$
בארץ

דיווח שוטף

מספר הנדבקים עומד על 8,904, מהם 140 במצב קשה

נתניהו הודיע: סגר כללי ממחר ב-16:00, עוצר יציאות מהבתים בליל הסדר; התייצבות במספר המונשמים, מניין המתים עומד על עומד על 57; פורסם לוח הבגרויות החדש; הערכה באוצר: השבתה לחודשיים תביא לגירעון של 13.6%; שיעור האבטלה במשק עלה ל-25.1%; מספר הנדבקים ברצועת עזה עומד על 13

כלכליסט ו-ynet 23:4406.04.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

23:00 - רצועת עזה: עלה ל-13 מניין הנדבקים בקורונה; בחמאס מתריעים: הבדיקות יאזלו

 

משרד הבריאות של חמאס ברצועת עזה הודיע כי אדם נוסף אובחן כחולה בנגיף הקורונה. נמסר כי הוא שהה בבידוד, ולפיכך עלה מניין הנדבקים בנגיף ברצועה ל-13. מוקדם יותר התריע משרד הבריאות בעזה כי ערכות הבדיקה לגילוי הנגיף ברצועה יאזלו הלילה. במשרד קראו לגורמים הרלוונטיים לספק בהקדם האפשרי ערכות בדיקה. מתחילת המשבר סיפקו הרשות הפלסטינית, ארגון הבריאות העולמי ומדינות תורמות, אלפים בודדים של ערכות בדיקה לגילוי קורונה. בשל המחסור בערכות, עורך חמאס מספר מצומצם מאוד של בדיקות.

(אליאור לוי, ynet)

 

21:35 - נתניהו: ממחר ב-16:00 - איסור יציאה מהערים; בליל הסדר - עוצר

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (ב') על החמרה דרמטית בהגבלה בתנועת האזרחים בחג הפסח."כל משפחה תסב לליל הסדר לבדה. תחגגו רק עם המשפחה שנמצאת עכשיו איתכם בבית", אמר נתניהו בהצהרה שנשא ממעונו בירושלים. "הערב הממשלה תחליט על סגר כללי ברחבי המדינה. ממחר ב-16:00 אחר הצהריים תישארו בערים וביישובים שלכם".

 

לפי ההצעה, בליל הסדר עצמו יוטל בכל רחבי הארץ עוצר מלא החל משעות הערב, ותיאסר יציאה של אזרחי ישראל מבתיהם. המגבלה בליל הסדר לא תחול על יישובים ערביים. ביישובים אלה יחול רק האיסור לצאת מתחומם.

 

21:20 - משרד הבריאות: 8,904 נדבקו בקורונה, התייצבות במספר המונשמים

 

מניין הנדבקים בנגיף הקורונה בישראל עלה ל-8,904 בני אדם, מהם 140 במצב קשה ו-109 מונשמים. מנתוני משרד הבריאות עולה כי 57 בני אדם נפטרו מהנגיף עד כה, 670 בני אדם החלימו. ביממה האחרונה נוספו עוד 474 מאובחנים - מדובר בעלייה של 5.6% במספר החולים. לצד זאת, נרשמה התייצבות במספר החולים המונשמים. 

 

הנפטרת ה-57 היא אישה בת 74 שהתגוררה בבית אבות, ונפטרה בבית החולים מעייני הישועה בבני ברק. מבית החולים נמסר כי היא סבלה ממחלות רקע.

 

20:15 - מסתמן: הסגר הכללי - ממחר ב-16:00 עד שישי בבוקר

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לשאת ב-21:15 הערב (יום ב') הצהרה ובה הוא אמור להתייחס להחלטה אפשרית על הטלת סגר על כל הערים בישראל ממחר ועד יום שישי. על פי ההצעה שככל הנראה תובא לאישור הממשלה, הסגר יוטל ממחר ב-16:00 אחר הצהריים, אז תיאסר היציאה מכל הערים בישראל כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה בליל הסדר ובחג. רק ביום שישי יוחזר המצב לקדמותו, והתנועה בימי החג תתאפשר רק במקרים חריגים.

 

לפי ההצעה, בליל הסדר עצמו יוטל בכל רחבי הארץ עוצר מלא החל משעות הערב ותיאסר יציאה של אזרחי ישראל מבתיהם. מעבר לכך תהיה אכיפה מוגברת ביישובים ובשכונות שבהם יש אחוזי תחלואה גבוהים. בירושלים יוטל כפי הנראה סגר על מרחבים שכונתיים שמהם תיאסר היציאה. כל זאת, מחשש שאנשים יעשו את הסדר במשפחותיהם.

