$
בארץ

האיש שנוסע כל יום מראשל"צ ליקנעם כדי להחזיר לחיים מכונות הנשמה

רודין רוזנצוויג מנהל את מעבדת התיקונים של מדטרוניק ישראל, שמשפצת כעת 26 מכונות הנשמה בנות 20 שנה, שיתגברו את מחלקות הקורונה בבתי החולים

אודי עציון 22:2901.04.20

בגלל המחסור: עשרות מכונות הנשמה ישנות שהוצאו משירות ושכבו במחסני בתי החולים, בנות 20 שנה, עוברות כעת שיפוצים כדי להחזירן לכשירות, כדי שיהיו מוכנות לשימוש כאשר השפעות הקורונה יגיעו לשיא.

 

בסדנת השירות של מדטרוניק ביקנעם התקבלו בשבועות האחרונים 26 מכונות הנשמה לתיקון. "כשפרץ המשבר בסין הערכנו שהקורונה תגיע גם לארץ, אז פנינו לבתי החולים שיעבירו לנו מכונות ישנות שזקוקות לתיקון, ונטפל בהם ללא עלות. יש עוד בתי חולים שמשתמשים במכונות הוותיקות בשגרה, כך שאין בעיה של חלפים עבורן", מסביר ירון יצהרי, מנכ"ל מדטרוניק ישראל.

 

עובדי מדטרוניק עם מכונות ההנשמה עובדי מדטרוניק עם מכונות ההנשמה צילום: באדיבות חברת מדטרוניק

 

 

מנכ"ל מדטרוניק ישראל ירון יצהרי מנכ"ל מדטרוניק ישראל ירון יצהרי צילום: באדיבות חברת מדטרוניק

 

רודין רוזנצוויג (67) מנהל המעבדה, ייצא בסוף אפריל לפנסיה. בינתיים הוא עושה מדי יום את הדרך מביתו מראשון לציון צפונה כדי לתקן את המכונות. "יש מכונות שלוקח לנו יום להשמיש, יש כאלה שכמה ימים, תלוי בתקלה", הוא מספר. "בסוף אלה מכונות שישבו במחסן שנים ארוכות, לפעמים צריך לתקן כרטיס אלקטרוני, לפעמים להחליף סוללות או חיישני חמצן. בסוף זה חיי אדם, לא משחקים עם זה. כל העובדים במעבדה מבינים את החשיבות, אף אחד לא יושב עכשיו בבית, כולם כאן. הצלחנו להחזיר כבר 15 מכונות תקינות לבתי החולים, והשאר ייצאו עד ליל הסדר. אם נקבל עוד מכונות כאלה, נטפל גם בהן באהבה".

 

משרד הביטחון הזמין ממדטרוניק כמה מאות מכונות הנשמה חדשות, והן יסופקו מסוף אפריל ממפעל החברה באירלנד. המפעל, אחד הגדולים בעולם שעבד עד לפני כמה חודשים בקצב של 250 מכונות בשבוע, הגדיל מאז את התפוקה ב-140% בשל הדרישה העולמית הגדולה למכונות ההנשמה.

 

השבוע הודיע עומאר אישרק מנכ"ל מדטרוניק העולמית כי החברה משחררת את אחת ממכונות ההנשמה שלה לייצור חופשי גם בידי אחרים. מדובר בדגם שמיוצר מאז 2010, ויכול לשמש חולי קורונה בבית החולים ובבית, אך לא מיועד לאלה המאושפזים בטיפול נמרץ. "אתגר אנושי חסר תקדים דורש תגובה אנושית חסרת תקדים", כתב אישרק בציוץ בטוויטר.

 

אולם למרות ההכרזה יוצאת הדופן, יידרשו לאחרים שבועות ואולי אף כדי לייצר מכונות, אחרי בניית שרשרת אספקה לרכיבים, וקבלת אישורים מהמוסדות הרפואיים. ייצור מכונות הנשמה מגיע כעת לשיא של כל הזמנים, וחברות אחרות שירצו לספק את המכונה של מדטרוניק עשויות להגיע איתה לשוק אחרי שיא החולי בקורונה, וכאשר הדרישה למכונות כאלה תפחת, והשוק יהיה מוצף במכונות לשנים ארוכות קדימה. מדטרוניק עצמה היא אחת מיצרניות הציוד הרפואי הגדולות בעולם, ותמשיך למכור מוצרים אחרים בתחום שמוגנים בפטנטים, כמו מזרקי אינסולין.

x