$
בארץ

על רקע סגירת מקומות העבודה ואתרי הבילוי והמסחר: נשבר שיא ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות

מדובר בשיא שנרשם השעה 13:00, אז סך ייצור החשמל "הירוק" במשק היה כ-27% מסך הביקוש, שהם כ-1,600 מגה וואט. הסיבה לנתון המפתיע הוא הסגר שנכפה על האוכלוסיה, שקיומו מונע צריכת חשמל במקומות המסחר והבילוי. במקביל, סגירת משרדי הממשלה, מעבר לעבודה בבית ושליחת עובדים לחל"ת צמצמה גם את צריכת החשמל בחלק גדול ממוסדות השלטון המקומי, כמו גם במפעלי תעשיה שהם צרכני חשמל "כבדים"

ליאור גוטמן 18:1605.04.20
חברת החשמל הודיעה היום (א) על שבירת שיא ייצור החשמל שמקורו מאנרגיות מתחדשות. מדובר בשיא נקודתי שנרשם סביב השעה 13:00, אז סך ייצור החשמל "הירוק" במשק היה כ-27% מסך הביקוש, שהם כ-1,600 מגה וואט. פילוח מתקני הייצור השונים מעלה שכ-1,340 מגה וואט מקורם במתקנים סולארים קרקעיים וכאלה שהוצבו על גבי גגות מבנים, והשאר מקורם בשתי היחידות התרמו-סולאריות (שמש+קיטור) שמוצבות באזור אשלים שבנגב, כמו גם מספר קטן של מתקני רוח וביו-גז (פסולת אורגנית שמשמשת לייצור חשמל).

 

מאחר והיקף ייצור החשמל ה"ירוק" בישראל נמדד כאחוז מסך הייצור, הנתון הפנטסטי של 27% עלול לתעתע במקצת: במדידה ממוצעת לאורך השנה סך ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות מגיע לכ-7% בלבד מסך הייצור, נתון נמוך במיוחד שמהווה לכשעצמו פספוס של החלטת הממשלה מ-2009 שקבעה שעד 2020 סך ייצור החשמל הירוק יגיע ל-10%.

 

חשמל סולארי חשמל סולארי באדיבות חברת סולאר פאוור

 

אז איך חברת החשמל מציגה נתון כה גבוה, כזה שלא מעוגן רשמית באף החלטת ממשלה? ההחלטה הרשמית האחרונה של הממשלה עיגנה רף של 17% חשמל "ירוק" עד 2030, ורשות החשמל כבר יצאה בשימוע לקראת הגדלת הרף ל-30% באותה שנה, אולם המהלך עוד לא עבר את אישורי משרדי הממשלה. והנה, חברת החשמל מציגה נתון שמתקרב ליעד שיגיע בעוד כעשור וכזה שעוד לא אושר.

 

הסיבה לנתון החדש הוא שילוב נדיר של כמה גורמים ש"התלכדו" יחדיו. הראשון הוא הסגר שנכפה על האוכלוסיה, שקיומו מונע צריכת חשמל במקומות המסחר והבילוי. במקביל, סגירת משרדי הממשלה, מעבר לעבודה בבית ושליחת עובדים לחל"ת צמצמה גם את צריכת החשמל בחלק גדול ממוסדות השלטון המקומי, כמו גם במפעלי תעשיה שהם צרכני חשמל "כבדים". על כל הסיבות האלה נציין שהמשק נכנס לרבעון השני, שהוא מסורתית אחד הנמוכים בצריכת החשמל בישראל, פועל יוצא של מזג אוויר נוח, כמו גם הפטור מלחמם או לקרר את בתי התושבים. לשם השוואה, צריכת החשמל שנמדדה היום, באותה נקודת שיא של ייצור מאנרגיות מתחדשות, היתה כ-6 אלף מגה וואט, כאשר לפני כחודשיים באמצע החורף הצריכה המשקית הייתה כפולה מזה.

 

x