$
בארץ

דיווח שוטף

בית החולים שיבא לעובדיו מבני ברק: אל תחזרו הביתה

פיקוד העורף: לא נקבל אחריות על בתי האבות, החיל מבצע מאמץ לשכנע אלף חולים לעזוב את בני ברק; התחבורה הציבורית בקווים בינעירוניים לעיר תופסק; מספר החולים בישראל עלה ל-7,851; ארבעה חלו בקורונה בבית אבות בחולון, הדיירים לא הוכנסו לבידוד; החל מחצות: המשטרה תחסום חלק גדול מציר ז'בוטינסקי בר"ג-בני ברק; 43 חולים מתו עד כה מהנגיף בארץ

כלכליסט ו-ynet 23:5404.04.20

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

23:50 - בית החולים שיבא לעובדיו מבני ברק: אל תחזרו הביתה

 

על רקע התפשטות הקורונה בעיר בני ברק, גיבש המרכז הרפואי שיבא בתל השומר הנחייה חדשה שבמסגרתה יעברו חברי הצוות הרפואי ועובדי בית החולים שמתגוררים בבני ברק בדיקת קורונה ובנוסף, ייאסר עליהם לשוב לביתם. בית החולים יספק לעובדיו תושבי העיר מגורים והם לא יוכלו כאמור לשוב לבתיהם. ההגבלות על בני ברק מתהדקות ומהלילה ייחסם רחוב ז'בוטינסקי מכביש 4 עד לצומת בן גוריון.

  

מהמרכז הרפואי נמסר: "על מנת לשמור על סביבה בטוחה עבור המטופלים, צוות המטפלים והציבור כולו, בית החולים נוקט במדיניות מחמירה לגבי כל הבאים בשעריו. מדיניות זו מתבססת על סקירה לגבי מגע עם נחשפים או חולים, אזורי מגורים ותשאול לגבי תסמינים. זאת, כחלק ממדיניות מחמירה למניעת זיהומים הכוללת גם נהלי מיגון לרבות חבישת מסכה בכל מקום ובכל זמן על מנת למנוע הידבקויות".

(אדיר ינקו, ynet)

 

23:00 - התחבורה הבינעירונית לבני ברק תיפסק

 

הרשות לתחבורה ציבורית הודיעה לפני זמן קצר (שבת) כי בהמשך להחלטת הממשלה להכריז על בני ברק כעל אזור מוגבל, תופסק התחבורה הבינעירונית לעיר. בתוך בני ברק ימשיכו לפעול ארבעה קווי תחבורה ציבורית שישרתו את תושבי העיר רק בתחומיה.

עוד הוחלט שהעלייה והנסיעה באוטובוס תותר עם מסכה בלבד. שתי השורות הסמוכות לנהג יישארו ריקות כדי להגדיל את ההפרדה בין הנוסעים לנהג. הקווים הפנימיים בעיר יהיו קווים שמספרם 2,3,5,11. קווי התחבורה הציבורית שעוברים בעיר ומשרתים ערים באזור יעקפו את ציר ז'בוטינסקי דרך אם המושבות (בין פתח תקווה לרמת גן), ללא עצירה בתחנות בתחומי בני ברק. ברשות הארצית לתחבורה ציבורית נערכים לכך שיוטלו הגבלות נוספות על ערים ושכונות נוספות ברחבי הארץ.

(ליאור גוטמן)

 

21:15 - עלה ל-7,851 מספר חולי הקורונה בישראל, 108 מהם מונשמים

 

משרד הבריאות עדכן הערב (שבת) כי מספר החולים בנגיף הקורונה בישראל עלה ל-7,851 בני אדם. מניין הנפטרים עומד עד כה על 43 ישראלים. לפי נתוני משרד הבריאות, ביממה האחרונה חלה עלייה של כ-10% בקרב המאושפזים במצב קשה - 126 בני אדם נכון לצאת השבת, ועלייה בשיעור דומה גם בקרב המונשמים.

