$
בארץ

אפליקציית מגן של משרד הבריאות שולחת התראות שגויות למשתמשים

מידע שגוי בדבר שעת שהייתם של חולי קורונה במקום מסוים נשלח למשתמשים באפליקציה, מה שעלול לאלץ אנשים להכנס לבידוד שלא לצורך. חמור מכך, אנשים שעלולים להיות בבידוד עלולים להמשיך להסתובב מחוץ לבית. משרד הבריאות: "התקלות מוכרות ומטופלות, חלקן כבר תוקנו"

עומר כביר 08:3106.04.20

אפליקציית מגן של משרד הבריאות שולחת למשתמשים התרעות שגויות לגבי שעת שהייתם של חולי קורונה במקום מסוים, מה שעלול לאלץ אנשים להיכנס לבידוד שלא לצורך ויכול להביא לכך שאנשים שחייבים בבידוד ימשיכו לצאת מהבית - כך לפי מידע שהגיע ל"כלכליסט".

 

 

האפליקציה, שזכתה לשבחים עם השקתה, מנטרת בקביעות את מיקומו של המשתמש (לדברי משרד הבריאות, המידע נשמר על המכשיר בלבד ולא מועבר לו או לגורם אחר), וכאשר מזוהה הצלבה בין נתונים המיקום שלו למיקום ידוע של נשא קורונה נשלחת התרעה על כך.

 

המשתמש, בתגובה, יכול להצהיר שלא היה במיקום המדובר באותה שעה, או לבקש הנחיות מה עליו לעשות במקרה שכן.

 צילום: צילום מד״א

 

ואולם, בכמה מקרים שונים ההתרעות שנשלחו לא תואמות את הזמנים שבהם שהו נשאי קורונה במיקומים שונים. כך, למשל, במקרה אחד קיבל משתמש התרעה שלפיה זוהתה חפיפה בינו לבין נשא קורונה בסניף ויקטורי בכפר סבא ב-24.3 בין 13:00 ל-13:30. ואולם, לפי הנתונים שמופיעים באתר משרד הבריאות, נשא הקורונה ביקר בסניף זה שעתיים מאוחר יותר, בין 15:00 ל-15:30. במקרה אחר קיבל משתמש התרעה על אירוע חפיפה בסניף שופרסל בכפר סבא ב-25.3 בין 21:00 ל-22:00, כאשר לפי אתר משרד הבריאות נשא הקורונה היה בסניף בין 19:00 ל-20:00 באותו היום.

 

הדיוק בזמנים שמוצגים חשוב במיוחד. משתמשים שקיבלו הודעות שגויות מסוג זה ולא טורחים לבדוק את הנתונים באתר משרד הבריאות עלולים להכניס את עצמם לבידוד למרות שאינם אמורים לעשות זאת.

 

חמור יותר: במקרה שאכן היתה חפיפה בין השהות של המשתמש לזו של נשא הקורונה ונשלחה התרעה לא נכונה, אדם שאמור להיות בבידוד עלול להמשיך ולהסתובב מחוץ לבית (הגם שבצורה מוגבלת לאור המצב הנוכחי), ולהגדיל את הסיכון להפצת הנגיף.

 

במשרד הבריאות לא הכחישו את הדיווח. "האפליקציה פותחה במהירות על מנת לענות על הצורך המיידי לאתר ולעדכן על מגע עם פוטנציאלי עם חולה כשירות לציבור", נמסר בתגובה. "התקלות מוכרות ומטופלות, חלקן כבר תוקנו ומתבצע תהליך יום יומי לטיוב היישומון והמידע המוצג בו".

x