בארץ

משרד האנרגיה מוציא למכרז בינלאומי את הרישיון הימי אלון D, דלק קידוחים ונובל עלולות לאבד נכס

ההליך התחרותי נדרש מכיוון שתוקפו של הרישיון עומד לפוג עוד החודש. דלק קידוחים ונובל אנרג'י יודעות שהרישיון בדרך לצאת מידיהן והגישו ערעור לשר האנרגיה על ההחזרה לידי המדינה

ליאור גוטמן 14:3502.04.20
מועצת הנפט שבמשרד האנרגיה אישרה לצאת להליך תחרותי לחלוקת רישיון לחיפוש גז טבעי ונפט בבלוק 72, או מה שמוכר בשוק בתור "רישיון אלון D". לטענת משרד האנרגיה ההליך התחרותי נדרש מכיוון שתוקפו של רישיון אלון D עומד לפוג עוד החודש.

 

 

 

מי שהחזיק את הרישיון היו דלק קידוחים ונובל אנרג'י, וזה עוד משנת 2009. מאז שהוא ניתן לא בוצעו שם פעולות קידוח או חיפושים, ולמעשה לפני כשנתיים וחצי עוד הסבירו במשרד האנרגיה ש"לא היה באפשרותן של מחזיקות הרישיון לבצע קידוחים מסיבות מדיניות וביטחוניות הקשורות למחלוקת בדבר תיחום אזור המים הכלכליים הבלעדיים של ישראל מול לבנון. זאת, על רקע הרצון להימנע מהתלקחות עד לפתרון הסוגיה באמצעות מתווכים בינלאומיים. על כן לא עלה בידיהן לבחון אם קיימות בשטח הרישיון תגליות גז טבעי אשר היו מאפשרות להן לבקש חזקה על השטח". הבעיה העיקרית של הרישיון היא מיקומו - רובו שוכן מול חופי לבנון כאשר הגבול הצפוני שלו מרוחק כ-60 עד 70 ק"מ מהעיר צור, כך שלא ברור עד כמה תרשם התעניינות בנכס. במשרד האנרגיה לעומת זאת בטוחים שההליך המכרזי יסתיים בהצלחה.

 

קידוח קידוח צילום: אלבטרוס

 

מאז כאמור עברו כמה שנים ולא נרשם שינוי שם, ולמדינה נמאס לחכות ולכן היא מוציאה את הרישיון למכרז בינלאומי. על פי ההערכות במקום מאגר גז שנפחו נע עד 100 מיליארד מ"ק (כשליש מנפח מאגר תמר), כאשר במשרד האנרגיה אומרים ש"זוהה בשטח הרישיון מאגר גז טבעי פוטנציאלי חוצה גבולות בין ישראל ללבנון, המבנה דומה גיאולוגית למאגרי הגז האחרים באזור כגון כריש ותמר"

 

דלק קידוחים ונובל אנרג'י יודעות שהרישיון בדרך לצאת מידיהן, והם הגישו ערעור לשר האנרגיה על ההחזרה לידי המדינה. הערעור טרם נידון אבל במשרד לא רוצים לחכות ואומרים שההליך התחרותי יחל בחודש אפריל 2020 ויסתיים כשלושה חודשים לאחר מכן ביולי 2020.

x