 

מאז יום רביעי חלה עלייה של 42% במספר החולים המונשמים. אמנם לא מדובר בקצב שממנו חוששים במערכת הבריאות, אך בכל זאת מדובר בנתונים מדאיגים מאוד. 17 חולים מונשמים מאושפזים בבית החולים שיבא, 11 באיכילוב, 10 במעייני הישועה, 9 בהדסה עין כרם, 9 בבית חולים השרון, 8 בשערי צדק, 8 באסף הרופא והיתר בבתי חולים שוני ברחבי הארץ. 

 

מהנתונים עולה כי רק 734 חולי קורונה, כלומר פחות מ-10% מהחולים, נמצאים בבתי החולים ברחבי הארץ. 4,663 חולים נמצאים בביתם, 702 בבתי מלון ועבור 1,250 חולים טרם נקבע היכן ישהו והם ככל הנראה נמצאים גם כן בביתם עד שיקבלו הודעה אחרת.

 

משרד הבריאות הנחה לצמצם בבדיקות הקורונה על רקע מחסור בציוד נחוץ לקיום הבדיקה, ומתחמי "היבדק וסע" שמפעיל מד"א צפויים לעבוד השבוע במתכונת מצומצמת. לפי שעה עוד לא ברור באילו שעות ייפתחו בדיוק המתחמים, אך פעילותם, כאמור, תצומצם. כעת רק מי שסובל מחום של יותר מ-38 מעלות, או שיעול, או קושי בנשימה, או תסמין נשימתי אחר - וגם שהה בחו"ל או בשטחי הרשות הפלסטינית ב-14 הימים לפני הופעת התסמינים – זכאי לבדיקה.

 

21:00 - פיקוד העורף: לא נקבל אחריות על בתי האבות; מאמץ לשכנע אלף חולים לעזוב את בני ברק

 

לנוכח משבר הקורונה הפוגע קשות במוסדות סיעודיים לקשישים ובבתי דיור מוגן שבהם נפטרו עד כה עשרה בני אדם, מבהיר הערב פיקוד העורף כי אין בכוונתו לקבל אחריות מהממשלה גם על בתי האבות. "הם של משרדי הרווחה והבריאות. אין לנו אחיות וצוותים סיעודיים. אני לא יודע לנהל בית אבות", אמר ל-ynet ראש מטה פיקוד העורף תת-אלוף איציק בר.

 

בר הבהיר כי מבחינת צה"ל המהלך של קבלת אחריות על בתי האבות לא רלוונטי, זולת משימות סיוע נקודתיות שחלקן כבר בוצעו: "אין לנו יתרון יחסי בבתי אבות. אני לא יודע להיות מנהל בית אבות. אין לנו כוח אדם ייעודי לבתי האבות כמו של אחיות וסגל סיעודי, בדיוק כמו שלא נחליף סגל בבתי חולים. גם צוותים שלנו שיגיעו למוסדות הגריאטריים יהיו בחוץ כדי לסייע אבל האחריות היא של משרדי הרווחה והבריאות, בשגרה ובחירום, על המקומות האלה. יש הגדרות ברורות, כמו שאנחנו אחראים בחירום על אתרי הרס".

 

בפיקוד העורף חיטאו וטיהרו עד כה שבעה מוסדות גריאטריים וערוכים לטהר מוסדות נוספים כדי לעזור בהשבתם לשגרה. החיל נערך לפנות כאלף חולי קורונה ידועים שעדיין נשארו בבני ברק, אם יסכימו לכך. מאמצי ההסברה והשכנוע נמשכים כל העת, כאשר הקושי העיקרי נוגע לחג הפסח שיחול השבוע והניתוק מהמשפחות מרובות הילדים. צה"ל יאפשר התפנות משותפת של בני משפחה לשלוש המלוניות שהוכשרו לחרדים (בקיבוץ לביא ובניר עציון שבצפון ובמלון פאלאס בירושלים) רק אם הם גם חלו בקורונה.

