$
בארץ

38 אלף חתמו על עצומה: ליצמן, התפטר מתפקידך

העצומה קוראת לשר הבריאות להתפטר, ולראש הממשלה - שלא למנותו בממשלתו הקרובה; זאת לאחר שנחשף שהפר לכאורה את צווי הריחוק החברתי שהוטלו בעקבות התפרצות הקורונה; רופאים בבתיה"ח הציבוריים אמרו למנהליהם כי יעזבו את עמדותיהם אם השר ימשיך בתפקידו - "הוא לא יכול להישאר בו דקה"

אדריאן פילוט 13:1903.04.20
כ-38 אלף בני אדם חתמו על עצומה שקורא לשר הבריאות, יעקב ליצמן, להתפטר מתפקידו, ולראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלא למנותו לתפקיד בממשלתו הקרובה. הקריאה מגיעה אחרי שאתמול (ה') נחשף כי ליצמן הפר לכאורה את צווי הריחוק החברתי שהוא וראשי משרדו קבעו בעקבות התפרצות נגיף הקורונה, כולל השתתפות בתפילות. עוד נודע אתמול כי השר ורעייתו אובחנו כחולים בקורונה

ל"כלכליסט" נודע כי כמה רופאים בבתי החולים הציבוריים אשר מטפלים בימים אלו בחולי קורונה ומסכנים את חייהם על בסיס יומי, אמרו למנהלי המחלקות כי אם ליצמן ימשיך לכהן כשר הבריאות הם יעזבו את עמדותיהם. "יש כעס עצום. האיש לא יכול להישאר דקה בתפקיד. האיש הזה סיכן את אוכלוסיית ישראל. הרבה מאוד רופאים מדברים על כך שמדובר במעשה של ייהרג ובל יעבור", מסר גורם בכיר במערכת הבריאות. 

השר ליצמן השר ליצמן צילום: יואב דודקביץ

 

לאחר הפרסום לפיו ליצמן ורעייתו נדבקו, נכנסה לבידוד צמרת המדינה. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שבדיקת הקורונה שלו יצאה תקינה, נכנס לבידוד עד יום רביעי הבא. גם ראש המוסד יוסי כהן נכנס לבידוד, וגם תוצאת הבדיקה שלו הייתה שלילית. גם צמרת משרד הבריאות בבידוד: מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, ראש שירותי בריאות הציבור פרופ' סיגל סדצקי וד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד. היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת נכנס אף הוא לבידוד מאחר והשתתף בדיונים עם ליצמן.

 

מלשכתו של ליצמן נמסר כי "מדובר בהכפשות שווא שאין להן בסיס עובדתי. מתוך אחריות לאומית הקפיד שר הבריאות ליצמן על כל הנחיות משרד הבריאות, ביטל את כל לוחות הזמנים ושיגרת יומו לאורך כל התקופה וסירב לפגוש אנשים שלא לצורך פעילות משרד הבריאות במצב החירום. יש לדחות את הניסיונות לערב לחצים פוליטיים בזמן חירום לאומי ועולמי, במטרה להשפיע על המו”מ הפוליטי שמתנהל במקביל. יודגש, כל הוראות משרד הבריאות נשמרו על ידי השר, בתפילות, בפעילות השוטפת בחמ”ל הארצי ובלשכתו".

 

משרד הבריאות הודיע כי כל מי שהיה במגע עם ליצמן קיבל הודעה אישית בדבר מגע פוטנציאלי. עם זאת, החקירה האפידמיולוגית שלו לא פורסמה בפומבי. היום התברר שגם ביום השבעת הכנסת ליצמן לא עבר בדיקת חום בכניסה למשכן. עקב חוק החסינות לא ניתן לחייב חברי כנסת לעבור בדיקה שכזו.

x