובים ערביים תהיה תחבורה ציבורית עירונית בלבד עד יום חמישי ב-20:00, אז תופסק עד יום ראשון בבוקר. ממסמך התקנות לא ברור אם יאושר לצאת מהיישוב לצורך עבודה המוגדרת חיונית, אך דובר משרד הבריאות הבהיר כי מעבר ילדים בין הורים גרושים ימשיך להתבצע.

  

ירושלים תחולק לשבעה רובעים, ולא ניתן יהיה להסתובב בין הרובעים. בגרסה הקודמת אמורות היו להיחסם 15 שכונות, חרדיות בעיקרן, ובגרסה זו של התקנות נמנעה ההחלטה. היועץ המשפטי של משרד הבריאות, עורך הדין אורי שוורץ, הבהיר אחרי אישור התקנות כי "מותר לצאת מהבית על מנת לסייע לאדם עם מגבלה רפואית או מצוקה, אך הסעה לעיר אחרת אינה מותרת כשלעצמה. משלוחים ממרכולים וממסעדות יחודשו בשישי".

  

עוד הבהיר כי בני משפחות של חולים סיעודיים או כאלה המאושפזים בבתי חולים, יכול לצאת מהבית, וכי ההוראות לא תקפות על יישובים עם רוב לא יהודי. עם זאת, ציינו במשרד הבריאות כי אחרי תחילת העוצר מחר יהיה ניתן לצאת עם כלבים לטיול, בטווח מאה המטרים.

 

שיבת הממשלה הטלפונית לאישור התקנות הייתה אמורה להתחיל כבר בחצות, אך מזכיר הממשלה צחי ברוורמן הודיע לשרים כי עקב השעה המאוחרת ובהתחשב בכך שניסוח תקנות נוספות במשרד האוצר טרם הושלם, הוחלט כי ישיבת הממשלה תתקיים בבוקר בשעה 10:00. עם זאת, סמוך לשעה זו התבשרו השרים כי הישיבה תידחה בשל עיכוב בהשלמת התקנות במשרדים השונים, והיא החלה בצהריים.

 

 

ההחלטות אושרו פה אחד, כשההחלטה להתחיל את הסגר ב-19:00 התקבלה לבקשת השר אופיר אקוניס, לאחר שבתחילה דובר על שעה מוקדמת יותר. בנוגע לסגר מחר, השר לביטחון פנים גלעד ארדן ביקש לסגור את המרכולים בשעה 14:00, ולבסוף נתניהו החליט כי הם ייסגרו ב-15:00. שר הביטחון נפתלי בנט לא השתתף בישיבה, ולא הצביע על התקנות.

x