 

לצורך כך בצה"ל הכינו טיוליות ופתרו, לפי פיקוד העורף, את סוגיית סוגי הכשרות בשלוש המלוניות. "יש לנו מקום לכולם. אנו ערוכים גם להגדיל ממחר את כמות הבדיקות לתושבי בני ברק, איני יודע בכמה וזו נגזרת של משרד הבריאות", הוסיף תא"ל בר, "פינוי החולים בבני ברק, זה עניין של רצון האזרחים". ממחר יתוגבר בחיילים מוקד 106 העירוני, ועד יום שני יחלקו כוחות צה"ל בעיר, בסיוע כ-600 לוחמים שבשלב ההכשרה בחטיבות הצנחנים והקומנדו, כ-10 אלפים חבילות מזון לתושבי העיר, בעיקר לאלה שבבידוד.

(יואב זיתון, ynet)

חיילים מחלקים מזון בבני ברק חיילים מחלקים מזון בבני ברק צילום: טל שחר

 

20:30 - משרד הביטחון רוכש מרשתות השיווק סלי מזון לקשישים ב-40 מיליון שקל

 

מנהל הרכש במשרד הביטחון חתם על הסכמים עם חמש רשתות המזון הגדולות, לחלוקת מזון לכ- 350 אלף קשישים לקראת ליל הסדר, בהמשך להנחיית שר הביטחון, נפתלי בנט ולהעברת האחריות על הטיפול באוכלוסיה המבוגרת לידי צה"ל ומשרד הביטחון. ההסכמים כוללים ליקוט, אריזה והפצה של סלי מוצרים ל-350 אלף קשישים, שהוגדרו על ידי משרד הרווחה. את הסלים יאספו חיילי פיקוד העורף שיחלקו אותם ביחד עם הרשויות המקומיות.

 

מנה"ר חתם על הסכמים עם חמש מרשתות המזון הגדולות בישראל, במטרה להבטיח זמינות ופריסה ארצית: שוק העיר, יינות ביתן, שופרסל, ויקטורי ורמי לוי. היקף הרכש נאמד ב-40 מיליון שקל. כל רשת תידרש לספק עשרות אלפי סלי מוצרים מוגדרים מראש, הכוללים בין השאר: מצות, קמח מצה, שמן, סוכר, יין תירוש, קפה, תה, עוגיות, תבלינים ועוד.

(אודי עציון)

 

19:00 - החל מחצות: המשטרה תחסום את רחוב ז'בוטינסקי מפינת בן גוריון

 

בגלל ההגבלות בבני ברק המשטרה תחסום החל מחצות את רחוב ז'בוטינסקי - אחד הצירים המרכזיים בגוש דן. החסימה תתבצע מפינת בן גוריון ברמת גן ועד כביש 4, וזאת בשל החלטת הממשלה להכריז על בני ברק כאזור מוגבל. שוטרים יוצבו באזורים שונים למניעת מעבר ללא אישור.

(איתי בלומנטל, ynet)

 

18:00 - חלו בקורונה בבית אבות בחולון - הדיירים לא הוכנסו לבידוד

 

ל-ynet נודע כי אף ששני עובדים ושתי דיירות ממתחם הדיור המוגן "משען" בחולון, שבו מתגוררים כ-500 דיירים, אובחנו לאחרונה כחיוביים לנגיף הקורונה, דיירי המתחם לא הונחו להישאר בחדריהם לצורך בידוד. למעט שתי הדיירות שנבדקו מפאת קרבתן לעובדת ועובדים שנבדקו באופן עצמאי, עד כה אף אחד מהדיירים גם לא נבדק. ממשען נמסר בתגובה כי "כל דיירי מתחם בית הדיור המוגן נמצאים זה שבועיים בבידוד מוחלט מפני החוץ למעט צוותי עזר וסיוע המורשים בכניסה עם ציוד מגן מתאים. הנהלת רשת משען גזרה נוהל מחמיר זה על כלל בתי הדיור המוגן למרות שאין הנחיה כלשהי בעניין של משרד הבריאות".

