$
בארץ

השינויים במענק לעצמאים: גיל הזכאות ירד ל-20, מועד פתיחת העסק - אוגוסט 2019

ברשות המסים מבהירים כי בכל הנוגע לפעימה הראשונה שכירים בעלי שליטה לא יקבלו מענק; עוד הדגישו הערב ברשות: אם מתן המענקים לא יאושר עד מחר, אלה לא יינתנו עד ערב פסח

עמרי מילמן 23:1401.04.20

בעקבות ביקורת קשה על מודל המענק לעצמאים רשות המסים ביצעה מספר שינויים במענק לעצמאיים. השינוי הבולט ביותר, אליו התייחס ראש הממשלה נתניהו הוא כי גיל הזכאות שירד כבר מגיל 28 ל-23 אתמול בערב, ירד לגיל 20 (בשנת 2019).

 

 

 

עוד בטרם יורדים לפרטי מודל המענקים, האמירה החשובה ביותר שנאמרת הערב על ידי רשות המסים היא כי אם מתן המענקים לא יאושר עד מחר, אלו לא יינתנו עד ערב פסח. ברשות המסים ערוכים להעלות לאוויר את המערכת למתן המענקים אולם כל עוד הממשלה לא מאשרת את תקנות שעת החירום הם לא יכולים לפרסם אותה. כל עיכוב נוסף מצד הממשלה יביא לכך שהמענקים יגיעו רק אחרי פסח.

 

בשלב זה המענקים עצמם לא שונו- הפעימה הראשונה שתינתן עבור מרץ תעמוד על 65% מההכנסה החודשית ולכל היותר עד 6,000 שקל עבור מי שמרוויח עד 192 אלף שקל לשנה כאשר מי שמרוויח עד ל-240 אלף שקל (340 אלף בשנה לתא משפחתי זוגי) המענק יעמוד על עד 6000 שקל. והפעימה השנייה תעמוד על עד 8,000 שקל.

 

במהחלטה המקורית עלה כי עסקים שלא היו פתוחים לפני שנה לא יוכלו לקבל מענק מאחר ולא ניתן יהיה לחשב האם ספגו ירידה של 25% במחזור העסקים. אולם כעת סוכם כי כל עוד העסק נפתח לפני לפחות 8 חודשים (אוגוסט 2019), הוא יזכה למענק במידה ויעמוד בתנאים. חישוב הירידה במחזור עבור עסקים שלא פעלו לפני שנה ייעשה דרך חישוב ממוצע מחזור העסקים בחודשים בהם העסק פעל.

 

 

ערן יעקב, מנהל רשות המסים ערן יעקב, מנהל רשות המסים צילום: אוראל כהן

 

המענק יינתן על סמך הצהרה של העסקים ולא על סמך הדוחות שהוגשו למס הכנסה (שכן הדוח האחרון שהוגש הוא עבור 2018). כך שבמידה ובסופו של דבר עסק לא יפסיד כפי שדיווח יידרש להשיב את המענק. בכל הנוגע לפעימה השנייה ברשות המסים מבהירים כי המודל עצמו סביר שישונה. בעוד שראש הממשלה הצהיר כי המהלך יעמוד על 3 מיליארד

שקל, הפעימה הראשונה צפויה לעלות מיליארד שקל. כך שצפויים שינויים רבים סביב הפעימה השנייה.

 

למרות שבמשרד האוצר הודיעו כי גם שכירים שהם בעלי שליטה בחברה (כלומר אנשים שהקימו חברה והם שכירים של אותה חברה) זכאים למענק, ברשות המסים מבהירים כי בכל הנוגע לפעימה הראשונה לא יקבלו שכירים בעלי שליטה מענק. ככל הנראה הפעימה השנייה כן תכלול את אוכלוסיה זו, אולם רק לאחר שיימצאו פתרונות כדי ניתן יהיה להמנע ממתן מענקים גם לאלו שצברו רווחים של מיליוני שקלים בחברה, אך משכו שכר נמוך.

 

ברשות המסים הבהירו כי לא ישולם על המענקים ביטוח לאומי (17.8%) אלא רק מס הכנסה וזה במידה והעסקים שמדווחים היום על הפסדים רבים יגיעו בכלל לסף המס.

x