 

 

כבישים ריקים בשל מגפת הקורונה כבישים ריקים בשל מגפת הקורונה צילום: דוד הכהן

 

 

הערב ראש העיר בני ברק אברהם רובינשטיין וסגניו העבירו פנייה דחופה לראש הממשלה נתניהו, כדי שזה ישווה את ההגבלות על העיר בני ברק לשאר הערים המוגבלות ובאותה מתכונת, "כך שיתאפשרו לבני ברק תנאי קיום מינימליים ואפשריים". לפי המכתב, "בני ברק נתונה בסגר הרמטי זה יומיים, וזאת לאחר סגר חלקי ונושם של כשבוע ימים. מאות אלפי התושבים, המשפחות ברוכות הילדים, כלואים בבתיהם זה כשלושה שבועות ויותר".

 

במכתב נאמר כי "יותר מ-200 אלף תושבי העיר כלואים יחד עם למעלה מאלף חולים מאומתים בשטח מוניציפלי קטן-ממדים, בתוככי דירות צפופות ובמגע אובססיבי ותמידי עם החולים. מה צריך יותר מזה כדי להפוך את העיר למדגרה אחת גדולה והמונית, ה' ישמרנו? כעת, כולם מודים שהמספרים נופחו מעל ומעבר, והובנו ופורשו שלא כדין. קרוב ל-200 אלף תושבים לכאורה נקיים, סובלים על לא עוול בכפם. עוד ידובר על ההתמודדות עם בהפיכת העיר בני ברק למצורעת".

(איתמר אייכנר)

 

20:00 - מנכ"ל משרד הבריאות נבדק לקורונה ונמצא שלילי

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב קיבל תוצאה שלילית לבדיקת קורונה שעבר. ממשרד הבריאות נמסר כי הוא ימשיך את תקופת הבידוד במתקן בבית החולים שיבא, בהתאם להנחיות המשרד. בר סימן טוב נכנס לבידוד לאחר שבא במגע עם שר הבריאות יעקב ליצמן שאובחן כחולה בנגיף הקורונה.

(אדיר ינקו)

 

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב צילום: לע"מ

 

18:45 - שיעור האבטלה עומד על 25.1%; כ-62 אלף דורשי עבודה חדשים עד כה באפריל

 

שירות התעסוקה פירסם עדכון נוסף הערב (ב'), לפיו עמוד שיעור האבטלה על 25.1%. במהלך היום נרשמו כ-3,500 דורשי עבודה נוספים, ולפיכך מתחילת המשבר - כלומר, תחילת חודש מרץ - ועד היום נרשמו 905,818 נרשמים חדשים – 88.9% מהם בחל"ת, 6.8% פוטרו. סך כל דורשי העבודה כעת עומד על 1.053 מיליון.

 

בחודש אפריל נרשמו עד כה כ-62 אלף דורשי עבודה, כאשר שיעור החל"ת כסיבת ההתייצבות עומד על 81.1% בלבד - בעוד שפיטורים כסיבת התייצבות קופצים ל-11.2%. 

 צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

17:55 - הנפטרת ה-56 מקורונה: יפה נגר, שהתגוררה בבית האבות משען בבאר שבע

 

יפה נגר, בת 90 שהתגוררה בבית האבות משען בבאר שבע, נפטרה מנגיף הקורונה. היא הועברה לבית אבות ביפו לאחר שהתגלה כי נדבקה. היא הנפטרת ה-56 מנגיף הקורונה בישראל והשביעית מבית האבות בבאר שבע.

(אילנה קוריאל)

 

17:45 - משלוח ראשון של תרופה שנמצאה יעילה לטיפול בקורונה הגיע לארץ מיפן

משלוח ראשון של התרופה "אביגן", שנמצאה יעילה לטיפול בנגיף הקורונה בשלבי התפתחות המחלה הראשונים, הגיע לישראל במסגרת שיתוף פעולה של שגרירות ישראל ביפן, משרד החוץ, משרד הבריאות, חמ"ל הרכש ובתי החולים הדסה ואיכילוב. המשלוח הגיע במסגרת קשרים עם חברת "פוג'יפילם" היפנית, וישראל היא אחת המדינות הראשונות בעולם שקיבלה את התרופה לידיה. התרופה עברה אישור של משרד הבריאות, והניסוי בה צפוי להתחיל בקרוב בבתי החולים הדסה, איכילוב, סורוקה ופוריה.

(איתמר אייכנר)

 

16:50 - מסתמן: עוצר בליל הסדר, סגר על כל הערים החל ממחר

 

בהצעה שתובא לאישור הממשלה יוחלט כי החל ממחר אחר הצהריים, ועד יום שישי בבוקר, יוטל סגר על הערים בישראל, ותיאסר יציאה מהן כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה בשל סדר הפסח. תנועה תתאפשר רק במקרים חריגים.

 

בירושלים יוטל כפי הנראה סגר על מרחבים שכונתיים, מהם תיאסר היציאה. בליל הסדר יוטל בכל רחבי הארץ עוצר מלא החל משעות הערב, ותיאסר יציאה של אזרחי ישראל מבתיהם.