(אדיר ינקו) 

 

בית האבות משען בחולון בית האבות משען בחולון צילום: שמוליק דודפור

 

17:30 - ישראייר המריאה לראשונה לסין כדי להביא ציוד רפואי

לראשונה בתולדותיה חברת ישראייר המריאה הבוקר לסין במטרה להביא ציוד רפואי. הטיסה בוצעה במטוס איירבאס 320 של החברה שטס לשנזן שבסין כדי להביא לישראל את הציוד הכולל כשני מיליון מסכות. סמנכ"ל השיווק והמכירות של ישראייר גיל סתיו מסר כי "אנו שמחים שיתאפשר לנו להביא ציוד רפואי לו זקוקים במדינה ועל האפשרות לשמר פעילות מינימאלית במקביל לטיסות החילוץ בתקופה שבה אין נוסעים". ישאייר שחדלה להוציא טיסות נוסעים לחו"ל ממשיכה להפעיל שתי טיסות ביום לאילת, כמו גם טיסות מטען לאנגליה וטיסות חילוץ ישראלים. השבוע תוציא החברה טיסת חילוץ לרוסיה להביא ישראלים שרוצים לחזור הביתה. עד כה החזירה החברה לישראל למעלה מ-4,500 נוסעים.

(נווית זומר)

 

14:55 - עלה ל-43 מספר המתים מקורונה

 

משרד הבריאות עדכן הבוקר (שבת) כי מספר הנדבקים המאומתים בנגיף הקורונה בישראל עלה ל-7,589, מתוכם 115 במצב קשה ו-43 נפטרו - בהם בת 88, בת 67 ובת 89. השתיים האחרונות הן דיירות בבית האבות "משען" בבאר שבע. עד כה נפטרו חמישה דיירים שנדבקו בבית האבות בב"ש. כמו כן, בבית החולים ברזילי באשקלון מת הבוקר תושב העיר בן 76 מהנגיף. בנו של הנפטר מאשקלון חולה גם הוא בקורונה ומצבו מוגדר קשה.

 

עם זאת, חלה התייצבות יחסית במספר המונשמים - ומספרם עומד על 98, בהשוואה ל-96 אתמול. כמו כן, מספר המחלימים עומד על 427 בהשוואה ל-403 אתמול.

 

13:15 - עוד צמצום בבדיקות הקורונה במתחמי ה"דרייב אין"

 

בהמשך להנחיית משרד הבריאות לצמצם בבדיקות הקורונה על רקע מחסור בציוד נחוץ לקיום הבדיקה, מתחמי "היבדק וסע" שמפעיל מד"א צפויים לעבוד השבוע במתכונת מצומצמת. לפי שעה עוד לא ברור באילו שעות ייפתחו בדיוק המתחמים, אך פעילותם, כאמור, תצומצם.

 

כבר בסוף השבוע האחרון צומצמו שעות הפעילות של המתחמים מאותה סיבה. לשם השוואה, תחנת הבידוק בתל אביב פעלה ביום שבת שעבר במשך 12 שעות, מ-11:00 בבוקר עד 23:00, ואילו היום היא תיפתח ב-20:30 עד חצות. בפנייה לשאלת ynet בנושא הבוקר, בחרו במשרד הבריאות שלא להגיב.

 

12:00 - עלה ל-42 מספר המתים מקורונה בישראל

 

גבר בן 76 מאשקלון שחלה בקורונה נפטר בבית החולים ברזילי בעיר. הוא אושפז במחלקה המיוחדת לחולי קורונה מ-24 במרץ ומצבו התדרדר עד שאמש נקבע מותו. בכך עלה ל-42 מספר חולי הקורונה בישראל. 

 

ביה"ח ברזילי ביה"ח ברזילי צילום: הדר גיל עד

 

11:25 - 10 עצורים בירושלים בחשד לתקיפת שוטרים

 

המשטרה עצרה בירושלים עשרה בני אדם בחשד לתקיפת והכשלת שוטרים. החשודים בתקיפה הפרו את הנחיות משרד הבריאות וניסו לקיים תפילות בבתי כנסת ובאזורים פתוחים. אמש במאה שערים קומץ שהפר את ההנחיות יידה אבנים לעבר שוטרים, שנאלצו לפזרם באמצעים לפיזור הפגנות. במהלך השבת נרשמו עד כה 30 דו"חות. מהמשטרה נמסר כי "אי-קיום ההנחיות משבש את המאמץ הלאומי במאבק בקורונה". 

