$
בארץ

המגזר העסקי לאוצר: "יש ליישם את מנגנון הפיצוי שנקבע במלחמת לבנון השנייה"

עלות הפיצויים ביישום המנגנון מוערכת על ידי נשיאות המגזר העסקי בכ-9.3 מיליארד שקל לחודש. דובי אמיתי, יו"ר נשיאות המגזר העסקי: "מה שעבד במלחמת לבנון השנייה ובצוק איתן צריך לעבוד גם בקורונה. באוצר רוצים להתמקח על גובה הפיצוי אחרי שהמשק יתרסק"

צלי גרינברג 17:3602.04.20
נשיאות המגזר העסקי דורשת משר האוצר משה כחלון להפעיל את מנגנון הפיצוי לעסקים שהופעל במלחמת לבנון השנייה, המוערך על ידם כעת בכ-9.3 מיליארד שקל בחודש.

 

מדובר בחוק לפיצוי כלכלי בגין נזקים כלכליים כדוגמת נזקי מלחמה ובצורת, המאפשר פיצוי על נזקים עקיפים מאבדן רווחים, לפי גובה הנזק הכלכלי שנגרם לעסק, האזור לו הוא מיוחס, והענף בו הוא פועל.

 

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

במכתב ששלח היום (ה') דובי אמיתי, יו"ר נשיאות המגזר העסקי, לשר האוצר משה כחלון, והגיע לידי כלכליסט, נכתב בין היתר: "בעקבות מלחמת לבנון השנייה נקבעו תקנות ספציפיות לפיצוי עסקים שנפגעו במלחמה. באותה דרך, נקבעו תקנות לפיצוי ב'עופרת יצוקה', 'עמוד ענן', ו'צוק איתן'. יש לעגן מתן פיצויים גם במצב של מגיפה תחת אותו חוק, וליישם את מנגנון הפיצוי שנקבע אז, עם תקרת פיצויים מוגדרת והתחשבות בירידה בהוצאות המעסיקים, שהוציאו עובדים לחל"ת".

דובי אמיתי דובי אמיתי צילום: יאיר שגיא

 

 

מסלול הפיצוי העיקרי שלו מכוונת הנשיאות נובע מירידת מחזור ההכנסות של העסקים, שבמסגרתו נקבעת נוסחה לחישוב הפסד הרווחים לעסק שנפגע לאחר קביעת רף אחוזי הפסד שאינו נכלל תחת אפשרות קבלת הפיצוי. ההפסד יחושב ביחס למחזור של העסק בתקופה המקבילה לו אשתקד; מסלול נוסף מאפשר פיצוי של 132.5% על עלות המעביד בשכר העובדים היומי ששולם להם בשל היעדרות מהעבודה, שאינו רלוונטי בשל הוצאת מעל מיליון עובדים במשק לחל"ת (חופשה ללא תשלום); ומסלול פיצוי שלישי נועד לכיסוי עודף ההוצאות של העסקים, ללא הכללת עסקים שהיו הפסדיים לפני המשבר.

 

אמיתי אמר לכלכליסט: "לאוצר יש כל הנתונים שלהם הוא זקוק, שהרי העסקים משלמים מע"מ על מחזור המכירות שלהם, וניתן לראות בדיוק מירבי מי נפגע וכמה. אבל באוצר לא רוצים לשלם את הכסף, אלא להתמקח על גובה הפיצוי אחרי שהמשק יתרסק. פיצוי שיינתן היום על ידי המדינה, אמנם ידרוש תשלום מידי, אבל ימנע אסון כלכלי שמחירו לאין שיעור גבוה יותר. מבלי שיוגדר מערך של פיצויים הולמים יהיה גל אדיר של פשיטות רגל של עסקים, אובדן ארוך טווח של מאות אלפי מקומות עבודה, ומיתון מתמשך ועמוק. מה שעבד במלחמת לבנון השנייה ובצוק איתן - צריך לעבוד גם בקורונה".

 

במגזר העסקי דורשים להעביר מקדמות מידיות למענק עבור המגזר העסקי עוד לפני חג הפסח, שיחושב בהתאם למסלולים שבמסגרתם המדינה פיצתה עסקים במלחמת לבנון השנייה, ודורשים הפיצוי המלא עד סוף חודש אפריל השנה.
x