 

החשש הוא שאנשים יגיעו לעשות סדר במשפחות, וכעת נראה שבממשלה החליטו לוותר על הותכנית להטיל סגר על אותם שמונה ערים, ועל השכונות בירושלים.

 

במסמך המלא של משרד הבריאות, שממליץ להרחיב את ההסגר, נכתב כי "יש לבחון את כלל האזורים והיישובים בהתאם לקריטריונים הבאים: א. כמות החולים – גבוהה ביחס לישובים אחרים, אך לפחות 50 חולים. ב. קצב עלייה בתחלואה הגבוה בשלושת הימים האחרונים, לפחות ב-25% לעומת מספר החולים המצטבר עד אותם שלושה ימים אלו. ג. שיעור התחלואה ל-100,000 אוכלוסייה - גבוה משיעור התחלואה הממוצע בכלל האוכלוסייה (הממוצע הכללי - 83.7 ל-100,000 תושבים)". 

 

כך, נכתב כי זוהו 12 יישובים העומדים בקריטריונים: ביתר עילית, אשקלון, טבריה, ירושלים, מודיעין-מכבים-רעות, מגדל העמק, אלעד, בית שמש, בני ברק, מודיעין עילית, רעננה ואור יהודה. לסיכום המליצו להגדיר כאזורים מוגבלים: ביתר עילית, אשקלון, טבריה, מגדל העמק, אלעד, בני ברק, מודיעין עילית ואור יהודה.

(איתמר אייכנר, ynet)

 צילום: באדיבות שירות התעסוקה

 

16:20 - פורסם לוח בחינות הבגרות החדש: הבחינה הראשונה - בסוף חודש יוני

 

משרד החינוך פרסם את לוח בחינות הבגרות המעודכן בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. במשרד החליטו לצמצם את החומרים לבחינות, כך שהתלמידים ייבחנו על 70% מהחומר הנלמד ויקבלו יותר שאלות בחירה. בחינת הבגרות הראשונה על-פי לוח הבחינות החדש תתקיים ב-22 ביוני בכימיה. בחינת הבגרות הראשונה על-פי הלוח הקודם אמורה הייתה להתקיים בתחילת חודש מאי.

(תמר טרבלסי חדד, ynet)

 

16:05 - ארבעה חולים נוספים מתו מקורונה - מניין הקורבנות עלה ל-55

 

מספר החולים שמתו מנגיף הקורונה בישראל עלה בצהריים (יום ב') ל-55, זאת לאחר ששני חולים נפטרו בבית החולים שערי צדק בירושלים ושני חולים נפטרו בבית החולים איכילוב בתל אביב.

 

מבית החולים שערי צדק נמסר כי שני החולים שנפטרו הם מטופל בן 77 עם מחלות רקע רבות ומורכבות ואישה בת 91 עם מחלות רקע רבות. מאיכילוב נמסר כי הנפטרים הם גבר בן 72 ואישה בת 87, שניהם עם מחלות רקע רבות. במרכז הרפואי שערי צדק מאושפזים 96 מטופלים במחלקות הקורונה המבודדות. 11 מהם מונשמים, 24 במצב קשה, 28 במצב בינוני והיתר קל.

 

מוקדם יותר הבוקר משרד הבריאות עדכן כי מניין חולי הקורונה המאומתים בישראל עלה ל-8,649 בני אדם. מספר החולים באורח קשה עלה ב-11% בתוך יממה ל-141 בני אדם. לפי העדכון הבוקר, מספר המחלימים מהנגיף עומד על 585 בני אדם. מצבם של 191 חולים מוגדר בינוני, ומצבם של 431 חולים - קל. 5,279 בני אדם מטופלים בביתם, ועוד 875 שוהים במלוניות. 763 חולים מאושפזים בבתי החולים. מספר הבדיקות שבוצעו אמש הוא 8,618.

 

בין הנפטרים: חוקר בעל שם עולמי בתחום הפילוסופיה של המתמטיקה

 

החולה שהלך היום לעולמו בבית החולים בירושלים לאחר שחלה בנגיף הקורונה הוא פרופסור מרק שטיינר חוקר מהאוניברסיטה העברית בתחום הפילוסופיה של המדע. מהאוניברסיטה נמסר כי שטיינר היה אחד החוקרים המובילים בעולם בתחום הפילוסופיה של המתמטיקה. עיקר תרומתו הייתה לשאלה של יישום המתמטיקה ולהבנת המושג של הסבר מתמטי.