 

10:10 - מספר המתים מקורונה על ל-41

 

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי מספר הנדבקים המאומתים בנגיף הקורונה בישראל עלה ל-7,589, מתוכם 115 במצב קשה ו-41 נפטרו - בהם בת 88 ובת 67 הבוקר באיכילוב ובסורוקה (בהתאמה). עם זאת, חלה התייצבות יחסית במספר המונשמים - ומספרם עומד על 98, בהשוואה ל-96 אתמול. כמו כן, מספר המחלימים עומד על 427 בהשוואה ל-403 אתמול. על פי נתוני משרד הבריאות שפורסמו אתמול, 2,874 חברי צוות רפואי שוהים בבידוד. מתוכם 631 רופאים, 1,023 אחים ואחיות ו-1,220 אנשי צוות.

 

היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, אמר בישיבת הממשלה כי בנתונים הכלליים יש סימנים להאטה בעקבות הצעדים שננקטו. לדבריו, "הבעיה היא שהתמונה לא יציבה, יש תנודתיות ויש מוקדים מקומיים שבהם המצב לא טוב. לכן יכולה להיות התפרצות במוקדים כאלה, שתשפיע על המאמץ הכללי לרסן את התחלואה הקשה". הוא הוסיף: "אנחנו אומנם חושבים על השלבים הבאים ועל אסטרטגיית היציאה, אך המאמץ הנוכחי הוא עדיין להבטיח את הבלימה".

 

09:35 - חולה הקורונה בן ה-22 במצב קשה מאוד

 

מצבו של אפיק סויסה, חולה הקורונה בן ה-22 מאשדוד, עדיין מוגדר קשה מאוד והוא מורדם ומונשם. אתמול הועבר הצעיר מבית החולים אסותא בעיר לטיפול בבית החולים איכילוב בתל אביב לאחר שחלה החמרה במצבו.

 

08:35 - המתה ה-40 מקורונה בישראל

 

אישה בת 88 עם מחלת רקע מתה מקורונה בבית החולים איכילוב בתל אביב. זוהי המתה ה-40 מהמחלה בישראל.

 

08:30 - שני תושבי אילת פונו לאשפוז בכפייה בסורוקה לאחר הפרת בידוד

 

שני חולי קורונה תושבי אילת פונו אמש (שישי) בכפייה לאשפוז בבית החולים סורוקה בבאר שבע, לאחר שעל פי המשטרה סיכנו בהדבקה את סביבתם. מעיריית אילת נמסר כי השניים הפרו בידוד ולא נשמעו להנחיות פעם אחר פעם, גם לאחר שספגו קנסות.

 

פינוי בכפייה באילת פינוי בכפייה באילת צילום: דוברות עיריית אילת

 

על פי הודעת העירייה, מאתמול בבוקר עסקו גורמי החירום בעיר אילת ובהם משרד הבריאות, משטרת מרחב אילת, פיקוד העורף, גורמי החירום של עיריית אילת וראש העיר מאיר יצחק הלוי בטיפול בשני התושבים, שחלו בקורונה ו"בחרו להתנהג בניגוד חמור להנחיות תוך שהם מסכנים בהדבקה את סביבתם - וזאת לאחר שהוסברו להם כללי ההתנהגות הנדרשים מהם".

 

ראש העיר ביקש ממשרד הבריאות, ממשטרת מרחב אילת ומפיקוד העורף אישור לאשפוז בכפייה - והשניים פונו לסורוקה באמבולנס מד"א ובליווי ניידת

 

משטרה. נמסר כי מיד עם פינויים פעלו צוותי אגף התברואה בעירייה לחטא את האזור. "כך בדיוק צריך לפעול נגד תושבים חסרי אחריות המסכנים בהתנהגותם חסרת התבונה תושבים בריאים", מסר ראש העיר.

x