$
בארץ

נתניהו: ממחר סגר כללי; אחרי הפסח נצא בהדרגה מהסגר

ראש הממשלה הורה על איסור יציאה מהערים ממחר ב-16:00, ועל איסור יציאה מהבתים למרחק של יותר מ-100 מטר בליל הסדר. הסגר יסתיים ביום שישי ב-7:00. נתניהו ציין לצד זאת כי ניכרת מגמת שיפור במלחמה בנגיף: "אם היא תימשך, נוכל לצאת בהדרגה אחרי פסח"

ynet 21:3606.04.20

החמרה דרמטית בהגבלה בתנועת האזרחים תחל יממה לפני ליל הסדר ותימשך עד יום שישי: ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (יום ב') על שורת צעדים שנועדו לצמצם עד למינימום האפשרי את סכנת ההדבקה בנגיף קורונה במהלך החג, והדגיש כי אחרי חג הפסח תיתכן יציאה מסוימת מהמשבר.

 

 

"פסח לא יהיה פורים, כל משפחה תסב לליל הסדר לבדה. תחגגו רק עם המשפחה שנמצאת עכשיו איתכם בבית", אמר נתניהו בהצהרה שנשא ממעונו בירושלים. "הערב הממשלה תחליט על סגר כללי ברחבי המדינה. ממחר ב-16:00 אחר הצהריים תישארו בערים וביישובים שלכם. הסגר הכללי יימשך עד יום שישי בשעה 07:00 בבוקר".

 

ראש הממשלה אמר עוד כי "ביום רביעי, לפני ליל הסדר, כל אחד ואחד נשאר בביתו משעה 18:00 עד למחרת בשעה 07:00 בבוקר. אני יודע שיש פה הכבדה גדולה, אבל פשוט אין ברירה. אנחנו נאכוף את הסגר בנחישות.

 

"אני מבקש מכם למלא אחר ההנחיות שלנו ולעשות זאת במשמעת עצמית ואחריות אישית. תעשו זאת למענכם, למען יקיריכם, למען השוטרים והשוטרות, החיילים היקרים שלנו שיחד עם צוותי הרפואה ומד"א עושים מלאכת קודש. מלאכים בלבן, מלאכים במדים".

 

 
נתניהו הערב נתניהו הערב צילום: לע"מ

 

 

נתניהו הוסיף: "בד בבד עם ההקשחה בהנחיות, אני שמח לומר שיש סימים חיוביים באופק, אבל אני מבקש לא להיכנס לשאננות. אנו מתקדמים בהכנות לתרחישי היציאה מההסגר. זה יקרה רק אחרי חג הפסח והמימונה וכללים יופעלו גם על החגים של אחינו הלא יהודים. יש אפשרות ריאלית שאם המגמות החיוניות יימשכו נצא בהדרגה אחרי חג הפסח והמימונה".

 

ראש הממשלה ציין: "אזרחי ישראל - זה תלוי בכם, במידת מילוי ההוראות הקשות שאנו מורים לכם לטובת הכלל. היציאה תיעשה על פי רמות הסיכון באוכלוסייה. הבטוחים ייצאו ראשונים ומי שיימצאו בסיכון הגדול ביותר ייצאו אחרונים. הם יישארו ככל שניתן בבידוד".

 

המגבלה בליל הסדר לא תחול על יישובים ערביים. ביישובים אלה יחול רק האיסור לצאת מתחומם. מעבר לכך תהיה אכיפה מוגברת ביישובים ובשכונות שבהם יש אחוזי תחלואה גבוהים. בירושלים יוטל כפי הנראה סגר על מרחבים שכונתיים שמהם תיאסר היציאה. כל זאת, מחשש שאנשים יעשו את הסדר במשפחותיהם.

 

ברקע ההחלטה על החמרת ההגבלות, התנהל ויכוח בנושא מועד תחילת הסגר. במשרד הבריאות רצו להתחיל את העוצר בליל הסדר כבר בשעה 18:00 בערב, בעוד השר לביטחון הפנים גלעד ארדן רצה שהעוצר יוקדם ויוחל כבר ב-12:00 או 14:00 בצהריים. בנוסף שוקלים גם לבטל את התחבורה הציבורית לפני כניסת החג, אולם בתי מרקחת יישארו פתוחים ותותר תנועה לצרכים הומניטריים ורפואיים.

 

מניין הנדבקים בקורונה בישראל עלה הערב ל-8,904. בבתי החולים מאושפזים 140 בני אדם במצב קשה, מהם 109 מונשמים. 57 בני אדם נפטרו מסיבוכי הנגיף - שמונה מהם היום.

 

"אנחנו בשבוע גורלי לעולם ולמדינת ישראל", אמר נתניהו בפתח דבריו הערב. "הוא גורלי כי בקרב הבלימה מול הקורונה הימים הללו יקבעו את הכיוון. התקדמות או נסיגה ולאנשים רבים חיים או מוות. בניו יורק המגפה משתוללת, הנשיא טראמפ אמר לאזרחי ארה"ב שהרע מכול עדיין לפניהם. באירופה המדינות מוכות הקורונה הצליחו להקטין במעט את מספר המתים. זה נותן אופטימיות אבל התמונה מוסיפה להיות קודרת".

x