 

"פרופ' שטיינר עשה את הדוקטורט שלו באוניברסיטת פרינסטון וקיבל את התואר בשנת 1972", נמסר מהאוניברסיטה. "מאמריו פורסמו בכתבי העת הנחשבים בעולם וספרו The Applicability of Mathematics as a Philosophical Problem זכה לתהודה רבה". ד"ר מיכאל רובק, חבר סגל במחלקה לפילוסופיה, ספד למרק ז"ל: "הן בחייו והן בכתיבתו גילם פרופ' שטיינר את השילוב בין עולם המדע לעולם היהדות ותרם משמעותית לביסוסה של הפילוסופיה בישראל". 

 

12:20 - "הלימודים לא יחזרו אחרי פסח, לא נפתח הכול"

 

פרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות העריכה כי הלימודים לא יחזרו לסדרם גם אחרי חופשת הפסח. בריאיון לאולפן ynet אמרה סדצקי, שעדיין נמצאת בבידוד בשל החשיפה לשר יעקב ליצמן, כי היא לא רואה כיצד הלימודים יתחדשו - אך עם זאת "זה פחות או יותר טווחי זמן ההתנבאות שאני מוכנה לתת, אבל אני לא חושבת שהלימודים יתחדשו כל כך מהר", כלשונה.

 

"אני יכולה להגיד שאנחנו ננסה להקל אחרי פסח", אמרה סדצקי. "מיד ננסה להקל אם המצב מאפשר, אבל הכול תלוי באיך יהיה המצב. אני חושבת שהפעולות שעשינו עד כה הן פעולות שהוכיחו את עצמן, ראינו שקצב התחלואה בישראל בכל זאת נשלט ברמה מסוימת, אבל זה נושא שהוא יומיומי ולא נגמר בפעולה כזאת או אחרת. לכן אנחנו לא רצים מרתון. נבדוק אחרי פסח מה המצב, ולפי המצב ניתן הנחיות". 

פרופ' סיגל סדצקי פרופ' סיגל סדצקי צילום: משרד רה"מ

 

10:45 - מטוס אל על נחת בנתב"ג עם כ-20 טונות ציוד רפואי

 

מטוס אל על הראשון ברכבת האווירית מסין, שעליו כ-20 טונות של ציוד מיגון חיוני לצוותים רפואיים, נחת בנמל התעופה בן גוריון. המטוס השני המריא הבוקר מסין וינחת בישראל בצהריים. המטוס השלישי עושה את דרכו בשעה זו מישראל לסין. הרכבת האווירית בהובלת מנהל הרכש ויחידת השינוע הבינלאומי במשרד הביטחון מונה 11 מטוסים, ותביא לישראל בימים הקרובים מיליוני פריטים של ציוד רפואי חיוני: מסכות, חליפות מיגון, מכונות הנשמה ועוד.

 

מטען של ציוד מיגון מסין מטען של ציוד מיגון מסין צילום: דוברות אל על/אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון

 

 

8:51 - עלה ל-8,611 מספר חולי הקורונה המאובחנים בישראל, 107 מונשמים

 

משרד הבריאות עדכן כי מניין חולי הקורונה המאומתים בישראל עלה ל-8,611 בני אדם. מספר החולים באורח קשה עלה ב-11% בתוך יממה ל-141 בני אדם. מספר המונשמים עומד על 107. מניין המתים מהנגיף עלה ל-51 בני אדם. שלושה חולי קורונה נפטרו ביממה האחרונה בבית החולים אסף הרופא: אישה בת 96 עם מחלות רקע רבות, גבר בן 80 עם מחלה סופנית וגבר בן 66 שסבל מקריסת מערכות בעקבות הנגיף. 

 

רשימת הישובים שיש בהם מקרי קורונה

 

 

08:45 - הממשלה אישרה את הגדלת מסגרות התקציב למימון משבר הקורונה

 

התיקון לחוק מאפשר לממשלה להגדיל את התקציב בהיקף של 50 מיליארד שקל ולבצע התאמות בחוב הממשלתי בהיקף של 40 מיליארד שקל במטרה לממן את צעדי הסיוע למשק. לפי נתוני האוצר, השבתה לחודשיים תביא לגירעון של 13.6%. 

 

8:40 - הממשלה תגביל את התנועה בערים עם שיעור נדבקים גבוה

 

הממשלה התכנסה הלילה (בין ראשון לשני) לדיון טלפוני שבו הוצגו הצעדים הדרמטיים של ועדת השרים שהחליטה להכריז על שמונה ערים ו-15 שכונות בירושלים כ"אזור מוגבל" למשך שבעה ימים. הסגר אמנם יהיה פחות הדוק מזה של בני ברק ("סגר נושם"), אך ראשי הרשויות כבר החלו לפרסם את ההודעות לתושביהם. ההחלטה עדיין לא נכנסה לתוקף, ובשעות הצהריים צפויה ועדת השרים להתכנס ולאשר את הצעדים.

 

שומרים על הסגר שומרים על הסגר צילום: צילום: איי אף פי

 

 

x